رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر خبر داد؛

10 فوتی در اثر گزش جانوران زهری، عوارض مارگزیدگی

10 فوتی در اثر گزش جانوران زهری، عوارض مارگزیدگی

به گزارش دكتر میوه رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اظهار داشت: از شروع سال 98 تابحال 10 نفر در اثر گزش جانوران زهری فوت كرده اند كه 9 مورد عقرب گزیدگی و یك مورد مار گزیدگی بوده است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، محمد مهدی گویا، روز شنبه در سمینار علمی گزش جانوران زهرآگین، گفت: در اصلاح نظام ثبت، موارد گزش، عوارض ناشی از آن، موارد فوتی و ادغام این برنامه در شبكه باید مورد توجه قرار گیرد. وی به نقل از كوفی عنان دبیركل اسبق سازمان ملل، مارگزیدگی را چالش پنهان سلامت در دنیا عنوان نمود و اضافه كرد: تعداد مارگزیدگی بعنوان مهم ترین بیماری گرمسیری در بعضی از كشورها، سالانه به یك میلیون مورد می رسد. گویا افزود: در سال ۲۰۱۷ در نخستین جلسه تخصصی مارگزیدگی كه توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد پیش نویس برنامه جهانی مدیریت مار گزیدگی تهیه شد. هدف از این برنامه كاهش میزان مرگ و ناتوانی ناشی از مار گزیدگی به نصف تا سال ۲۰۳۰ بود. رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با بیان اینكه بیشترین مارگزیدگی به قاره آسیا مربوط می شود، اظهار داشت: روزانه ۷۵۰۰ نفر در دنیا مار گزیده می شوند و روزی ۲۰۰۰ نفر می میرند. گویا اضافه كرد: سالانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مار گزیدگی در دنیا اتفاق می افتد، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر علایم ناشی از سم مار را پیدا می كنند، ۴۰۰ هزار نفر ناتوانی طولانی یا قطع عضو می شوند و ۱۴۰ هزار نفر نیز فوت می كنند. وی با اشاره به اینكه هر ۵ دقیقه یك مارگزیدگی در دنیا رخ می دهد، افزود: از هر ۵۰ نفر كه گرفتار مار گزیدگی می شوند یك نفر می میرد و پنج نفر گرفتار عوارض ناتوانی می شوند.

گویا، روستاییان، كشاورزان و كودكان را بیشترین اقشار لطمه دیده از این مخاطره نام برد و اظهار داشت: فلج اندام، فلج تنفسی، اختلال انعقادی، خونریزی شدید و مرگبار، نارسایی كلیه، لطمه های بافتی شدید، قطع عضو و مرگ، عواض ناشی از مار گزیدگی است.


منبع:

1398/05/26
15:32:42
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است