معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد؛

استانداردهای خدمات پرستاری در منزل نهایی می شود

استانداردهای خدمات پرستاری در منزل نهایی می شود

به گزارش دكتر میوه معاون پرستاری وزارت بهداشت، اظهار داشت: هم اكنون ۸۱۶ مركز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل، در كشور فعال می باشند.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، مریم حضرتی، در جلسه تدوین استانداردهای خدمتی و مراقبت های پرستاری در مراكز مشاوره و مراقبت های پرستاری در منزل، تصریح كرد: استاندارد های خدمتی در مراكز مشاوره و مراقبت های پرستاری در منزل به منظور پوشش بیمه ای مراقبت در منزل در بزودی ابلاغ می شود.
وی با اشاره به تغییرات جمعیت شناختی و بار بیماری ها ی غیرواگیر كه نیازمند مراقبت طولانی مدت است، اظهار داشت: عرضه این گونه مراقبت ها كه ماهیتی مزمن دارند در بیمارستان ها به صورت بستری فاقد توجیه اقتصادی می باشد و امروزه نظام های سلامت به سمت عرضه مراقبت ها در منزل و محل زندگی فرد حركت كرده و مراقبت سلامت در منزل یكی از اساسی ترین بخش های نظام سلامت را در آینده نزدیك تشكیل خواهد داد.
حضرتی با تاكید بر سیاست وزارت بهداشت در توسعه مراقبت های پرستاری در منزل و ابلاغ پوشش بیمه ای تعرفه های مراقبت های پرستاری در منزل، اضافه كرد: اجرای آزمایشی پوشش بیمه ای مراقبت های پرستاری در منزل در سال ۱۳۹۷ تصویب گردید و با همكاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در دانشگاه های منتخب به صورت آزمایشی اجرا و اشكالات اجرایی كار تعیین و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج مطالعات انجام گرفته نشان داد كه مراقبت پرستاری در منزل باعث كاهش هزینه های درمانی، كاهش اشغال تخت های بیمارستانی و كاهش عفونت و عوارض بیمارستانی و ارتقای كیفیت زندگی بیمار و خانواده می شود.
وی اظهارداشت: در این مرحله با همكاری اداره كل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد و تعرفه سلامت معاونت درمان، استانداردهای خدمات پرستاری در منزل شامل بیماری های (سرطان، نارسایی پیشرفته قلبی، سكته مغزی، زردی نوزادی، بیماری مزمن انسدادی ریه، مراقبت های پرستاری آخر زندگی) نهایی می شود.
حضرتی، تدوین استانداردهای خدمات پرستاری در منزل را پاسخی به نیاز مردم و جامعه در جهت حفظ و رعایت حقوق بیمار دانست و اظهار داشت: تدوین استاندارد خدمت مراقبت در منزل به سیاستگذاران نظام سلامت كمك می نماید تا پایش و ارزیابی نظام مند و نظارت و اعتبار بخشی استاندارد را انجام دهند. علاوه بر آن تدوین استانداردهای خدمتی می تواند مبنای تصمیم گیری حقوقی در محاكم قضایی و حقوقی باشد و بدون شك برای محاسبه دقیق هزینه های خدمت و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تدوین استانداردهای خدمتی یك لزوم و راهگشا است.
وی با تاكید بردر دسترس قرار گرفتن استانداردهای مراقبتی، اظهار داشت: این استانداردها باید به صورت آنلاین در دسترس همه افراد ذیربط قرار گیرد و در نهایت از خدمات ایمن و استاندارد بهره ببرند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، از ۸۱۶ مركز فعال مشاوره و خدمات پرستاری در منزل خبرداد و اضافه كرد: برای هماهنگی بیشتر بین مراكز، لازم است سامانه مراقبت در منزل طراحی و همه مراكز به صورت یك شبكه به شبكه های موجود در بیمارستان مانند HIS، وصل شوند.

1398/06/19
11:48:38
5.0 / 5
4327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است