گردشگری سلامت چقدر برای كشور ارزآوری دارد؟

ورود ۳۰۰هزار بیمار خارجی به ایران در سال ۹۶

ورود ۳۰۰هزار بیمار خارجی به ایران در سال ۹۶

دكتر میوه: رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۳۰۰ هزار بیمار بین الملل وارد كشور شده و این رقم امسال ۱.۵ تا ۲ برابر افزایش پیدا كرده است، البته بر طبق سندچشم انداز ۲۰ ساله، باید تا سال ۱۴۰۴ به عدد دو میلیون توریست سلامت در سال دست پیدا نماییم.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر سعید هاشم زاده درباب اقدامات وزارت بهداشت در حوزه گردشگری سلامت، اظهار نمود: یكی از مهم ترین استراتژی ها در حوزه گردشگری سلامت، آموزش فعالان در حوزه گردشگری سلامت شامل شركت ها، بیمارستان ها و مراكز درمانی است كه این مساله در وزارت بهداشت با رویكرد آكادمیك و صنعتی در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: در امتداد توسعه مباحث آموزشی در مقوله گردشگری سلامت، اقدامات زیادی انجام شده است كه همچون آن می توان به ایجاد رشته ای تحت عنوان گردشگری سلامت در دانشگاه های علوم پزشكی كشور اشاره نمود كه این مساله در حال پیگیری بوده و امیدواریم در آینده ای نزدیك، رشته گردشگری سلامت باز مصوب و در دانشگاه ها آموزش داده شود. كشورهایی مانند تركیه، اردن و هند كه در زمینه گردشگری سلامت در منطقه موفقیت نسبی كسب كرده اند باز برای ارتقای این حوزه، نیروی انسانی متخصص آموزش می دهند.
هاشم زاده افزود: تا زمانی كه نیروهای انسانی متخصص حوزه گردشگری سلامت در دانشگاه ها تربیت شده و آماده نمایش خدمت شوند، به بازبینی و برگزاری دوره ها و كارگاه های آموزشی كوتاه مدت كه به همت دانشكده مدیریت دانشگاه علوم پزشكی ایران برگزار می شد، اقدام كردیم. علاوه بر این، با عنایت به اینكه ۹ دانشگاه علوم پزشكی (تهران، ایران، شهیدبهشتی، مشهد، قم، اهواز، شیراز، ارومیه و تبریز) در كشور پذیرای ۹۰ درصد گردشگران سلامت در سطح كشور هستند و با عنایت به فراوانی بیماران بین الملل در شهر محل استقرار این دانشگاه ها و لزوم به روز كردن خدمات درمانی، كارگاه های آموزشی منطقه ای باز برگزار شده است.
وی با اشاره به اینكه ظرف یك سال قبل تاكنون، ۱۲ كارگاه آموزشی منطقه ای در استان های مختلف برگزار شده است، اشاره كرد: تعرفه گذاری، آشنایی با كلیات، ارتقای سیستم های مدیریتی، فعالیت بیمه های بین المللی و ملی و ارتقای مراكز درمانی برای نمایش خدمات باكیفیت همچون موضوعاتی است كه در این دوره های آموزشی بیان می شود.
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه گردشگری سلامت در دنیا بعنوان یك صنعت پردرآمد شناخته شده است، اظهار داشت: برای ارتقای جایگاه ایران در حوزه گردشگری سلامت باید دیدگاه مان به این حوزه را صنعتی نماییم و مراكز درمانی و شركت های تسهیل گر با تمام توان و ظرفیت های خود پای كار آیند.
وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت از بیشتر از یك سال پیش تاكنون، رویكرد خودرا بر آموزش فعالان حوزه گردشگری سلامت شامل شركت ها، بیمارستان ها و مراكز درمانی و آشنا كردن فعالان این حوزه قرار داده است، عنوان كرد: یكی از وظایف اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت پشتیبانی از بخش خصوصی است و این حمایت تا آنجا كه قوانین و مقررات اجازه بدهد، انجام می شود.
هاشم زاده با اشاره به اینكه توسعه فضای مجازی، یكی دیگر از استراتژی های كلان در حوزه گردشگری سلامت است، اشاره كرد: استفاده از نرم افزارها، سایت های بیمارستانی و رسانه های جمعی برای جذب و بازاریابی در توسعه گردشگری سلامت كشور ضروری می باشد. در این راستا، مراكز درمانی را تشویق كردیم تا مستقیما در فضای دیجیتال، مجازی و شبكه های اجتماعی حضور پیدا كرده و در زمینه جذب توریسم سلامت فعالیت كنند.
بنابر اعلام وبدا، وی، ضمن معرفی سایت جدید وزارت بهداشت به آدرس http: //IHT.behdasht.gov.ir كه در آن اطلاعات بیمارستان های دارای مجوز IPD باز درج شده است، اظهار داشت: در طراحی سایت بیمارستان باید به نكات مهمی توجه كرد كه سهولت دسترسی برای كاربران، درج اطلاعات مفید و كاربردی، امكان بارگزاری مدارك پزشكی بیماران بین الملل و ارتباط با مركز درمانی از آن جمله اند.
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت درباب وظایفی كه بر شركت های تسهیل گر در زمینه گردشگری سلامت محول است، اظهار داشت: یكی از مهم ترین وظایف این شركت ها، ماركتینگ مراكز درمانی در خارج از كشور است كه در این حوزه برای شركت ها برنامه ریزی های دقیقی پیش بینی شد كه در این زمینه تابحال موفقیت آمیز عمل كرده اند.
هاشم زاده با اشاره به اینكه در حوزه گردشگری سلامت، نقصها و مشكلات موجود شناسایی شده و درحال رفع آنها هستیم، اشاره كرد: بر اساس شرح وظایف بین المللی شركت ها، در حال تدوین آیین نامه ای برای ساماندهی شركت های تسهیل كننده هستیم و چنانچه سازمان میراث فرهنگی باز یاری كند، این آیین نامه با جامعیت بیشتری ابلاغ خواهد گردید.
وی، تشدید نظارت ها و سخت گیری در زمینه اعطای گواهینامه IPD به بیمارستان ها را از دیگر استراتژی های حوزه گردشگری سلامت وزارت بهداشت برشمرد و اظهار داشت: با تاكید بر بازگشت بیماران بین الملل به ۹ دانشگاه علوم پزشكی پر طرفدار در كشور، ۵۵ بیمارستان را مورد بازدید قرار دادیم و ۲۰ مركز درمانی و بیمارستان موفق به تمدید گواهینامه IPD برای پذیرش توریست سلامت شده و مابقی مراكز باز در بازه زمانی مشخص، با فراهم كردن آیتم های مورد نیاز می توانند این گواهینامه را كسب یا تمدید كنند.
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت اشاره كرد: تا زمانی كه شركت ها و نمایش كنندگان خدمات گردشگری سلامت در مدار قانون حركت نماید، از حمایت های كامل وزارت بهداشت برخوردار خواهد شد.
هاشم زاده حضور واسطه ها را مهمترین معضل این حوزه قلمداد كرد و اظهار داشت: یكی از بزرگترین معضلات حوزه گردشگری سلامت حضور واسطه هایی است كه خدمات بدون شناسنامه به بیماران بین الملل نمایش می كنند.
وی ادامه داد: تابحال برای احیا و تقویت گردشگری سلامت در كشور به مثابه عرصه ای نوپا و درآمدزا، سازمان یافته عمل نكرده ایم و بنا بر این لطمه های جدی دیده ایم، پس برنامه ریزی و سیاستگذاری جهت استفاده از فضای دیجیتال و مجازی یكی از طریق های برون رفت از صدمات و لطماتی است كه واسطه ها به گردشگری سلامت كشور وارد كرده اند. بدین سبب چنانچه گپ اطلاعاتی بین اتباع كشورهای دیگر و مراكز درمانی ایران ر و همین طور تعرفه ها و هزینه های خدمات درمانی بوسیله وبسایت مراكز بطور شفاف تعریف و بیان شود، زمینه حضور و فعالیت واسطه ها محدود خواهد شد.
وی نقش رسانه ها و صدا و سیما را در معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های حوزه گردشگری سلامت در كشور، موثر دانست و اظهار داشت: با ساخت برنامه ها و سریال هایی با محتوای گردشگری سلامت، می توان در معرفی و شناساندن این حوزه درآمدزا موثرتر عمل كرد، كه در این راستا نیاز است با صدا و سیما تعامل جدی و پیوسته داشته باشیم.
هاشم زاده، حضور مراكز درمانی را در رویدادهای ملی و بین المللی عاملی اساسی در معرفی توانمندی های كشور در حوزه گردشگری سلامت برشمرد و اظهار نمود: هم اكنون ۱۶۶ بیمارستان در سطح كشور گواهینامه IPD داشته و در زمینه توریست سلامت فعالیت دارند.
وی درباب درآمدزایی و ارزآوری حوزه گردشگری سلامت برای كشور، بیان كرد: برآورد شده كه در زمینه گردشگری سلامت، در سال ۹۶، حدود یك میلیارد تا یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ارز وارد كشور شده است، اما با عنایت به پتانسیل های موجود در كشور، می توان این رقم را تا ۵ برابر افزایش داد.
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در سال ۹۶ حدود ۳۰۰ هزار بیمار بین الملل وارد كشور شده و این رقم امسال ۱.۵ تا ۲ برابر افزایش پیدا كرده است، اظهار نمود: بر طبق سندچشم انداز ۲۰ ساله، باید تا سال ۱۴۰۴ به عدد دو میلیون توریست سلامت در سال دست پیدا نماییم.
هاشم زاده درباره متداول ترین خدماتی كه مورد استقبال گردشگران سلامت بوده است، اظهار داشت: درمان های ناباروری، جراحی های زیبایی، زایمان، بیماری های قلبی و عروقی، جراحی چشم و جراحی های عمومی، ارتوپدی، تشخیص و درمان سرطان، پیوند اعضا، همچون خدماتی است كه بیشترین طرفدار را در میان بیماران بین الملل داشته است.
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت اشاره كرد: چنانچه زنجیره گردشگری سلامت در كشور كامل شود، می توانیم در منطقه به رتبه اول دست پیدا نماییم، اما هم اكنون در منطقه غرب آسیا یكی از سه كشور پیشرو در این زمینه هستیم.1397/11/30
14:14:34
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است