مشاركت 2 میلیون نفر در بسیج ملی كنترل فشارخون

مشاركت 2 میلیون نفر در بسیج ملی كنترل فشارخون

دكتر میوه: نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به مشاركت فعال حوزه های مختلف وزارت بهداشت در بسیج ملی كنترل فشارخون اظهار داشت: تابحال حدود دو میلیون نفر در این كمپین شركت كرده اند.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر باقر لاریجانی- نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت و عضو شورای راهبردی بسیج ملی كنترل فشارخون در جلسه كمیته بیماری های غیرواگیر (NCD) كه با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت و اعضای كمیته بیماری های غیرواگیر برگزار شد، با اشاره به سفر اخیر وزیر بهداشت به ژنو برای شركت در مجمع جهانی سلامت از وضعیت خوب جمهوری اسلامی ایران در زمینه بیماری های غیرواگیر در جهان آگاهی داد و اضافه كرد: این پیشرفت و مطرح شدن در سطح جهانی، ماحصل فعالیت قابل توجه كمیته ملی بیماری های غیرواگیر در همه حوزه ها است.

لاریجانی با اشاره به فعالیت هایی كه در زمینه تربیت نیروی انسانی در رابطه با پیش گیری از بیماری های غیرواگیر صورت گرفته اشاره كرد: جمع آوری داده های مربوط به مرگ و میر و عوامل خطر در رابطه با بیماری های غیرواگیر در سطح شهرستان، استان و كشور در پیش گیری از این بیماری ها و برنامه ریزی برای این امر بسیار مفید بوده و هم اكنون ایران دارای قوی ترین داده های آماری در زمینه بیماری های غیرواگیر در سطح منطقه است.

نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیر واگیر اشاره كرد: در بحث كاهش اسید چرب ترانس نیز ایران تنها كشور در منطقه است كه این مساله را دنبال می كند و لازم است این میزان توجه به سوژه دخانیات نیز معطوف شود.

لاریجانی با اشاره به اقداماتی كه در زمینه بسیج ملی كنترل فشار خون صورت گرفته، اظهار داشت: حدود دو میلیون نفر تا كنون در این كمپین شركت كرده اند.

وی بر ضرورت همكاری و هماهنگی تمامی نهادهای دست اندركار در این كمپین اصرار كرد و اظهار داشت: اطلاعات در رابطه با این كمپین از داده های ملی كسب می شود.

لاریجانی ضمن قدردانی از معاونت های وزارت بهداشت جهت راه اندازی سایت كمپین فشارخون اظهار داشت: كمتر پیش می آید یك سیستمی این طور به هم پیوسته و منظم باشد و این ماحصل شبكه بهداشتی درمانی كشور است و لازم است مطالب این سایت ترجمه شده و در سطح جهانی منعكس شود.

وی اظهار داشت: باید انجمن ها و بوردها در جریان كار این كمپین قرار گیرند و همه كمك كنند تا كمپین فشارخون با بهترین كیفیت اجرا شود.

به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، در ادامه دكتر فرشاد فرزادفر - رئیس مركز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به برگزاری كارگاه NCD با همكاری تیمی از آكسفورد و سازمان جهانی بهداشت تصریح كرد: این كارگاه با هدف آموزش مدرسین و آموزشگران ارشد شاغل در سطوح دانشگاهی، استانی و شهرستانی انجام شد.

وی با اشاره به اینكه ترجمه ۵۳ عنوان مطلب آموزشی در رابطه با دوره ها و منطبق با نیازهای گروه هدف از سایت سازمان بهداشت جهانی انجام شده است بر برگزاری ۱۲ دوره كارگاه ۵۰ نفره اصرار كرد و ابراز امیدواری كرد اساتید همه دانشگاه های كشور بهره كافی را از این كارگاه ها كسب كنند.

فرزادفر اظهار داشت: هدف اصلی این كارگاه ها تربیت شركت كنندگان در زمینه استراتژی پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر به منظور طراحی و اجرای موفق برنامه های عملیاتی بوده و پس از برگزاری این كارگاه ها، برنامه عملیاتی استان ها و سپس شهرستان ها استخراج خواهد شد.

به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، سپس دكتر علیرضا رئیسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به ریاست "كاپ نو" توسط ایران در سال ۲۰۲۰ و در كشور هلند اظهار داشت: لازم است در بحث دخانیات پیگیری مستمری انجام دهیم، پس تصویب قوانینی مانند وضع مالیات پلكانی خصوصاً برای سیگارهای وارداتی و جلوگیری از ورود تنباكوهای معطر می تواند گامی در امتداد كاهش مصرف دخانیات در كشور باشد.

رئیسی با اشاره به عدم تحریم ایران در صنعت سیگار توسط آمریكا اشاره كرد: این از حربه های دشمن است كه توجه بسیاری را از طرف مسئولین امر می طلبد. وی با تاكید بر ضرورت هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و آگاه سازی جامعه، ابراز امیدواری كرد با تصویب قوانینی بتوان در مقابل مافیای بزرگ دخانیات به مقابله پرداخت و به تجارت غیرقانونی دخانیات خاتمه داد.

بنابر اعلام روابط عمومی كمیته ملی بیماری های غیرواگیر، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اظهار خرسندی از تقدیر مجمع جهانی NCD از ایران، از مطرح شدن سوژه كمپین فشارخون در این مجمع سخن گفت و تصریح كرد: علاوه بر ارسال پیام از طرف تدروس رئیس WHO و المنظری رئیس WHO در مدیترانه شرقی، اصرار كرد كه تدروس علاوه بر ماهیت وجودی كمپین فشارخون از بررسی سایر ریسك فاكتورها مانند مصرف نمك، سیگار و... در این كمپین یاد كرد و گفت این مساله بسیار ارزشمندی است.

منبع:

1398/03/07
15:39:06
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است