پژوهشگران اسكاتلندی مطرح كردند

تاثیر موسیقی و تمرین های ذهنی در بهبودی حافظه سپس سكته

تاثیر موسیقی و تمرین های ذهنی در بهبودی حافظه سپس سكته

دكتر میوه: پژوهشگران اسكاتلندی در آزمایش جدیدی نشان دادند كه ادغام موسیقی با تمرین های ذهنی می تواند به بهبودی حافظه سپس سكته كمك نماید.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه گلاسكو" (University of Glasgow) اسكاتلند انجام شده، نشان داده است كه شاید گوش دادن به موسیقی بتواند به افرادی كه گرفتار سكته شده اند، در بازیابی توانایی های شناختی كمك نماید.
پژوهشگران در این پروژه، تأثیر ادغام موسیقی و تمرین های ذهنی را بر بازیابی سپس سكته بررسی كردند. آنها ۷۲ شركت كننده كه به سكته حاد گرفتار شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. شركت كنندگان، به "سكته مغزی ایسكمیك" (ischemic stroke) كه متداول ترین نوع سكته است، مبتلا بودند. این شرایط در صورتی ایجاد می شود كه ذخیره خونی مغز به دلیلهای گوناگون همچون لخته شدن خون متوقف شود.
پژوهشگران در این بررسی، شركت كنندگان را به صورت تصادفی در سه گروه قرار دادند. از اولین گروه خواسته شد تا به موسیقی گوش دهند، موسیقی گروه دوم با تمرین های ذهنی ادغام شد و آخرین گروه به كتاب های صوتی گوش دادند. شركت كنندگان از یك آی پد استفاده كردند تا سپس مرخصی از بیمارستان و طی دوران بهبودی خود، یك ساعت در روز و به مدت هشت هفته به موسیقی یا كتاب صوتی گوش دهند.
هر شركت كننده آزاد بود تا موسیقی مورد علاقه یا كتاب خودرا انتخاب و برنامه روزانه فعالیت شنیداری خودرا ثبت كند. آنها طی این فرایند، یك ملاقات هفتگی با گروه پژوهشی داشتند تا پیشرفت آنها بررسی شود. شركت كنندگان گروه دوم، با دو تمرین پنج دقیقه ای كه برای تشویق آنها به بازیافتن توجه طراحی شده بود، آموزش دیدند و سپس به موسیقی گوش دادند. پژوهشگران در ابتدای آزمایش، علاوه بر پخش موسیقی، آزمایش های استانداردی باز جهت بررسی وضعیت حافظه، توجه و عملكرد شناختی شركت كنندگان انجام دادند.


پژوهشگران دریافتند كه فعالیت شنیداری روزانه در بازیابی توانایی ها سپس سكته مؤثر است. شركت كنندگان درانتها هشت هفته گزارش دادند كه گوش دادن، به آنها در بازیافتن آرامش، تمركز و مدیریت احساسات كمك كرده است. بیماران گروه نخست كه به موسیقی گوش داده بودند، از افزایش سطح فعالیت خود خبر دادند و شركت كنندگان دو گروه دیگر باز موفق شدند خاطرات گذشته را به یاد آورند. در آزمایش هایی كه سپس این پروسه صورت گرفت، بهبودی عملكرد حافظه در شركت كنندگان همه گروه ها دیده شد.
دكتر "ساتو بایلین" (Satu Baylan)، استاد دانشگاه گلاسكو و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: كسانی كه گرفتار سكته می شوند، اغلب در توانایی تمركز و یادآوری اطلاعات، با مشكلاتی رو به رو هستند. خیلی از این افراد، گرفتار احساس ناخوشی و اضطراب می شوند كه بر فعالیت روزانه آنها تأثیر منفی دارد.
پژوهش های پیشین نشان داده بودند كه شاید گوش دادن به موسیقی بتواند به بهبود حافظه و توجه سپس سكته كمك نماید. تمرین های ذهنی بطور كلی می توانند به بهبودی سپس افسردگی كمك كنند اما آزمایش های كمی وجود دارند كه تأثیر این تمرین ها را بر بهبودی سپس سكته بررسی نموده باشند. ما در این پژوهش، تأثیر ادغام موسیقی با این تمرین ها را بررسی كردیم تا بتوانیم بعضی از دشواری هایی كه سپس سكته برای بیمار پیش می آید، برطرف نماییم.
این پژوهش، در مجله " International Journal of Stroke" به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/02/10
13:40:34
5.0 / 5
4435
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بیمار , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است