معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی:

تشخیص دو بیماری دوشن و SMA پیش از تولد امكان پذیر است

تشخیص دو بیماری دوشن و SMA پیش از تولد امكان پذیر است

دكتر میوه: معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی اظهار داشت: بیماری دوشن از سن ۵ تا ۳ سالگی بروز می كند و تا حدود ۱۱ سالگی فرد كاملا وابسته به ویلچر میگردد این بیماری پیش از تولد قابل پیشگیری است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، دكتر مینو رفیعی، معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی در افتتاحیه هفتمین سمینار كشوری ژنتیك و نقش آن در جلوگیری از معلولیت ها در ارتباط با بیماری های عصبی عضلانی اظهارداشت: بیماری های عصبی عضلانی بیماری هایی هستند كه در دوران كودكی شایع بوده و امكان دارد به صورت ژنتیكی، مادرزادی، اكتسابی پیشرونده و یا ثابت باشند. وی ادامه داد: بیماری دوشن شایع ترین و شدیدترین نوع دیستروفی عضلانی (تحلیل عضلانی) است و یك بیماری ژنتیكی به حساب می آید كه در پسران بروز می كند. همین طور شیوع بیماری یك در هر ۳۵۰۰ تولد است.
معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه این بیماری از سن ۵ تا ۳ سالگی بروز می كند و تا حدود ۱۱ سالگی فرد كاملا وابسته به ویلچر می شود، اظهار داشت: این بیماری با مشاوره ژنتیك، تشخیص جهش ژنی مادر و تشخیص پیش از تولد قابل پیشگیری است. رفیعی بیان داشت: گروه كم شایع تر از بیماری های عصبی عضلانی گروه SMA است كه تخریب بخشی از سلول های نخاع شمرده می شود كه منجر به ضعف پیشرونده عضلانی خواهد شد و شیوع این بیماری یك در هر ده هزار تولد زنده است. وی با اشاره به اینكه این بیماری ۳ تیپ دارد كه تیپ یك آن شایع تر است، اشاره كرد: این بیماری درصورت انجام مشاوره ژنتیك، تعیین جهش ژن و تشخیص پیش از تولد قابل پیشگیری است. البته تشخیص افراد ناقل در این بیماری سخت تر از دوشن است كه موجب میگردد جلوگیری از بروز آن دشوارتر باشد. همین طور این بیماری در ازدواج های فامیلی بیشتر بروز می كند.

1397/09/08
15:57:36
5.0 / 5
4828
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است