معاون درمان وزارت بهداشت:

60 درصد سزارین ها در ایران تكراری می باشد

60 درصد سزارین ها در ایران تكراری می باشد

دكتر میوه: معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آمار زایمان طبیعی و سزارین در كشور، اظهار داشت: ۶۰ درصد سزارین های كشور سزارین تكراری می باشد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی با بیان این كه قرار بود ۱۸۰۰ اتاق تك نفره زایمان در كشور ایجاد شود، اظهار داشت: تابحال ۹۵ درصد این اتاق ها به بهره برداری رسیده اند. باید توجه كرد كه اقدامات وزارت بهداشت برای ترویج زایمان طبیعی شیب رو به افزایش سزارین را متوقف كرد و مردم را به سمت انجام زایمان طبیعی سوق داده است. البته ما انتظار نداریم كه سزارین به سرعت كم شود. چونكه مردم همچنان تك فرزند یا دو فرزند هستند و سن ازدواج و فرزند آوری باز بالا رفته كه این مساله ریسك فرزند آوری را زیاد می كند.
وی ادامه داد: هم اكنون در كشور ۴۹ درصد زایمان ها به روش سزارین و ۵۱ درصد به روش طبیعی انجام می شود. البته این آمار استان به استان متفاوت می باشد بطوریكه استان های شمالی و تهران كه بالاترین میزان سزارین را داشتند توانسته اند به خوبی آنرا كنترل و زایمان طبیعی را ترویج دهند.
جان بابایی با اشاره به اینكه ۶۰ درصد سزارین های كشور سزارین تكراری می باشد، اظهار داشت: بدین سبب ما باید بر روی فرهنگ مردم كار نماییم. هم اكنون در همه مراكز كشور زنان از ۲۰ هفتگی دوران حاملگی به بیمارستان می آیند و آموزش های در رابطه با زایمان طبعی را سپری می كنند. البته باید توجه كرد كه بااینكه زایمان سزارین سریع تر انجام شده و مادر هم متوجه زایمان نمی گردد، اما دوران بازگشت به حالت طبیعی در زایمان سزارین طولانی تر است. همین طور سزارین میزان بستری نوزاد در بخش های ویژه را بیشتر می كند.
معاون درمان وزیر بهداشت همین طور اظهار داشت: این درحالی است كه با زایمان طبیعی نوزادان كمتر در بخش های ویژه بستری می شوند، ریسك عفونت و بیماری در آنها كمتر است و از سویی باید بدانیم كه برای ترویج زایمان طبیعی فقط بلاعوض كردن آن و ایجاد ساختمان های مناسب ملاك نیست، بلكه باید فرهنگ مردم تغییر كند. هم اكنون در دنیا برای انجام زایمان طبیعی ماما به خانه افراد می رود.
وی كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، اشاره كرد: در همه جای دنیا ماما مسئول یك مادر حامله است. در مراكز بهداشتی ما هم ماماها با نمایش مشاوره به مادران به آنها كمك كرده و تمام مراقبت ها توسط ماماها انجام می شود و متخصصین زنان باز در كنار آنها پروسه را مدیریت می كنند. ما در هر كجا كه در زمینه ترویج زایمان طبیعی توفیق داشتیم، نقش ماماها بی بدیل بوده است. در عین حال برای ترغیب ماماها به انجام زایمان طبیعی باز مشوق هایی در نظام پرداخت در نظر گرفته شده است.
منبع:

1398/02/14
20:12:47
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است