وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس مطرح كرد؛

طرح تحول نظام سلامت را ادامه می دهم، به جای طبیب، حكیم تربیت نماییم

طرح تحول نظام سلامت را ادامه می دهم، به جای طبیب، حكیم تربیت نماییم

دكتر میوه: وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشكی با حضور در مجلس شورای اسلامی به دفاع از خود پرداخت.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، سعید نمكی، وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای گرفتن رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و به دفاع از خود پرداخت.
وی در ابتدای سخنان خود بیان كرد: تشكر می كنم از تمام فراكسیون هایی كه از من حمایت كردند. شكر گزاری می كنم كه سپس این سال ها این توفیق را به من داد كه رئیس جمهور من را بعنوان وزیر بهداشت به مجلس معرفی نمود.
وی اضافه كرد: نخستین سوالی كه در ذهن نمایندگان مطرح است درباره عاقبت طرح نظام سلامت است. باید تشكر كنم از افرادی كه سال های سپس انقلاب برای توسعه بهداشت جدیت به خرج دادن به خصوص آقای قاضی زاده هاشمی، طرح تحول نظام سلامت توانست مشكلات خاصی را از دوش مردم بردارد و بنده بعنوان كسی كه در سازمان برنامه و بودجه بودم بعنوان یك معتقد به این طرح یقینا نقاط قوت طرح را بیشتر از پیش ادامه می دهم.
نمكی افزود: طرح دارای نقض هایی بود كه باید به جنبه های اقتصادی طرح با نگاهی كارشناسی بپردازیم. تلاش می نماییم طرح را به گونه ای پیش ببریم كه كارشناسان اقتصادی هم نگاهشان به آن مثبت باشد.وی افزود: اجرای قوانین بالادستی در قانون برنامه پنجم توسعه كه مغفول مانده است مانند تدوین راهنماهای بالینی و پزشك خانواده و سیستم ارجاع و از همه مهمتر درباره پرونده الكترونیك سلامت و نظام پرداخت نوین آنرا دنبال می نماییم تا فاصله پرداخت بین پزشك و پرستار درست شود. آنچه در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی بعنوان مصوبات تاسیس و احداث زیرساخت ها شامل بیمارستانی، فضاهای درمانی در نقاط مختلف كشور بوده، چك های تضمینی معتبری است كه در تمام شعب ما قابل خرج كردن است و هیچ مصوبه ای از گذشته ناقض نمی ماند.وی اظهار نمود: بچه ها را در مقابل ۶ بیماری مسری با ۵ دلار واكسینه كردیم و سال های پیش كه معاونت وزارت بهداشت بودم رتبه خوبی در این زمینه داشتیم، اما امروز مشكل ما بیماری های غیرواگیردار مثل دیابت است. درباره بیماری های غیرواگیر و.. تنها در وزارت بهداشت نمی توان به آن پرداخت.نمكی همین طور بیان كرد: امروزه بهداشت سالمندان و بهداشت شهروندان در حاشیه شهرها، از نظر جسمی و روانی و بحث هایی از این قبیل مشاركت جمعی را می خواهد كه باید همه با هم در این زمینه همكاری نماییم. ضمن اینكه در ارتباط با بیماری های واگیر دار مثل ایدز و ویروس هایی كه می توانند تهدید كننده باشند، باید خودمان را قوی نماییم.وی در ادامه به بخش درمان اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن پزشك، توسعه پزشكی از طریق دور با بسته های طراحی شده و تقویت مشاركت خیرین و بخش خصوصی از اولویت های اولیه ما است برای اینكه در این سال ها متاسفانه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است، با خرید تضمینی خدمات از بخش خصوصی و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندگاری در مناطق محروم از برنامه هایی است كه دنبال خواهیم كرد.وزیر پیشنهادی دولت اظهار نمود: در بحث دارو و تجهیزات پزشكی باید شفافیت داشته باشیم، چرا امروز باید ۹۷ درصد از داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارز ببرد و ۳ درصد داروی وارداتی حدود ۱.۴ میلیارد دلار؟ به معاونت غذا و دارو در زمان سرپرستی دستور دادم فهرست داروهای وارداتی را با تسهیلاتی به صنعت داخل ارائه نمایند تا بتوانند نسبت به تولید دارو اقدام و به فروش برسانند و جای واردكنندگان را كه صنعت داخل را لگدمال كرده اند بگیریم. تهیه داروهای نوتركیب با كمك شركت ها دانش بنیان هم از برنامه های دیگر است.
وی همین طور با اشاره به اینكه آموزش های ما جامعه محور نیست و مولفه های داخلی سلامت بیشتر از سایر حوزه ها ما را تهدید می كند، اظهار داشت: دیوارهای بتنی بین دانشگاه و مردم را باید برداریم و آموزش جامعه محور باید روی كار بیاید. ما طبیب تربیت می نماییم نه حكیم و از ظرفیت بی بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجوی پزشكی استفاده نمی نماییم. ما باید حكیم بپرورانیم ولی طبیب تربیت می نماییم. طبیبی كه تنها كتاب را می بیند و خوانده است!

نمكی بیان كرد: ما تحصیلات تكمیلی را بیهوده توسعه می دهیم، آدم هایی را تربیت می نماییم كه به درد نظام خدمت نمی خوردند.، فوق لیسانس را رها كرده ایم و دكترا تربیت می نماییم، آموزشگاه بهیاری را بسته ایم و كاردان پرستار را نمی گیریم و بعد دكتر تربیت می كنیم! تناسبی بین تحصیلات تكمیلی و پایه نداریم.

وی افزود: باید بدانیم چه كسی را با چه مهارتی و برای كدام جایگاه نظام خدمت تربیت می نماییم ولی این كار را نمی نماییم، در پژوهش جزیره ای عمل می نماییم و مراكز ما با هم هم افزایی ندارند.

نمكی همین طور اشاره كرد: گرچه مقاله یك امتیاز در رتبه بین المللی است ولی هدف این نیست. مقاله باید بتواند دردی را از دل یك دردمند در بیاورد و ما را دلخوش كند. من از تعامل با مجلس هم بگویم كه بنده با مجلس اهل تعامل هستم و به تمام نمایندگان احترام می گذارم چون می دانم احترام به نماینده احترام به مردم است و اگر بنده را پذیرفتید من دست یاری برای كمك به سمت شما دراز می كنم.

1397/11/15
21:27:08
5.0 / 5
4447
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است