تلفن های هوشمند با مغز ما چه می كنند؟

تلفن های هوشمند با مغز ما چه می كنند؟

دكتر میوه: گوشیهای همراه هوشمند زندگی ما را متحول كرده اند. از یك سو زندگی با توجه به این گوشیها و امكاناتی كه در اختیارمان می گذارند آسان تر شده و از طرف دیگر مشكلاتی باز با خود به همراه آورده اند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، تخمین زده میگردد كه از هر چهار آمریكایی، سه نفر تلفن هوشمند شخصی دارد و به نظر می آید هر فرد به صورت میانگین ۲۶۰۰ دفعه در یك روز تلفنش را لمس می كند.
تلفن های همراه هوشمند در استواری روابط خانوادگی و اجتماعی، دقت در زمان رانندگی و ایمنی محیط كار اختلال به وجود آورده اند. بعنوان مثال یك مطالعه ۳۰۰ میلیون دلاری موسسه ملی بهداشت در ایالات متحده آمریكا نشان داده است مغز كودكانی كه با تلفن های هوشمند سر و كار دارند به صورت متفاوتی با مغز كودكانی كه به این تلفن ها دسترسی ندارند، تكامل می یابد.
شبكه "ان بی سی" در گزارش جدیدی در این رابطه آورده است: همین طور مطالعات دیگرعلمی نشان داده است افرادی كه مرتبا در تماس و كار با این تلفن ها هستند توانایی كمتری دارند كه عمیق، بادقت و مفهومی فكر كنند. وابستگی به این تلفن ها سبب گشته است كه افراد از یادآوری ساده ترین اطلاعات خود بازبمانند.
از دیگر مشكلاتی كه این تلفن ها احداث می كنند كاهش كمیت و كیفیت خواب است. مطالبی كه از راه اینترنت با این گوشیها تا تختخواب افراد می آیند، ذهن آنها را در موقع خواب مشوش می كنند. همین طور نور این تلفن ها در ساعت زیستی بدن اختلال به وجود آورده و سبب میگردد افرد دیرتر و بدتر بخوابند.
حضور این تلفن ها در زندگی ما حتی روی نگاه انسانی ما به دیگر انسان ها اثر منفی دارد. بسیاری دیگر به درخواست های كمك غریبه ها در خیابان پاسخ نمی دهند و حتی اعتماد میان افراد آشنا نسبت به یكدیگر كاهش یافته است.
ناتوانی در بیان احساسات از دیگر معضلاتی است كه تلفن های همراه هوشمند به وجود آورده اند. بروز احساسات مثبت و منفی برای افرادی كه از این گوشیها استفاده می نمایند كمتر شده، امری كه روابط انسانی را تحت الشعاع قرار می دهد.
مطالعات نشان می دهد استفاده از این گوشیها تاثیرات بسیار مخربی روی سلامت روان نوجوانان و جوانان دارد. این تلفن ها نحوه تعامل با افراد را گرفتار مشكل كرده و حضور در شبكه های اجتماعی سبب كاهش عزت نفس و اعتماد به نفس افراد خصوصاً پسران و دختران جوان می شود.
بنابر گزارش یورونیوز، تلفن های همراه هوشمند تا حدی در تار و پود زندگی ما تنیده شده اند كه قابل حذف نیستند، حالا محققان در تلاشند تا با درك اینكه چگونه این گوشیها بر روان و مغز ما اثر می گذارند راه هایی برای كاهش خطرات استفاده از آنها بیابند.1397/09/27
15:21:02
5.0 / 5
5102
تگهای خبر: بهداشت , زندگی , سلامت , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است