شریعتمداری: دولت بدون مشاركت مردم امكان خدمت دهی به سالمندان را ندارد

شریعتمداری: دولت بدون مشاركت مردم امكان خدمت دهی به سالمندان را ندارد

به گزارش دكتر میوه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به آمارهای كشوری درباب افزایش جمعیت سالمندان در كشور اظهار داشت: دولت امكان خدمات دهی به این جمعیت عظیم را بدون مشاركت مردم نخواهد داشت. در كشور ما روند سالمندی پرسرعت تر از روند افزایش جمعیت است و در سنین بالای 30 سال در سال 1430 به یك چهارم جمعیت می رسند، بدین سبب با گرفتاری های پیچیده ای در این زمینه مواجه خواهیم شد و نیازمند برنامه ریزی مناسب بهداشتی درمانی و اجتماعی در این زمینه هستیم.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در همایش گرامیداشت روز جهانی سالمند با یادآوری این نكته كه سال قبل از سند ملی سالمندی در این همایش صحبت شده بود و امسال از این سند رونمایی گردید، اظهار داشت: جهت استفاده از پتانسیل های سالمندان و زندگی توأم با عزت آنان باید طرح نویی ارائه نماییم.
وی با اشاره به اینكه شورای ملی سالمندان برای اجرایی كردن تصمیمات اساسی در خدمت رسانی به سالمندان فعالیت مناسبی را دنبال می كند، اظهار داشت: اما مهمتر از این مشاركت سالمندان و سازمان های مردم نهاد در این زمینه است.
شریعتمداری درباب مشاركت سالمندان در امور اظهار نمود: مشاركت سالمندان و سازمان های مردم نهاد نه تنها در زمینه اجرا كه در زمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها هم بسیار لازم است.
وزیر رفاه با اشاره به اینكه مدیریت شورای عالی سالمندی بر عهده سازمان بهزیستی است ابراز كرد: بهتر است این سازمان ظرفیت هایی را در نظر بگیرد تا سالمندان خودشان بگویند چه نیازهایی دارند و با عنایت به محدودیت های كشور برای خودشان برنامه ریزی داشته باشند و احساس نكنند دولت برای آینده آنها تصمیم می گیرد.
وی ادامه داد: تا سال آینده باید این مسیر را اصلاح نماییم و سازمان های مردم نهاد سالمندی در این تصمیم سازی ها مشاركت داشته باشند.
شریعتمداری با اشاره به آمارهای كشوری درباب افزایش جمعیت سالمندان در كشور اظهار داشت: دولت امكان خدمات دهی به این جمعیت عظیم را بدون مشاركت مردم نخواهد داشت. در كشور ما روند سالمندی پرسرعت تر از روند افزایش جمعیت است و در سنین بالای ۳۰ سال در سال ۱۴۳۰ به یك چهارم جمعیت می رسند، بدین سبب با گرفتاری های پیچیده ای در این زمینه مواجه خواهیم شد و نیازمند برنامه ریزی مناسب بهداشتی درمانی و اجتماعی در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به اینكه ۸۰ درصد سالمندان ایرانی در خانه های خود زندگی می كند، این مسئله را باارزش دانست و اظهار داشت: احساس مفید بودن در سالمندان هم بسیار مهم می باشد و چونكه زمانی نشانه های سالمندی ظاهر می شود كه فرد احساس كند تاثیرگذاری اجتماعی ندارد.
وی اظهار نمود: اگر بتوانیم در مجموعه بهزیستی نظامی را برنامه ریزی نماییم كه سالمندان احساس حیات كنند و عشق به زندگی در آنها را زنده نماییم، این دو عنصر هدیه است كه می توان به جامعه سالمتر تقدیم كرد.
منبع:

1398/07/09
22:48:25
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , درمان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است