جایگاه طب ایرانی در كشور احیا شود

جایگاه طب ایرانی در كشور احیا شود

به گزارش دكتر میوه دبیركل مجمع خیرین سلامت كشور با اشاره به اینكه طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه های اروپا تدریس می شد، بر ضرورت احیای آن در كشور تاكید نمود.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، حسینعلی شهریاری در نخستین هم اندیشی بنیاد ملی طب ایرانی كه ظهر امروز در دانشكده طب ایرانی برگزار شد، تصریح كرد: طب ایرانی تا ۵۰۰ سال قبل در دانشگاه های اروپا تدریس می شد، متاسفانه ما غفلت كردیم، هرآنچه داشتیم آنها استفاده كردند و ما نتوانستیم پا به پای طب ایرانی پیشرفت نماییم و ذوق زده شدیم و در دامن طب نوین افتادیم.
دبیركل مجمع خیرین سلامت كشور با اشاره به اینكه بطور قطع هماهنگی بین طب نوین و طب سنتی لزوم دارد، اضافه كرد: شاید درمان خیلی از بیماری ها در طب سنتی و یا طب ایرانی ممكن نباشد، اما ما در جایگاهی هستیم كه اقداماتی كه در خیلی از كشورهای دنیا در حال انجام می باشد، در ایران حاضر نشدیم بپذیریم كه صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه من شنیدم دركشوری مانند انگلیس بیشتر از ۱۶۰ مركز حجامت وجود دارد، عنوان كرد: در كشورهایی مانند آمریكا و دیگر كشورها در حال استفاده از این ظرفیت ها هستند. ما هنوز این خودباروی را نسبت به بسیاری از مسائلی كه در طب ما بوده را نداریم.
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای با اشاره به اینكه برخی آثار طب ایرانی خیلی مغرضانه تكذیب می شود، اظهار داشت: از نظر علمی نتوانستیم جایگاه طب ایرانی را تببین نماییم، در علم نوین شواهد بالینی باید وجود داشته باشد، یكی از خواسته های ما در مورد طب سنتی و طب ایرانی هم وجود شواهد بالینی است و باید با شواهد بالینی به طب نوین این باور را بقبولانیم كه نتیجه حاصله، ناشی از تحقیق بوده و بطور قطع آن پزشك طب نوین هم این مورد را می پذیرد.
شهریاری با اشاره به اینكه در حوزه طب سنتی و طب ایرانی در كشور بی اخلاقی هایی مشاهده می شود، متذكر شد: انسان هایی به اسم دكتر داریم كه از رسانه های عمومی استفاده می نمایند و می گویند كه واكسن نزنید، نمك ید دار نخورید و موارد مشابه را مطرح می كنند.
دبیر كل مجمع خیرین سلامت كشور با اشاره به اینكه باید با این بی اخلاقی هایی كه در طب ایرانی و سنتی در كشور وجود دارد، مبارزه كرد، اضافه كرد: اگر بخواهیم طب ایرانی به مفهوم واقعی در كشور رواج یابد، باید جلوی این بی اخلاقی ها در حوزه طب سنتی و طب ایرانی گرفته شود.
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینكه برخی بیماری ها هزاران میلیارد هزینه دارند، خاطرنشان كرد: بعنوان مثال برای بیماران پروانه ای اگر هزاران میلیارد تومان هزینه دیده شود، باز هم كم است، تنها پانسمان این كودكان در گذشته ماهی یك میلیون تومان هزینه داشت و به شدت هزینه این پانسمان افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه باید به سمت طب سنتی و ایرانی برویم و نگذاریم انسان ها بیمار شوند، اظهار داشت: در مورد فروش دارو در دنیا مافیا وجود دارد. نباید به سادگی فكر كرد كه می توان با این مافیای تجهیزات پزشكی و داروهای نوین در دنیا مبارزه كرد. آنها دوست ندراند كه خیلی از بیماری ها در دنیا از بین برود؛ چونكه از این محل دارویی كه تولید می كنند، هزاران میلیارد در دنیا برای آنها كسب سود دارد.
شهریاری با اشاره به اینكه رهبری معظم انقلاب چندین بار در فرمایشات خود در مورد سبك زندگی فرمایشاتی را مطرح كرده اند، افزود: باید با خود مراقبتی كاری كرد كه بیمار نشد، در اسلام و روایات ائمه مطالبی زیادی در این مورد مطرح شده و در طب ایرانی هم به این مورد پرداخته شده كه متاسفانه ما از این مورد روی برگرداندیم.
بنابر اعلام روابط عمومی مجمع خیرین سلامت، وی با اشاره به اینكه یكی از این صدمه ها مصرف بیش ازاندازه فست فود است، اظهار داشت: میزان زیادی از جمعیت نوجوانان كشور مبتلا به چاقی هستند كه این مورد تبعاتی همچون سرطان و فشار خون و دیابت را به همراه دارد. طب سنتی و ایرانی واقعا در دنیا جایگاه دارد.
وی با اشاره به اینكه دانشكدهای طب سنی حركتی لاك پشتی و بسیار كند دارند، اضافه كرد: در این زمینه خوب پیش نرفته ایم، دلیل آن هم این است كه ما پزشكانی هستیم كه با طب نوین آموزش دیده ایم.1398/02/13
12:27:21
5.0 / 5
4635
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است