از سال ۵۶ تا ۹۶ ثبت شد؛

افزایش سن امید به زندگی به ۷۵ سال، افزایش نرخ باسوادی به ۹۵ درصد

افزایش سن امید به زندگی به ۷۵ سال، افزایش نرخ باسوادی به ۹۵ درصد

دكتر میوه: طی ۴۰ سال گذشته، سن امید به زندگی از ۵۶.۶ سال در سال ۱۳۵۶ به ۷۵.۷ سال در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از سازمان برنامه و بودجه كشور، یكی از شاخص های مربوط به توسعه نیروی انسانی در دنیا بهداشت و رفاه عمومی است كه زیر شاخه آن شاخص امید به زندگی شمرده می شود. براین اساس توسعه و افزایش كیفیت بهداشت و رفاه عمومی باید منجر به كاهش مرگ و میر مادران و اطفال شود.
همین طور در بخش دیگری از این گزارش به افزایش نرخ باسوادی طی ۴۰ سال قبل پرداخته شده است. بر این اساس، جمعیت ۶ ساله و بالاتر از ۴۸.۸ درصد در سال ۱۳۵۸ به ۸۸.۲ درصد در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

گزارش مذكور حاكی می باشد كه در زمینه افزایش تعداد دانشجویان آموزش عالی از ۱۶۰ هزار نفر در سال ۱۳۵۸ به ۴ میلیون و ۷۴ هزار نفر در سال ۱۳۹۶ هم شاخص دیگری است كه گویای بهبود قابل توجه در این حوزه می باشد.

رتبه ایران در انتشار اسناد علمی از ۵۲ در سال ۱۹۹۶ به ۱۵ در سال ۲۰۱۷ بهبود یافته، بطوریكه در جهان اسلام و منطقه (با در نظر گرفتن رژیم صهیونیستی) در جایگاه اول قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران، الان از نظر رشد علمی جایگاه اول در جهان را احراز كرده است. همین طور ایران در حوزه فن آوری های فضایی در منطقه در زمینه پرتاب و زیرساخت ها در رتبه دوم در علوم اكتشافات در رتبه دوم و در بخش ناوبری در رتبه دوم قرار دارد.

1397/11/13
15:23:23
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , دانش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است