همزمان با روز جهانی پرستار اعلام شد

كمبود ۱۲۵هزار پرستار در كشور

كمبود ۱۲۵هزار پرستار در كشور

دكتر میوه: ۱۲ می مصادف با ۲۲ اردیبشهت و سالروز تولد پرستاری انگلیسی بعنوان موسس پرستاری مدرن، روز جهانی پرستاری شناخته می شود و طبق اعلام مسئولان سازمان نظام پرستاری و به استناد آخرین آمار جهانی، هم اكنون دنیا به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار پرستار نیاز دارد.


اصغر دالوندی_رئیس كل سازمان نظام پرستاری درگفت وگو با ایسنا، با یادآوری شعار هفته جهانی بهداشت تحت عنوان «بهداشت برای همه و پوشش همگانی سلامت» اظهار داشت: این شعاری است كه سازمان بین المللی پرستاری باز به آن تاكید دارد. سلامت برمبنای دو عنصر؛ عدالت در سلامت و برابری مردم در دسترسی به خدمات پزشكی ملاك مهمی است تا پوشش همگانی سلامت در كشورها اتفاق افتد.
وی با بیان این كه طبق آخرین آمار جهانی در دنیا به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار پرستار نیاز داریم، اضافه كرد: این آمار از نیاز به توجه ویژه به پرستاران و سرمایه گذاری بر آنان حكایت دارد كه سازمان بهداشت جهانی بر آن تاكید دارد.
دالوندی با اشاره به روند رو به پیری جمعیت جوامع اظهار داشت: جذب و تربیت پرستاران یكی از برنامه های راهبردی در خیلی از كشورها همچون استرالیا، كانادا و اسكاندیناوی است كه با محور قرار دادن پرستار در تیم های درمانی اتفاقات مثبتی را رقم زده اند.
این متخصص سلامت سالمندی افزود: در بیشتر كشورها نسبت پرستار به جمعیت ملاك قرار می گیرد، اما در ایران نسبت پرستار به تعداد تخت های بیمارستانی ملاك است؛ چونكه نگاه ما در ایران بیمار مداری و بیمارستان مداری است و این نگاه سبب محدود كردن پرستار به فضای بیمارستان می شود. با عنایت به روند پیر شدن جوامع، باید توجه بیشتری به حرفه پرستاری با عنوان مراقبین سلامت داشت.
وی ادامه داد: با عنایت به برنامه ای كه برای سال ۱۴۰۴ داشتیم تا تعداد تخت های بیمارستانی افزایش یابد، باید گفت با كمبود حدود ۱۲۵ هزار پرستار در كشور مواجه هستیم.
دالوندی با چند وجهی خواندن شغل پرستاری اضافه كرد: نیروهای تربیت شده ما می توانند در زمینه ارتقای سلامت مردم، اصلاح سبك زندگی و تغییرات آن و همین طور فعالیت های مشاوره ای، به خوبی عمل كنند.
وی در زمینه آموزش پرستاران اضافه كرد: برای توجه بیشتر به پرستاری پایه، نیاز به فلوشیپ هایی هست تا بتوانیم با دعوت از متخصصین خارجی از تجربه آنها باخبر شویم و یا امكاناتی برای فرستادن پرستاران مان به خارج از كشور برای كسب تجربه و مهارت آموزی داشته باشیم.
دالوندی درانتها صحبت هایش طرح خدمات در منزل پرستاری را نیازمند نظارت جدی از طرف وزارت بهداشت دانست و اضافه كرد: برای انجام نشدن كارها توسط افراد غیر متخصص نیاز به این توجه وجود دارد. همین طور امیدواریم طرح های پایلوت كه سازمان های بیمه گر برای این دست خدمات آغاز نموده اند، اثربخش باشد.1398/02/22
13:59:40
5.0 / 5
4558
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است