وجود۱۰ تا ۱۲هزار مبتلا به اختلال هویت جنسیتی، طعنه ای به وزارت بهداشت

وجود۱۰ تا ۱۲هزار مبتلا به اختلال هویت جنسیتی، طعنه ای به وزارت بهداشت

به گزارش دكتر میوه معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار فرد مبتلا شدن به اختلال هویت جنسیتی در كشور وجود دارد، از فعالیت ۱۲ مركز مشاوره تخصصی در تهران و دو مركز مشاوره ای در مشهد اطلاع داد.


فرید براتی سده در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه خدمات سازمان بهزیستی برای افراد دارای اختلال هویت جنسیتی محدود به پرداخت وام نیست، اظهار داشت: یكی از اشكالات این افراد، مسائل روان شناختی است كه از راه هماهنگی های انجام شده با كمیته ایدز و دفتر مشاوره سازمان بهزیستی كشور به این افراد مشاوره های تخصصی عرضه می شود.
به قول وی خدمات مشاوره ای محدود و منوط به نیاز فرد به عمل جراحی نیست. همینطور به مشاوران مراكز تحت پوشش بهزیستی كه در این زمینه به شكل ویژه خدمات عرضه می كنند، دو دوره آموزش تخصصی داده شده است.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور در ادامه از فعالیت ۱۲ مركز مشاوره روانشناختی در تهران و ۲ مركز در مشهد برای عرضه خدمات به افراد دارای اختلال هویت جنسیتی اطلاع داد و اظهار داشت: این مراكز خصوصی هستند و در عین حال مراكز دولتی مداخله در بحران هم برای عرضه خدمات به این افراد فعال می باشند. برای مددجویانی كه از نظر مالی گرفتار مشكل هستند هم برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا این افراد یارانه خدمات روان شناسی از دفتر مشاوره و كمیته ایدز سازمان بهزیستی دریافت نمایند بنابراین این افراد لازم نیست از نظر هزینه این خدمات نگران باشند.
براتی سده در ادامه از عرضه آموزش های جلوگیری از ابتلاء به ایدز به افراد رجوع كننده اطلاع داد و اظهار داشت: در كنار برگزاری دوره های آموزشی، از این افراد آزمایش مجانی HIV هم گرفته می شود. در صورتیكه نتیجه آزمایش این افراد نشان دهنده ابتلاء به ایدز باشد هم آنها را به مراكز مشاوره رفتاری وزارت بهداشت ارجاع می دهیم.
به قول وی هم اكنون برای افراد دارای اختلال هویت جنسیتی در تهران، ملارد، شهریار و… جلسات آموزشی و اطلاع رسانی با حضور متخصصان برجسته برگزار شده است. همینطور بنا شده است تا در بازدیدها و برنامه های بین المللی كه با حضور مسئولان بهزیستی، وزارت بهداشت و… در خارج از كشور برگزار می شود، برخی از افراد دارای این اختلال هم حضور داشته باشند.
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه مجموعه این خدمات باعث ارتباط گرفتن، جلب اعتماد و انجام كارهای جدی تر برای این افراد در آینده خواهد شد، خاطرنشان كرد: بدین سان خدمات سازمان بهزیستی محدود به كمك هزینه حدود ۶ میلیون تومانی به این افراد نیست، بلكه سازمان بهزیستی هم قبل و هم پس از عمل جراحی برای عرضه خدمات روان شناختی در كنار این افراد است. دو مؤسسه غیر دولتی هم در این زمینه از جانب سازمان بهزیستی فعال شده اند و در فضای مجازی هم كانال آموزشی برای آنها به راه افتاده است.
براتی سده با انتقاد از اینكه افراد دارای اختلال هویت جنسیتی و سلامت روان آنها در اولویت وزارت بهداشت قرار ندارد، افزود: سازمان بهزیستی در تلاش است تا توجه ویژه ای به این حوزه داشته باشد و فعالیت های خویش را گسترش دهد.
به گفته وی هم اكنون بین ۱۰ تا ۱۲ هزار فرد دارای اختلال هویت جنسیتی در كشور وجود دارد. این افراد عمدتاً گرفتار مشكل سازگاری به محیط زندگی خود به لحاظ اجتماعی هستند و شیوع بیماری های عفونی در آنها بیشتر است. منابع علمی خارجی معتقدند كه شیوع ابتلاء به ویروس HIV در این افراد بیشتر از افراد عادی است و این مسئله امكان دارد در ایران هم صدق كند.
معاون توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه تعداد مراجعان به سازمان بهزیستی برای دریافت این خدمات هم اكنون حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ نفر است، اظهار نمود: تلاش می نماییم تا از راه فعال كردن انجمن ها و آموزش به خود این افراد به آنها خدمات بدهیم. قبل از این افراد دارای اختلال هویت جنسیتی از پزشكی قانونی كمك می گرفتند اما جای خالی خدمات روان شناختی در این فرآیند به چشم می خورد كه این مساله در برنامه های سازمان بهزیستی گنجانده شده است.1398/03/04
21:55:08
5.0 / 5
4380
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است