اعتیاد تزریقی، مهم ترین علت مبتلا شدن به هپاتیت

اعتیاد تزریقی، مهم ترین علت مبتلا شدن به هپاتیت

به گزارش دكتر میوه رییس شبكه كشوری هپاتیت با اشاره به بروز بیماری هپاتیت در معتادان تزریقی اظهار داشت: استفاده از سرنگ مشترك در معتادان مواد مخدر می تواند به انتقال انواع عفونت ها همچون هپاتیت B و C و ایدز منجر شود.دكتر سیدموید علویان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ارتباط اعتیاد با بروز هپاتیت، اظهار داشت: متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی از علل مهم مبتلا شدن به هپاتیت C به حساب می آید. استفاده از سرنگ به صورت مشترك در میان معتادان به مواد مخدر می تواند به انتقال انواع عفونت ها همچون هپاتیت B و C و ایدز منجر شود.

وی اضافه كرد: البته اعتیاد به موادی مانند كوكائین و استنشاق از طریق بینی راه دیگر انتقال این بیماری است. بر این اساس خطر بزرگی كه معتادان به مواد مخدر را تهدید می كند، مبتلا شدن به گونه های مختلف ویروس هپاتیت C است كه باعث بروز بیماری با شدت بیشتر می گردد.

علویان با اشاره به اینكه تنها یكبار استفاده اشتراكی در وسایل تزریقی كافی است تا شخص به ویروس هپاتیت آلوده شود، اضافه كرد: خیلی از معتادان تزریقی سابقه اشتراك در وسایل تزریقی را اعلام نمی كنند، اما معمولا نخستین تزریق در نتیجه تشویق دوستان و قرض گرفتن وسایل آنها اتفاق می افتد. اشتراك وسایل تزریقی حتی در یك نوبت هم منجر به انتقال این بیماری می گردد. باید توجه كرد كه در خیلی از موارد وجود ویروس در خون افراد فاقد علامت است و حتی خود فرد هم از ابتلایش به این ویروس اطلاعی ندارد.

وی با اشاره به اینكه برخی گمان می كنند تعویض سر سوزن سرنگ های مورد استفاده مانع از انتقال ویروس هپاتیت می شود، اظهار داشت: نه تنها اینطور نیست بلكه اشتراك در كلیه وسایل مورد استفاده در تزریق مانند سرنگ و سر سوزن كه به خون آلوده می شوند، باعث انتقال ویروس ها از فردی به فرد دیگر است. از طرفی نكته حائز اهمیت این است كه در صورت دور ریختن وسایل تزریقی به داخل سطل های زباله خانگی، امكان دارد كه در هنگام جابجایی آنها باعث آلودگی سایر افراد شود. ازاین رو بهتر است این سرنگ ها در داخل ظرف های غیر قابل نفوذ نظیر ظروف شیشه ای یا فلزی دور ریخته شوند.

علویان، با اشاره به اینكه مهم ترین راه جلوگیری از بیماری هپاتیت در معتادان، ترك اعتیاد است، اظهار داشت: در صورت اصرار بر ادامه اعتیاد مهم ترین راه پیشگیری عدم استفاده از وسایل تزریقی به صورت مشترك است.

وی همینطور اظهار داشت: باید توجه كرد كه شیوه های دیگر اعتیاد هم در مبتلا شدن به هپاتیت دخالت دارند. بعنوان مثال اعتیاد استنشاقی و كشیدن تریاك هم در مبتلا شدن به هپاتیت موثر است، اما هیچ یك از اینها به اندازه اعتیاد تزریقی خطرناك نیستند.

علویان با اشاره به اینكه یكی دیگر از طریق های شناسایی شده در انتقال هپاتیت C خالكوبی یا سوراخ كردن پوست است، اظهار داشت: زنان باید توجه نمایند كه هرچند خالكوبی ابرو یا اصطلاحا تاتو در زیبایی چهره شان موثر است، اما آیا این مورد به قیمت مبتلا شدن به هپاتیت می ارزد؟. البته تاكید می كنم كه در صورت رعایت بهداشت و استفاده از وسایل یكبار مصرف نباید نگرانی بابت مبتلا شدن به این بیماری داشته باشند.
1397/10/21
22:17:38
5.0 / 5
4949
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است