چه كسی باید آزمایش تشخیص ایدز بدهد؟

چه كسی باید آزمایش تشخیص ایدز بدهد؟

به گزارش دكتر میوه رییس مركز تحقیقات ایدز ضمن تاكید بر ضرورت اطلاع رسانی مستمر درباره روش های انتقال HIV/AIDS و چالش كشور برای شناسایی مبتلایان به این بیماری، در عین حال به افراد دارای رفتار پرخطر سفارش كرد كه هر چه سریع تر به كلینیك های مشاوره رفتاری یا مراكز بهداشتی در سراسر كشور رجوع كنند.دكتر مینو محرز در آستانه روز جهانی ایدز در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت این بیماری در دنیا و ایران اظهار داشت: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم روند HIV را در كشور كنترل نماییم و هم اكنون انتقال این بیماری بیشتر با استفاده از جنسی ادامه دارد.
چالش ایران برای شناسایی مبتلایان ایدز
وی اضافه كرد: UNAIDS و همه كشورها هدفی را دنبال می كنند كه تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد مبتلایان HIV شناسایی و كشف شوند. این درحالیست كه ما در خط اول این بیماری یعنی كشف مبتلایان، به دلیل عدم آگاهی، عدم مراجعه، انگ اجتماعی و... مشكل داریم و تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد این بیماران شناسایی شده اند.

رییس مركز تحقیقات ایدز بر ضرورت اطلاع رسانی مستمر درباره روش های انتقال، پیشگیری و درمان این بیماری تصریح كرد و اظهار داشت: در دنیا با استفاده از رسانه ها و اطلاع رسانی مستمر توانسته اند این بیماری را كنترل كنند، اما این اقدام در كشور ما هنوز عملیاتی نشده است. ازاین رو ما در هدف گذاری صورت گرفته برای شناسایی ۹۰ درصد مبتلایان تا یكی - دو سال آینده، خیلی مشكل داریم و باید بیشتر روی آن كار شود.
رفتار پرخطر چیست؟
وی اضافه كرد: البته وزارت بهداشت استراتژی های مختلفی دارد، اما نكته مهم آن است كه فرد آگاهی یابد و بداند كه رفتار پرخطر چیست؟ خیلی از جوانان ما در این زمینه آگاهی ندارند و متاسفانه آموزش و پرورش، رادیو و تلویزیون و رسانه ها هم راجع به این مسایل صحبت نمی كنند. ازاین رو جوانان نمی دانند كه رفتار پرخطر چیست تا در صورت داشتن رفتار پرخطر، حداقل برای انجام تست رجوع كنند. سفارش اكید ما آن است كه افراد دارای رفتار پرخطر تست دهند. رفتار پرخطر هم یعنی تماس جنسی محافظت نشده، بی بند و باری در تماس جنسی و تزریق مشترك در اعتیاد تزریقی.
اگر رفتار پرخطر داشتید حتما به این كلینیك ها رجوع كنید
محرز با اشاره به كلینیك های مشاوره رفتاری HIV /AIDS افزود: وزارت بهداشت حدود ۱۸۰ كلینیك مشاوره بیماری های رفتاری را فراهم نموده و بدین سان افراد دارای رفتار پرخطر و در معرض این بیماری، می توانند به این كلینیك ها مراجعه نموده و به صورت مجانی و محرمانه مشاوره و تست دهند و در صورت مثبت بودن، تحت نظر همان مركز و پزشكان دوره دیده آن، درمان كاملا مجانی را آغاز كنند. اما متاسفانه خیلی از افراد اصلا نمی دانند كه این مراكز چه هستند كه بروند تست دهند.

وی اضافه كرد: البته غیر از این مراكز، تست های اولیه باید در جاهای دیگر هم صورت گیرد و راهكار وزارت بهداشت هم همین است و این تست ها را بسط دادند و بدین سان هر مركز بهداشتی می تواند این تست را انجام دهد و بدین سان لازم نیست افراد برای انجام تست تنها به مراكز خاص مشاوره رفتاری بروند. این كیت ها را وزارت بهداشت در اختیار مراكز بهداشتی می گذارد و اگر پاسخ آن مثبت شد، برای تایید آن اقدامات بعدی انجام می گردد.
تست های تشخیص سریع ایدز چقدر قابل اعتمادند؟
رییس مركز تحقیقات ایدز كشور درباره اینكه تست های تشخیص سریع، چقدر قابل اعتماد هستند؟ به ایسنا اظهار داشت: درباره پاسخ اولیه این تست ها باید اظهار داشت كه نه "منفی" آن صد در صد بیماری را رد می كند (چراكه ذات بیماری طوری است كه دوره پنجره طولانی دارد) و نه "مثبت" آن صد در صد بروز بیماری را تایید می كند. بنابراین باید موارد لازم در مشاوره گفته شود تا اگر فرد رفتار پرخطر داشته اما تست وی منفی بود، حتما تست باردیگر تكرار شود و اگر هم مثبت بود باید حتما با تست های دقیق تر تایید گردد. اما انجام اولیه تست ها بسیار كمك كننده است.
ایدز كشنده نیست به شرط آنكه...
محرز با تاكید بر اینكه HIV/AIDS دیگر بیماری كشنده ای نیست و با درمان قابل كنترل است، اضافه كرد: در دنیا هم بر روی درمان قاطع آن كار می گردد. ازاین رو اگر مبتلایان مشخص شوند و تحت درمان قرار گیرند، علاوه بر آنكه فرد مبتلا زندگی نرمالی خواهد داشت، دوز ویروس هم در بدن وی پایین می آید و بدین سان امكان آلودگی سایرین كمتر می گردد.

وضعیت تامین داروهای ایدز

رییس مركز تحقیقات ایدز درباره وضعیت تامین داروهای مبتلایان به HIV/AIDS هم با عنایت به شرایط تحریم ها اظهار داشت: فعلا داروی این بیماری موجود است و نگرانی از این بابت نداریم. ضمن اینكه بعضی از داروهای این بیماران تولید داخل است اما دارویی كه حالا به صورت روتین به بیماران می دهیم از هند خریداری می گردد.
توقف تحقیق و تولید "آیمود" در كشور
محرز همینطور درباره "آیمود" - داروی تقویت كننده و تنظیم كننده سیستم ایمنی مبتلایان به HIV/AIDS كه قبل از این در ایران تحت مطالعه بود و تولید هم می شد، اظهار داشت: متاسفانه از حدود ۱۰ – ۱۲ سال قبل تولید این دارو متوقف شده و بودجه تحقیقات آنرا هم ندادند و بسیار سبب تاسف است؛ چراكه حالا پایه داروهایی كه در دنیا بعنوان درمان قاطع این بیماری از آن صحبت می شود، ایمنوتراپی است و اگر بودجه تحقیق و تولید "آیمود" در كشور را متوقف نمی كردند، شاید می توانستیم در این زمینه در دنیا اول باشیم.

وی در این باره اضافه كرد: "آیمود" داروی ضدویروسی نبود و داروی تقویت كننده سیستم ایمنی بود كه در كنار ضدویروس ها به بیمار می دادیم. باید تحقیقات بیشتری روی "آیمود" می شد؛ چراكه انتظارمان آن بود كه این دارو پتانسیل خیلی بیشتری داشته باشد اما متاسفانه هیچ بودجه ای داده نشد.

محرز همینطور درباره كاهش صدمه در حوزه ایدز اظهار داشت: برای جلوگیری از این بیماری در معتادان، برنامه های كاهش صدمه بهترین نقش را بازی می كنند. خوشبختانه ایران در زمینه كاهش صدمه مقام اول در دنیا را دارد و همگان از برنامه فوق العاده موفق كاهش صدمه ایران در كاهش میزان HIV در معتادان تزریقی صحبت می كنند. در جهت این برنامه در زندان ها متادون و سرنگ داده می شود.

وی اضافه كرد: البته مقداری برنامه های كاهش صدمه كمرنگ شده كه امیدواریم بودجه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. در مجموع از نظر علمی جمع كردن معتادان در یك مكان و اردوگاه ها و... منسوخ است و بهتر است این افراد از اعتیاد تزریقی به سمت خوراكی برده شوند و تدریجا هم ترك كنند؛ چراكه تزریق با سرنگ مشترك است كه سبب انتقال عفونت ویروس می گردد.
محرك های انتقال دهنده ایدز
وی اضافه كرد: حالا متاسفانه مقداری مواد اعتیادآور و مصرف آنها تغییر كرده و به سمت مصرف محرك های عصبی مانند شیشه، كوكائین، گل و... روی آورده اند. برخی از این مواد خطرناك تر از مصرف تریاك و... هستند و هرچند كه روش مصرف آنها تزریق نیست ولی كاملا پرخطر بوده و زمینه ساز رفتارهای پرخطر هستند و بدین سان پتانسل انتقال HIV را دارند.
هشدار درباره داروهای لاغری در آرایشگاه ها
محرز ضمن اخطار نسبت به مصرف داروهایی تحت عنوان داروی لاغری در مكان هایی مانند آرایشگاه ها افزود: پایه این چنین داروهایی آمفتامین است و سبب لاغری هم می شوند، اما واقعیت چیزی دیگری است و مصرف آنها می تواند مشكلات بعدی تولید كند و خطرناك تر از مواد مخدری نظیر تریاك هستند.
رسانه ها اطلاع رسانی كنند
رییس مركز تحقیقات ایدز در انتها صحبت هایش تصریح كرد: در مورد بیماری HIV/AIDS سفارش ها بر آن است كه اطلاع رسانی و آگاهی سازی بیشتری با استفاده از رسانه ها صورت گیرد؛ بخصوص آنكه رسانه ها از ظرفیت فضای مجازی استفاده كنند و آگاهی و اطلاع رسانی درست را به افراد برسانند. باردیگر تاكید می كنم كه تنها با آموزش شفاف و مستمر بخصوص برای جوانان، می توان از این بیماری پیشگیری كرد.

 

1397/09/07
17:06:30
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است