آگهی وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری كنید

آگهی وزارت بهداشت: از مصرف قارچ های خود رو خودداری كنید

دكتر میوه: سرپرست مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباب مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های خود رو در طبیعت آگهی داد و به هموطنان خصوصاً مسافران نوروزی سفارش كرد كه از مصرف قارچ های خودرو و یا فله ای اجتناب كنند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور بااشاره به خطرات ناشی از مصرف قارچ های خود رو اظهار نمود: با عنایت به اوضاع جوی و بارندگی های اخیر در فصل بهار رویش قارچ خود رو طبیعتا افزایش یافته و بعضی از افراد امكان دارد از این قارچ ها استفاده و یا افرادی برای تأمین معاش به چیدن قارچ های خودرو و فروش آنها اقدام نمایند.
وی با تاكید بر اینكه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراكی برمبنای ظاهر برای اغلب افراد دشوار بلكه ناممكن است، اظهار داشت: در واقع معیار تشخیص دقیقی برمبنای ظاهر وجود ندارد و متأسفانه قسمتی از قارچ هایی كه در طبیعت بوده و افراد استفاده می نمایند سمی است و هر ساله صدها نفر مسموم و متاسفانه برخی از هموطنانمان در اثر مصرف این قارچ ها فوت می نمایند، تعدادی كاندید پیوند كبد می شوند و ده ها نفر باز گرفتار عوارض تاخیری ناشی از مصرف این قارچ ها می شوند.
وی با اشاره به اینكه مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ بر اثر مصرف قارچ های غیرخوراكی و خودرو بوده، اظهار داشت: با عنایت به اینكه تشخیص این قارچ ها دشوار است، اكیدا سفارش می شود از قارچ های خودرو و فله ای استفاده نشود و مردم از قارچ های دارای بسته بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده كنند.
دكتر جهانپور تاكید كرد: خطر مسمومیت قارچ های سمی را هر سال داریم و آگهی آن هم داده شده و امسال هم با عنایت به نزولات آسمانی پیش بینی می شود رویش این قارچ ها در طبیعت بیشتر از سالهای گذشته باشد و سفارش ما این است كه مردم فقط از قارچ های خوراكی مجاز عرضه شده در مكان های مجاز استفاده كنند.
بر طبق گزارش وبدا، وی درباب علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ های سمی اظهار داشت: تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، كاهش هوشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی و... از علایم این نوع مسمومیت است.1398/01/08
14:48:57
5.0 / 5
4950
تگهای خبر: بهداشت , خوراكی , طب , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است