فشارخون ۱۲ هزار نمازگزار در تهران اندازه گیری شد

فشارخون ۱۲ هزار نمازگزار در تهران اندازه گیری شد

به گزارش دكتر میوه رئیس مركز بهداشت شمال دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به استقرار۱۵۰ ایستگاه سیار اندازه گیری فشار خون در راه نمازگزاران عید فطر از اندازه گیری فشار خون بیشتر از ۱۲ هزار نمازگزار توسط مراقبان سلامت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به صورت مجانی اطلاع داد.به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا دكتر شریف تركمن نژاد با بیان این مطلب كه از ساعت ۲۲ شب گذشته تیم های پشتیبان كنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در مصلای تهران آماده بودند، اظهار نمود: از ساعت ۵ بامداد امروز (۱۵ خردادماه) بسیج ملی كنترل فشار خون، به صورت رسمی با ثبت فشار خون نمازگزاران كار خویش را شروع كرد.

وی از استقرار ۱۵۰ تیم سه نفره كارشناسان معاونت بهداشت دانشگاه در مصلی بزرگ تهران اطلاع داد و اظهار داشت: امروز بالغ بر ۵۰۰ نفر از كارشناسان از مراكز بهداشت شمال، شرق و شمیرانات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی فشار خون نمازگزاران را كنترل كردند.

تركمن نژاد با اشاره به اینكه حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال كشور از بیماری فشار خون خود خبر ندارند، اظهاركرد: شناسایی بیماران فشارخونی بدون اطلاع از بیماری خود همچون اهداف اجرای طرح «بسیج ملی كنترل فشار خون» است.

وی از مداخلات درمانی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به منظور كنترل فشار خون مبتلایان به این بیماری اطلاع داد و تاكیدكرد: برای افرادی كه فشار خون بالا دارند برگه های ارجاع فوری به مراكز درمانی دانشگاه در نظر گرفته شده است و این افراد می توانند با در دست داشتن این برگه به بیمارستان های دانشگاه برای مداخلات سریعتر رجوع كنند.

تركمن نژاد با اشاره به شیوه های مختلف اطلاع رسانی به مردم و نحوه كنترل فشار خون و سفارش های درمانی اظهار نمود: امروز بیشتر از ۵۰ هزار تراكت، پمفلت، بروشور و سایر ابزارهای مختلف اطلاع رسانی بین نمازگزاران توزیع شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، وی هدف اصلی بسیج ملی فشار خون را برجسته كردن مبحث فشار خون ذكر و تصریح كرد: مبحث فشار خون بحثی جدی است كه مردم باید به اهمیت كنترل و درمان آن واقف باشند.

وی اندازه گیری مستمر فشار خون را برای تمامی افراد ضروری دانست.

به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا دكتر شهنام عرشی - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی - با اشاره به اجرای «طرح ملی كنترل فشار خون» اظهار نمود: بیماری های غیرواگیر مسوول بیشتر از ۷۰ درصد مرگ و میرها در كشور می باشند كه همچون آنها پرفشاری خون یا فشار خون بالاست.

وی با اشاره برگزاری طرح ملی كنترل فشارخون اظهاركرد: در جهت این طرح بزرگ ملی كه تا ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت، پیشبینی می نماییم كه حداقل ۱۰ درصد از افرادی كه در این طرح فشار خونشان كنترل می شود، مبتلا به پرفشاری خون باشند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه شهید بهشتی یكی از مهمترین اهداف اجرای طرح كنترل فشار خون را فراهم كردن زیرساخت های شروع طرح غربالگری دانست.

عرشی در ادامه توجه بیشتر از پیش مسئولان و مردم را به بیماری های غیرواگیر خواهان شد و اظهار داشت: هر فردی باید از میزان فشار خون خود آگاه باشد تا در صورت لزوم این مهم را درمان و كنترل كند.

وی در ادامه از عرضه خدمات مجانی بهداشتی و درمانی در مراكز و پایگاه های بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اطلاع داد و ضرورت تشكیل پرونده خانوار را در این مراكز ضروری دانست.

عرشی با اشاره به اجرای گام اول طرح غربالگری پرفشاری خون تصریح كرد: مبتلایان به این بیماری به منظور دریافت خدمات درمانی و بهداشتی در سطوح بالاتر باید به مراكز بهداشتی و درمانی رجوع كنند.

معاون بهداشتی دانشگاه اظهار نمود: طرح بزرگ ملی كنترل فشار خون امروز در این وسعت برای نخستین بار در سطح دانشگاه علوم پزشكی اجرا شده است و انتظار داریم در خاتمه اجرای این غربالگری مردم و مسئولان به مبحث كنترل، اندازه گیری و درمان مستمر فشار خون حساس شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، عرشی در خاتمه با اشاره به روند رو به رشد بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مشترك مبتلا شدن به این بیماری ها توجه بیشتر از پیش مردم به غذایی كه مصرف می كنند، كاهش مصرف مواد غذایی پركالری، افزایش تحرك و انجام معاینات دوره ای و مستمر را بخصوص برای افراد بالای ۳۰ سال خواهان شد.
1398/03/16
19:38:49
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است