پول مالیات بر دخانیات كجا خرج می شود؟

پول مالیات بر دخانیات كجا خرج می شود؟

به گزارش دكتر میوه معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت با اشاره به نحوه هزینه كرد مالیات بر مواد دخانی، اظهار داشت: طبق قانون كل سهم دولت از محل مالیات بر دخانیات باید در جهت كنترل، پیشگیری و كاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری های ناشی از آن هزینه شود.


دكتر كریم همتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت مالیات بر سیگار در بودجه های سالیانه، اظهار داشت: قانون گذار در بند سه ماده ۲۸ بخشنامه و لایحه ای كه وزرات بهداشت در حوزه مالیات بر دخانیات به مجلس تقدیم كرد و به تصویب رسید، اعلام نموده است كه كل سهم دولت از مالیاتی كه بر سیگار و مواد دخانی مترتب است، بوسیله ردیف های بودجه ای كه در بودجه سنواتی آمده، در جهت كنترل، پیشگیری و كاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات كه بعنوان عوارض آن شناخته می شود، هزینه شود.
وی ادامه داد: بر این اساس از ۱۰۰ درصد كل سهم دولت از محل مالیات بر دخانیات، ۴۰ درصد به وزارت بهداشت، ۴۰ درصد به وزارت ورزش و جوانان و ۲۰ درصد هم به آموزش و پرورش اختصاص می یابد. طبق قانون هزینه كرد این اعتبار در بخش هایی جز كنترل، پیشگیری، كاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری ها و عوارض ناشی از آن ممنوع می باشد. بدین سبب هر وزارتخانه ای باید مصادیق در رابطه با این مساله را در حوزه خودش درآورده و برنامه هایش را اعلام نماید.
همتی افزود: در بودجه سنواتی امسال مالیات بر مصرف مواد دخانی را به این سه وزارتخانه اختصاص داده اند. هم اكنون عوارض توتون خام و وارداتی ۱۰ درصد، توتون فرآوری شده وارداتی ۳۵ درصد، سیگار، توتون پیپ و تنباكوی وارداتی ۶۵ درصد، سیگار، توتون پیپ و تنباكوی تولید داخلی ۲۵ درصد، سیگار، توتون پیپ و تنباكوی تولید داخلی با نشان بین المللی كه هر سال از طرف وزارت صمت تهیه و با تصویب هیات وزیران ابلاغ می شود ۴۰ درصد است كه در هریك از این موارد میزان سهم دولت محاسبه شده و به نسبت ۴۰، ۴۰، ۲۰ بین سه وزارت خانه بهداشت، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش تقسیم می شود. باید توجه كرد كه میزان سهم دولت از محل مالیات بر دخانیات برمبنای نوع فرآورده و میزان مالیات آن متفاوت می باشد.
منبع:

1398/08/11
10:58:50
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است