با تاكید بر اصلاح بودجه بیماران خاص در لایحه ۹۸

مدیرعامل كانون هموفیلی: ردیف بودجه بیماران خاص از وزارت بهداشت جدا شود

مدیرعامل كانون هموفیلی: ردیف بودجه بیماران خاص از وزارت بهداشت جدا شود

به گزارش دكتر میوه مدیرعامل كانون هموفیلی ایران با اشاره به مشكلات ناشی از تاخیر در درمان بیماران هموفیلی، اصلاح بودجه بیماران خاص در بودجه آینده را خواهان شد.احمد قویدل در گفت وگو با ایسنا، گفت: در فصل بودجه ما همیشه نگران بودجه های بیماران خاص هستیم. طبیعتا باید در نظام بودجه ریزی كشور در حوزه بیماران خاص تجدید نظر كرد. پیشنهاد ما این است كه ردیف بودجه ای بیماران خاص باید از ردیف های وزارت بهداشت تفكیك شده و قابلیت ذی حسابی داشته باشد؛ به طوریكه مسئولین نتوانند از ردیف بودجه های حوزه های دارو و درمان بیماران خاص، سایر مشكلات دانشگاه های علوم پزشكی را حل كنند. این نخستین درخواستی است كه از نمایندگان مجلس داریم و به اعتقاد ما كمك كردن در این حوزه به عرضه خدمات دقیق تر و بهتر به بیماران كمك می نماید.

وی با اشاره به اینكه از طرفی وقتی ظرفیت های بدهی دانشگاه های علوم پزشكی را ارزیابی می نماییم، تردیدی نداریم كه بودجه هایی كه به آنها اختصاص داده شده، ناكافی است، اضافه كرد: ما این مورد را با استفاده از وزارت بهداشت اطلاع رسانی كردیم و وزیر بهداشت قول داده بودند كه بتوانند دولت را متقاعد كنند كه با افزایش این ظرفیت ها امكان عرضه خدمت بهتر را فراهم نمایند.

قویدل افزود: این درحالیست كه در اواسط سال قبل سه بیماری جدید اتیسم، ای بی و بیماران متابولیك هم به لیست بیماران خاص افزوده شد، اما نه تنها اعتبارات مربوط به بیماران خاص افزایشی پیدا نكرد، بلكه كاهش هم یافت؛ به طوریكه بودجه بیماران خاص كه در سال ۱۳۹۷، ۲۱۶ میلیارد تومان بود، به ۱۵۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ كاهش پیدا كرده است.

مدیرعامل كانون هموفیلی ایران، یكی از مهم ترین اقدامات وزیر بهداشت در حوزه بیماران خاص را تولید تعامل وسیع با كلیه انجمن های بیماران خاص با استفاده از معاونت اجتماعی وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: در طول سال ۱۳۹۷ با جلساتی كه با وزارت بهداشت داشتیم به ما قول دادند كه بتوانند در سال ۱۳۹۸ ترتیبی اتخاذ كنند كه بودجه های خوبی برای بیماران خاص دیده شود و امیدواری ما این بود كه بودجه ها از جانب دولت اختصاص داده شود تا پس از آن ما مجلس را متقاعد نماییم، اما در كمال شگفتی دیدیم كه اعتبار بیماران خاص در لایحه بودجه سال ۹۸ كاهش یافته است. درست نیست كه چنین بودجه ای برای یكی از كلیدی ترین بخش ها كه با جان و زندگی بیماران سروكار دارد، در نظر گرفته شود.

قویدل با تاكید بر اینكه عملكرد وزارت بهداشت یكی از نقاط قوت دولت می باشد و یكی از عوامل جدی و تاثیرگذاری بود كه در نوبت دوم مردم به دولت تدبیر و امید رای دوباره دادند، اضافه كرد: بر مبنای قانون اساسی خدمات بهداشت، درمان و آموزش پرورش باید مجانی باشد.

وی تصریح كرد: تردیدی نیست كه عدم اصلاح بودجه بیماران خاص به مفهوم معلولیت كودكان هموفیلی و به وجود آمدن هزاران مشكل برای بیماران تالاسمی است كه اگر داروی خودشان را به موقع دریافت نكنند، در زندگی شان گرفتار مشكل می شوند.
1397/10/13
14:01:02
5.0 / 5
4388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است