كشف سم شفابخش در بزاق خفاش های خون آشام

كشف سم شفابخش در بزاق خفاش های خون آشام

دكتر میوه: یك آزمایش جدید نشان داده است زهر خفاش های خون آشام می تواند كلیدی برای تحول در درمان های مختلف پزشكی همچون فشار خون بالا، نارسایی قلبی، بیماری های كلیوی و حتی سوختگی باشد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، یك تیم بین المللی از متخصصان به سرپرستی دانشگاه "كویینزلند" در استرالیا دریافته اند كه سمِ موجود در بزاق خفاش های خون آشام حاوی گروهی جدید از پپتیدهای تنظیم كننده فشار خون است كه نوع جهش یافته پپتید در رابطه با ژن كلسیتونین (CGRP) به شمار می آید.
بر خلاف پپتیدهای موجود در بدن انسان، پپتیدهای خفاش ها به طرزی غیرعادی از نظر شیوه عملكرد، انتخابی بوده و این امر آنها را بسیار موثرتر از CGRPها می كند، چونكه عوارض جانبی كمتری دارند.
محققان هم چنین دریافتند زهر خفاش های خون آشام حاوی دو سم ضد انعقادی با نام های دراكولین و دسمودوس فعال كننده پلاسمین بزاقی (DSPA) است. دراكولین از انعقاد خون در طول تغذیه خفاش جلوگیری كرده و دسمودوس با از بین بردن هر گونه لخته خون در طول تغذیه خفاش به تداوم جریان خون كمك می نماید.
این مساله می تواند به پزشكان در درمان طیف وسیعی از اختلالات در رابطه با فشار خون بالا در عروق خونی كوچك كمك نماید یا قادر به بهبود جریان خون در بافت های لطمه دیده یا پیوند شده از قبیل پیوند پوست باشد.
متخصصان بر این باورند كه این كشف یكی دیگر از نمونه هایی است كه به ما دلایل اهمیت حفظ طبیعت و محیط زیست را ثابت می كند.
در حالیكه گروه تحقیقاتی مورد اشاره مزایای این گونه خفاش ها برای سلامت و قابلیت آنها در درمان خیلی از بیماری ها را اثبات نموده است، هم اكنون در راه تحقیقاتی خود با گروه های قاچاق مواد مخدر مكزیك گرفتار مشكلاتی شده است. چونكه هر سه گونه خفاش خون آشام یعنی خفاش خون آشام معمولی، خفاش خون آشام مودار و خفاش خون آشام بال سفید، بومی مكزیك بوده و در كشورهای آمریكای مركزی و جنوبی زندگی می كنند.
از آن جایی كه گروه های مواد مخدر در این مناطق بسیار خطرناك بوده و آنها را تحت كنترل خود دارند، محققان اعلام نموده اند نمی توانند به راحتی به این مناطق رفته و به خفاش ها برای آزمایشات خود دسترسی داشته باشند.
بنابر گزارش اسپوتنیك، كاستاریكا اعلام نموده می تواند یك سایت تحقیقاتی برای این گروه از دانشمندان و پزشكان در نظر گرفته و آماده كند اما تا گرفتن مجوز این تحقیقات برای نجات جان انسان ها و بهبود سلامت آنها امكان دارد مدتی زمان ببرد.

مترجم: مهسا سلطانی/ دبیر خبر: معصومه انصاری


1397/10/29
15:30:45
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است