رئیس كنگره بیماری های شایع كودكان مطرح كرد؛

شایع ترین علت مرگ كودكان زیر 4 سال در كشور

شایع ترین علت مرگ كودكان زیر 4 سال در كشور

دكتر میوه: رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان، از حوادث بعنوان شایع ترین علت مرگ كودكان زیر چهار سال در كشور نام برد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، علی اكبر سیاری، در آستانه برگزاری پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان، گفت: این كنگره با همكاری اعضای هیأت علمی گروه كودكان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و همكاری سایر گروه های كودكان دانشگاه های علوم پزشكی در بیمارستان كودكان مفید برگزار می گردد و جدیدترین مباحث و موضوعات علمی در حوزه بیماری های شایع و اورژانس های كودكان در آن مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. وی ادامه داد: منظور از اورژانس موضوعاتی است كه مداخله فوری برای كمك به كودك نیاز دارد و حیات كودك گرفتار خطر است همچون مواردی كه كودك گرفتار كما، شوك، تشنج، سوختگی، تروما و یا ضربه شده است. رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان با اشاره به اینكه حوادث شایع ترین علت مرگ كودكان زیر ۴ سال است، اظهار داشت: بدین سبب توجه به این مسئله در كنگره مد نظر قرار گرفته و سایر موارد اورژانس در كودكان مانند شرایطی كه كودك گرفتار مشكل نارسایی تنفسی، شوك و از دست دادن آب بدن شده كه این مساله نیاز به مداخله فوری برای كمك به كودك دارد. وی در مورد شایع ترین بیماری ها در كودكان اظهار داشت: موضوعات تنفسی، گوارش، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد و خون همچون مشكلاتی است كه در كنگره امسال مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد البته در كنگره سوژه تشنج در نوزادان مطرح خواهد شد و در حیطه گوارش نوزادان، تغذیه در سال اول و زردی در بدو تولد نیز تبادل خواهد شد. سیاری در مورد سوژه زردی در نوزادان اظهار داشت: ۶۰ درصد نوزادان متولد شده ترم و ۸۰ درصد نوزادان نارس مبتلا به زردی هستند اگر این مشكل بعد از به انتها رسیدن هفته دوم و سوم تولد بهبود نیافت نیاز به بررسی ویژه دارد چونكه زردی دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است و خطر زردی غیرمستقیم بیشتر است بطوریكه اگر میزان زردی بیشتر از ۲۰ درصد باشد بر روی مغز نوزاد اثر می گذارد و سبب تشنج، عقب ماندگی و ناشنوایی آن خواهد شد. رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان افزود: نوع مستقیم زردی در رابطه با بیماری ها و مشكلات مختلف همچون تشكیل نشدن مجاری صفراوی است و این مسئله سبب باقی ماندن صفرا در كبد و لطمه به كبد می شود بطوریكه كبد گرفتار نارسایی و در نتیجه خطر مرگ كودك است. سیاری عنوان كرد: بیماری های متابولیك، عفونت شیرخواران همانند عفونت های خون، كم كاری تیروئید و.... نیز می تواند سبب این نوع زردی نوزاد و نارسایی كبد آن شود بنابر این اطلاعات زیادی در مورد زردی كودكان برای تشخیص بموقع و درمان موفقیت آمیز آن در این كنگره برای شركت كنندگان ارائه خواهد شد. وی اظهار داشت: همین طور در پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان موضوعاتی همچون آسم و خس خس سینه در حوزه مشكلات تنفسی و عفونت ادراری در حوزه مشكلات كلیه نیز ارائه و با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.
رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان اشاره كرد: همین طور از آنجایی كه هم اكنون میانگین سن مصرف مواد مخدر روز به روز كاهش یافته و بگفته كارشناسان و مسئولان به سن نوجوانی رسیده است بدین سبب توجه به این مساله حائز اهمیت می باشد چونكه این مسئله مراجعات به اورژانس ها را در این عرصه افزایش داده است بدین سبب مباحثی نیز در این زمینه ارائه خواهد شد. سیاری درانتها اظهار داشت: سوژه درد و تورم مفاصل در كودكان نیز در كنگره مطرح خواهد شد كه این مشكل در كودكان می تواند به سبب عفونت یا آرتریت روماتوئید باشد در بخش دیگری از كنگره نیز مسئله پركاری و كم كاری تیروئید به بحث گذاشته می شود البته در كشور ما اقدامات مؤثری جهت پیشگیری و درمان بموقع این بیماری ها انجام شده است بطوریكه برمبنای برنامه كشوری سالانه یك میلیون و ۵۷۰ هزار نوزاد به لحاظ بیماری های تیروئید غربالگری می شوند. پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان ۱۶ تا ۱۹ مهر ماه سال جاری همزمان با سومین كنگره پرستاری اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان در بیمارستان كودكان مفید با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می گردد و گروه های هدف كنگره پزشكان عمومی متخصص و فوق تخصص های كودكان هستند.


منبع:

1398/06/13
15:02:59
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: اورژانس , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است