در گفت وگو با دكتر میوه اعلام شد

ساخت ۳ محصول تجهیزات پزشكی توسط محققان كشور، عدم حمایت های لازم برای تولید انبوه

ساخت ۳ محصول تجهیزات پزشكی توسط محققان كشور، عدم حمایت های لازم برای تولید انبوه

به گزارش دكتر میوه مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی ارومیه ضمن اشاره به اینكه محصولات مركز رشد دانشگاه در حوزه پزشكی مورد حمایت لازم برای تولید انبوه قرار نگرفته است، از تولید نمونه های اولیه ۳ محصول ˮپروتزهای فك و صورتˮ، ˮكیت های میكروفلوئیدی برای تشخیص كیفیت تخمكˮ و ˮوسیله تعیین گروه خونی به روش لوله ای تسهیل شدهˮ اطلاع داد و اظهار داشت: مورد اول به صورت سفارشی و مخصوص فرد ایجاد می شود، در حالیكه در موارد دیگر آمادگی تولید انبوه را داریم؛ اما نیازمند حمایت های مالی هستیم.


ابولفضل قهرمانی در گفتگو با ایسنا با بیان اینكه مركز رشد دانشگاه علوم پزشكی ارومیه از سال ۹۲ با هدف توسعه فناوری سلامت آغاز به كار كرده است، اظهار داشت: مركز رشد دانشگاه ما یك مركز جامع بوده و كلیه موضوعات حوزه فناوری سلامت را پوشش می دهد، اما مراكز تخصصی در آینده و پس از توسعه مركز فعلی به وجود خواهند آمد.
وی تعداد واحدها و هسته های فناور این مركز را ۱۰ مورد عنوان نمود و اضافه كرد: از این تعداد یك واحد دانش بنیان شده و یك واحد دیگر هم درصدد دریافت مجوز دانش بنیانی است كه تابحال موفق نشده است.
مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی ارومیه، زمینه فعالیت یكی از واحدهای فناور این مركز را ایمپلنت و پروتزهای فك و صورت دانست و اظهار نمود: این پروتزها برای هر نفر به صورت اختصاصی مدل سازی و ایجاد می شود. بدین ترتیب ابتدا پروتز بر مبنای میزان صدمه وارد شده برای فردی كه احتیاج به جراحی دارد، ساخته شده و طی عمل جراحی بر روی صورت او كار گذاشته می شود.
قهرمانی با اشاره به اینكه این پروتزها برای ترمیم صدمه های تصادفات رانندگی، سرطان ها و در دندان پزشكی كاربرد دارد، اظهار داشت: تجاری سازی و تولید این پروتزها به صورت انبوه نیست، بلكه به صورت سفارشی و از راه سفارش جراحان به تولیدكننده این پروتزها تولید می شود.
وی افزود: قیمت نمونه خارجی این محصول گران تر است و نمونه داخلی با یك دهم قیمت تولید می شود؛ در عین حال نمونه داخلی كاملاً از خارجی مجزا نیست و برخی كارها با همكاری شركت های خارجی انجام می شود. این محصول مجوزهای اولیه را دریافت كرده، اما در حال تكمیل مراحل در دریافت مجوزهای دانش بنیانی است.
مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی ارومیه محصول دیگر یكی از شركت های مركز رشد دانشگاه را "كیت های میكروفلوئیدی" به منظور تشخیص كیفیت تخمك عنوان نمود و اظهار داشت: این محصول به صورت پروتوتایپ تولید شده و مجوز دانش بنیانی گرفته، در حالیكه تجاری سازی نشده است.

قهرمانی اظهار داشت: این محصول آمادگی تولید انبوه را دارد، در حالیكه حمایت های مالی زیادی مورد نیاز است، ضمن آن كه بحث بازاریابی و فروش محصولات هم مطرح است.
وی همینطور به معرفی محصول "وسیله تعیین گروه خونی به روش لوله ای تسهیل شده" پرداخت و توضیح داد: نمونه اولیه این محصول هم تولید شده و مكاتبات لازم با سازمان های مربوطه برای گرفتن تأییدیه ها انجام شده است.
مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی ارومیه اضافه كرد: كاربرد این محصول در تشخیص گروه های خونی و پیشگیری از خطاهایی است كه می تواند در روش سنتی اتفاق بیفتد و این لوله خطاهای انسانی در تشخیص را كم تر می كند.1398/05/22
13:20:31
5.0 / 5
4767
تگهای خبر: پزشك , تجهیزات , تولید , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است