رییس بخش پیوند كبد بیمارستان امام خمینی تهران:

پیوند عضو از اعدامیان اخلاقی نیست

پیوند عضو از اعدامیان اخلاقی نیست

به گزارش دكتر میوه طرح آئین نامه ای در خصوص اهدای عضو از محكومان به اعدام، واكنش افراد شاخص حوزه پیوند كشور مانند دكتر ایرج فاضل- پدر پیوند عضو ایران و رئیس بخش پیوند كبد بیمارستان امام خمینی تهران را به دنبال داشت و تاكید نمودند كه چنین كاری از نظر اخلاقی درست نبوده و تیم های پیوند حاضر به انجام آن نیستند.در ادامه این واكنش ها دكتر علی جعفریان - رئیس بخش پیوند كبد بیمارستان امام خمینی (ره) هم در گفتگو با ایسنا، ضمن مخالفت با اهدای عضو از محكومان به اعدام، اظهار داشت: سابقه این مورد محدود به چین است؛ چونكه هم تعداد اعدام هایشان زیاد است و هم مشكلاتی از نظر فرهنگ اهدای عضو از فرد مرگ مغزی دارند.

وی با اشاره به اینكه در دنیا به شدت با این مورد مخالفت شده است، اظهار داشت: چونكه عنوان می شود كه وقتی مبحث اهدا مطرح است، فرد حتی برای پس از مرگش موافقت می كند كه اعضایش را اهدا كند، كارت اهدای عضو دریافت می كند و خودش مایل به اهدای عضو است، اما فرد اعدامی اصلا چنین شرایطی ندارد و معنای تمایل برای او مشخص نیست و در واقع وقتی این مورد مطرح می شود، فشار زیادی بر روی فرد وجود دارد.

جعفریان تصریح كرد: از طرفی اگر قرار باشد، حكم اعدام به صورت اهدای عضو اتفاق بیفتد، گروه پزشكی زیر بار چنین كاری نمی رود. در این رابطه دكتر فاضل نامه ای نوشتند و با این اقدام مخالفت كرده اند. طبیعتا هیچ یك از ما چنین كاری نخواهیم كردند. حال مدل دیگری وجود دارد كه فرد با وسیله دیگری مانند تزریق دارو یا هر چیزی اعدام می شود و بعد اگر رضایت داده باشد، از ارگان هایش استفاده می شود. در این حوزه هم از آنجایی كه این اقدام را در سایر موارد انجام نمی دهیم، در اینجا هم كه بحث اخلاقی مطرح است، بطور قطع انجام نخواهیم داد.
پزشكان زیر بار پیوند عضو از اعدامیان نمی روند
رییس بخش پیوند كبد بیمارستان امام خمینی (ره) همینطور اظهار داشت: به نظر من طرح این مورد نوعی نپختگی بوده است و از هیچ یك از كسانی كه باید در این عرصه مشورت گرفته می شد، مشاوره نگرفتند. تصور كردند كه با این اقدام مشكلی حل می شود، اما این اقدام اصلا مساله ای را حل نمی كند و از نظر اخلاقی زیر سوال است. گروه های پزشكی هم چنین اقدامی را انجام نمی دهند.

جعفریان تصریح كرد: چنین اقدامی اشتباه است و فضای اهدای عضو را در كشور كاملا به شائبه های الزامی بودن، آلوده می كند. ازاین رو این اقدام نه از نظر تعداد مشكلی را حل می كند و نه از نظر پرستیژ كشور مناسب می باشد و تاكید می كنم كه گروه های پیوند هم اصلا این اقدام را انجام نمی دهند. تدوین چنین آئین نامه ای، اقدام شتاب زده ای بوده كه بدون مشورت با افراد شاخص این حوزه، مطرح شده و اصلا عملیاتی نیست.

وی همینطور اظهار نمود: تیم های پیوند با این اقدام مخالفند و انجمن علمی پیوند اعضا هم رسما نامه زده و با این اقدام مخالفت كرده است. افراد شاخص حوزه پیوند مانند دكتر ملك حسینی و دكتر فاضل هم با این اقدام مخالفت كرده اند. باید توجه كرد كه انجام چنین كاری به نفع كشور هم نیست.
1398/04/15
18:55:15
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: اهدای عضو , بیمار , پزشك , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است