60درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود بی اطلاعند

60درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود بی اطلاعند

به گزارش دكتر میوه رییس اداره ایدز و بیماری ھای آمیزشی وزارت بھداشت ضمن تشریح برنامه چهارم استراتژیك ایدز و هدف گذاری های مورد نیاز در برنامه پنجم، اظهار داشت: با عنایت به اینكه ۶۰ درصد از مبتلایان به اچ آی وی از ابتلای خود اطلاعی ندارند، تقویت برنامه هایی مهم می باشد كه به افزایش بیماری یابی كمك نماید.دكتر افسر كازرونی در گفت وگو با ایسنا، درباره برنامه چهارم استراتژیك ملی كنترل عفونت اچ آی وی اظهار داشت: این برنامه در اسفند ماه سال ۹۴ مصوب شد و در آن شرح وظایف سازمان ها مشخص شده است. اجرای این برنامه تا آخر سال ۹۸ است و بر مبنای ۱۱ استراتژیك نوشته شده است. در همین راستا تیمی برای نظارت بر اجرای برنامه استراتژیك و پایش آن تشكیل شده است. با بررسی های انجام شده نقایص و ضعف ها را پیگیری می نماییم و در جلسات مختلف درصدد رفع آنها هستیم.

كازرونی اضافه كرد: برنامه استراتژیك ایدز كه شامل آموزش و اطلاع رسانی، سلامت خون، مشاوره، مراقبت، درمان و حمایت مبتلایان، پیشگیری و كاهش صدمه است، در برنامه پنجم هم بر اساس همان راهكارهای محوری، برنامه ریزی های لازم صورت می گیرد و با محوریت آموزش و اطلاع رسانی برای كاهش مبتلا شدن و افزایش بیماریابی، ارتقای كیفیت مراقبت، درمان و تقویت پیشگیری ادامه پیدا می كند.

وی با اشاره به اینكه در این برنامه مبحث حائز اهمیت بحث اطلاع رسانی گسترده است، اظهار داشت: با عنایت به اینكه ۶۰ درصد از مبتلایان به اچ آی وی از ابتلای خود اطلاعی ندارند، برای ما تقویت برنامه هایی مهم می باشد كه به افزایش بیماری یابی كمك نماید.

كازرونی افزود: تنها راه تحقق این مورد افزایش آگاهی افراد درباره این بیماری است. لازم است افراد بدانند كه اچ آی وی یك بیماری عفونی مزمن است و تشخیص زودهنگام و شروع سریع درمان منجر به كنترل بیماری می شود؛ چون كه در این بیماری، وقتی ویروس اچ آی وی وارد بدن شود، به صورت متوسط ۱۰ سال طول می كشد تا ویروس سیستم ایمنی را ضعیف و علائم بیماری ظهور كند. ازاین رو شروع درمان، به ویروس اجازه تكثیر و تضعیف سیستم ایمنی را نمی دهد و بدین ترتیب ویروس قابلیت انتقال به دیگران را هم نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: ازاین رو افرادی كه فكر می كنند در معرض مبتلا شدن به اچ آی وی قرار گرفته اند، می توانند برای تست، آموزش و مشاوره به مراكز درمانی و مشاوره رجوع كنند و در صورت تشخیص ابتلا، مراقبت و درمان شروع می گردد. البته این چرخه آزمایش، تشخیص تا درمان در مراكز ما مجانی است.

وی اضافه كرد: در جهت اطلاع رسانی در برنامه چهارم استراتژیك ایدز، همه سازمان های متعهد به این برنامه خصوصا سازمان هایی مانند صدا وسیما و... در جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی افراد جامعه در جلوگیری از این بیماری، باید بیشتر تلاش كنند.

كازرونی درباره اقدامات وزارت بهداشت در شناسایی مبتلایان ایدز در پاتوق های معتادان و كانون های مبتلا شدن اظهار داشت: وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی با استفاده از مراكز كاهش صدمه تحت پوشش، به وسیله تیم های سیار آموزش دیده و موبایل كلینیك ها، این كانون ها را شناسایی می كنند. بدین سان افراد را آموزش داده و از آنها آزمایش گرفته می گردد و در صورت نیاز، وسایل لازم در اختیارشان قرار خواهند داد.


1397/09/20
14:02:25
5.0 / 5
4521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است