۵ میلیون نفر در ایران دیابت دارند

۵ میلیون نفر در ایران دیابت دارند

دكتر میوه: رئیس انجمن دیابت ایران اظهار داشت: حدود پنج میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند كه البته طبق تحقیقات جهانی نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر كامران نیكوسخن در حاشیه همایش دیابت اظهار داشت: حدود ۵ میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند كه البته طبق تحقیقات جهانی نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند و به یقین آمار مبتلایان بسیار بیشتر از این است.
وی اظهار داشت: خیلی از افراد در جامعه، دیابت را تنها بعنوان یك بیماری ساده اختلال در قند خون می شناسند كه فرد می تواند سپس مبتلاشدن به آن تا آخر عمر بوسیله مصرف قرص های كاهنده قند خون و در نوع شدیدتر آن، تزریق انسولین به زندگی عادی اش ادامه دهد. اما واقعیت این است كه وجود اختلال در قندخون تنها یك بیماری ساده نیست، بلكه در صورت عدم شناسایی و مراقبت می تواند منشا خیلی از بیماری های غیرواگیر شده و خیلی از اعضای مهم و اساسی بدن همچون قلب، كلیه و چشم ها را از بین ببرد.
وی ادامه داد: سن افراد یكی از مهم ترین عوامل خطر مبتلاشدن به دیابت است و سفارش می شود افراد بالای ۴۵ سال از لحاظ دیابت غربالگری شوند و آزمایش قند انجام دهند، در صورتیكه مشكلی نداشتند باید هر سه سال یكبار این آزمایش را تكرار كنند.
نیكوسخن اظهار داشت: عدم كسب دانش وآگاهی كم در ارتباط با بیماری مزمنی چون دیابت، مشكلی رایج در میان افراد مبتلا به این بیماری است. این امر می تواند منجر به عوارض جدی در بیماران شود و هزینه های سنگینی را به نظام سلامت تحمیل كند. بدین سبب لازم است كه كاركنان بهداشتی از روش های موثر انتقال اطلاعات برای این افراد استفاده كنند.
وی اشاره كرد: اضافه وزن، سابقه خانوادگی و كم تحركی از دیگر عوامل مهم مبتلاشدن به دیابت هستند كه متأسفانه در بعضی استان ها این موارد بسیار بیشتر به چشم می خورد.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری این همایش، وی ادامه داد: مصرف شیرینی جات ما را به دیابت مبتلا نمی كند، بلكه این اضافه وزن است كه نقش اصلی را دارد؛ به طوریكه هر یك كیلوگرم اضافه وزن، پنج درصد خطر مبتلاشدن به دیابت را بیشتر می كند.
نیكو سخن درانتها اشاره كرد: برخلاف گذشته كه فقط افراد مسن به بیماری دیابت مبتلا می شدند، امروز به سبب شیوه زندگی و تغذیه ای، دیابت دیگر متعلق به یك سن و سال نیست و حتی كودكان و نوجوانان باز به آن مبتلا می شوند.1398/02/15
19:16:07
5.0 / 5
4440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است