در گفت وگو با دكتر میوه تشریح شد

پنج سرطان اول در زنان ایرانی

پنج سرطان اول در زنان ایرانی

به گزارش دكتر میوه رئیس اداره جلوگیری از سرطان وزارت بهداشت ضمن برشماری پنج سرطان مهم میان بانوان ایرانی، اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان های زنانه را شرح داد.


دكتر علی قنبری مطلق در گفتگو با ایسنا، با اشاره به این كه بروز سرطان در كشور به عوامل گوناگونی وابسته است، اظهار داشت: با افزایش سن، سرطان ها هم روند رو به افزایشی را پشت سر می گذارند و این مورد درحالی است كه جمعیت كشور رو به پیری رفته و نسبت جمعیت سالمند افزایش یافته است. از دیگر عوامل موثر در این زمینه، می توان به شیوه زندگی ناسالم، تغذیه ناسالم و عوامل محیطی اشاره نمود. بعنوان مثال افزایش وزن به دنبال تغذیه اشتباه و استفاده از غذاهای فرآوری شده، چرب و پركالری در كنار مصرف سیگار و الكل با خطر افزایش سرطان هایی مانند سرطان پستان و روده بزرگ كه وزن فرد و كم تحركی در بروز آن نقش دارد، ارتباط دارد.
لزوم مقابله با افزایش وزن بعنوان عاملی بیماری زا رئیس اداره كنترل و جلوگیری از سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه ۶۵درصد جمعیت بالای ۳۰سال در ایران با افزایش وزن مواجهند، اضافه كرد: باید با افزایش وزن بعنوان یكی از عوامل بیماری زا مقابله نمود. درحال حاضر تنها ۳۵درصد جمعیت كشور فعالیت بدنی مناسب دارند كه این رقم با شعار افزایش فعالیت مساوی است با كاهش بروز سرطان مغایرت دارد.
ایشان در ادامه به نقش آلودگی هوا در بروز سرطان ها اشاره نمود و اظهار داشت: بنابر اعلام مركز بین المللی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۱۴، آلودگی هوا یكی از عوامل سرطان زا است. میزان مصرف انرژی در ایران به ازای هر نفر ۲۸۰۰ كیلوگرم است؛ درحالی كه متوسط جهانی آن ۱۹۰۰ كیلوگرم بوده یا میزان تولید گاز Co۲ در ایران به ازای هر نفر ۷.۸تن است كه متوسط جهانی آن ۴.۹ تن است. همینطور تولید ذرات معلق در هوای شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰هزار نفر در ایران ۱۱۵میكروگرم است كه این میزان در آمار جهانی ۶۱ میكروگرم گزارش می شود.
شایع ترین سرطان ها در زنان ایرانی مطلق افزود: درحال حاضر شایع ترین سرطان در كشور میان خانم ها سرطان پستان است. سالانه ۱۳هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می شوند كه این یعنی از ۱۰۰هزار نفر ۳۳ نفر مبتلا داریم. سرطان روده بزرگ، سرطان پوست، سرطان تیروئید و سرطان معده به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند و رتبه هشتم هم به سرطان تخمدان اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از یك چهارم بانوان ایرانی به سرطان پستان مبتلا می شوند، خاطرنشان كرد: به صورت كلی علاوه بر ایران، در جهان هم سرطان پستان بیشترین شیوع را دارد؛ البته این آمار در ایران كمتر از متوسط جهانی است؛ اما نباید از این نكته غافل بود كه با پیر شدن جمعیت كشور، روند مبتلا شدن به سرطان پستان هم رو به افزایش خواهد بود.
وی به نقش هورمون ها در مبتلا شدن به سرطان پستان اشاره نمود و اضافه كرد: هر عاملی كه میزان مواجهه با برخی عوامل هورمونی را در بدن خانم ها افزایش دهد، احتمال بروز سرطان را هم بالا می برد و هرچه طول دوره مواجهه عوامل هورمونی بیشتر باشد، یعنی قاعدگی در سنین پایین تری اتفاق افتد یا در سنین بالاتری یائسگی اتفاق افتد؛ احتمال بروز سرطان پستان هم زیاد می شود. در این بین تا سه بار حاملگی و شیردهی هم در كاهش بروز سرطان پستان بی تأثیر نخواهد بود.
مطلق در ادامه صحبت هایش به آمار بروز سرطان تخمدان در میان بانوان ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: سالانه ۱۸۵۰ نفر در ایران به سرطان تخمدان مبتلا می شوند؛ یعنی از هر ۱۰۰هزار نفر ۵ نفر. در سرطان تخمدان با نوعی از بیماری روبرو می باشیم كه بالقوه درمان پذیر است و هرچه شناسایی بیماری زودتر اتفاق افتد، درمان به شكل موثرتری دنبال می شود؛ اما متاسفانه تست تشخیص زودهنگام و غربالگری مشخص شده ای برای سرطان تخمدان وجود ندارد. بنابراین، در این نوع از سرطان بیمار با مواجهه با دردهای شكمی، تغییرات عادت ماهانه، افزایش تورم شكمی و... می تواند متوجه بیماری شود.
اجرای برنامه ثبت سرطان در سطح كشور وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت برنامه ثبت سرطان مشخص دارد، اظهار داشت: آمار مبتلا شدن به انواع سرطان ها در كشور مشخص است. به صورت مثال سرطان پستان در نواحی مركزی مانند استان های تهران، یزد، فارس، خوزستان و اصفهان میزان بروز بیشتری دارد.
وی در مورد سرطان دهانه رحم و راه های تشخیص آن هم اظهار نمود: این نوع از سرطان برخلاف سرطان تخمدان، راه تشخیص و درمانش بالقوه است و قابل پیشگیری و درمان است. سالانه حدود ۱۰۰۰ نفر به این بیماری مبتلا می شوند؛ یعنی از هر ۱۰۰هزار نفر حدودا سه نفر به این بیماری مبتلا می شوند.
الزامات واكسیناسیون HPV مطلق درمورد جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم، به نقش آگاهی رسانی در مورد بیماری اشاره نمود و اظهار داشت: با افزایش آگاهی میان زنان و دختران می توان جلوی بروز این نوع از سرطان را گرفت. همینطور یكی از روش هایی كه در نیمی از كشورهای جهان انجام می شود، برنامه مستقر واكسیناسیون HPV است. این برنامه از جانب سازمان بهداشت جهانی سفارش شده و جزو روش های استاندارد جلوگیری از بیماری شناخته می شود. دركشور ما مهم ترین چالش در اجرایی شدن فرآیند واكسیناسیون HPV قیمت این واكسن است كه با مصرف تولید داخلی آن می توانیم این چالش را هم برطرف نماییم.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون بعضی از مجموعه ها مبادرت به تولید این واكسن كرده اند، اظهار داشت: در صورتیكه بررسی های بالینی و آزمایشگاهی این واكسن ها تا آخر سال صورت گیرد و تاییدیه آن گرفته شود، می توان نسبت به واكسیناسیون دختران ۹تا ۱۴ ساله اقدامات مناسبی انجام داد. یكی از برنامه های ما برای سال آینده این است تا در مناطق محدودی واكسیناسیون را شروع كرده و به دنبال توسعه آن باشیم. البته، ورود واكسن HPV به برنامه واكسیناسیون كشوری با ملاحظاتی همراه می باشد كه درصورت فراهم شدن شرایط، میسر خواهد شد. یكی از اقداماتی كه در زمینه تشخیص سرطان دهانه رحم صورت گرفته است ست آپ تست HPV است تا جایگزین تست پاپ اسمیر شود.
برنامه وزارت بهداشت برای غربالگری ۳ سرطان در زنان رئیس اداره كنترل و جلوگیری از سرطان وزارت بهداشت درمورد برنامه های این وزارتخانه برای كنترل، شناسایی و غربالگری سه سرطان عمده كه سلامت زنان ایرانی را تهدید می كند، اظهار داشت: ما برای سرطان های پستان، روده بزرگ و دهانه رحم اقدامات گسترده ای را در دست انجام داریم. درمورد تشخیص زودهنگام بیماری اصولا دو راهبرد متفاوت وجود دارد. راهبرد اول تشخیص زودرس به معنای شناسایی افراد با علایم بیماری است و راهبرد دوم شناسایی خانم هایی است كه هیچگونه علامتی از بیماری ندارند، اما چون به شكل بالقوه در معرض مبتلا شدن به سرطان قرار دارند باید بتوانیم با روش هایی بیماری را تشخیص دهیم.
وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت تمام كشورها باید برنامه مشخصی برای تشخیص زودرس سرطان داشته باشند و عرضه دهندگان خدمت هم در ابتدایی ترین سطوح، با دستورالعمل های شناسایی بیماری آشنایی داشته باشند و افراد دارای علامت را به سطوح درمانی بعدی ارجاع دهند. برای تشخیص سرطان پستان یا سرطان دهانه رحم نباید منتظر بمانیم تا یك متخصص در یك بیمارستان بزرگ یا یك كلانشهر بتواند بیماری را تشخیص دهد، بلكه باید بهورز، ماما و مراقب سلامت در خانه بهداشت توانایی تشخیص سرطان و ارجاع افراد مشكوك به سطح دو خدمات را داشته باشند. این برنامه از پنج سال قبل در وزارت بهداشت ابتدا به صورت پایلوت و سپس به شكل گسترده در حال انجام می باشد.
وی در مورد اهداف و مراحل اجرا و غربالگری سرطان های مهم زنان افزود: برای شناسایی سرطان پستان افراد بین ۳۰ تا ۶۹ سال، برای شناسایی سرطان دهانه رحم خانم های ۳۰ تا ۵۹ ساله به مراكز بهداشتی فراخوان داده شده اند تا توسط مامای دوره دیده معاینه شده و درصورت مشاهده علایم و داشتن سابقه خانوادگی، به مراكز درمانی ارجاع داده می شوند. بر مبنای برنامه پایلوت حدود چهار تا پنج درصد از جمعیت هدف نیازمند خدمات سطح دو هستند و متناسب با این نیاز، مراكزی پیشبینی كرده ایم تا بتوانند نسبت به درمان افراد، اقدامات مقتضی را انجام دهند.
مطلق اضافه كرد: وظیفه مراكز تشخیص زودهنگام سرطان در سطح بیمارستانی عرضه خدمات تخصصی شامل ویزیت تخصصی و انجام خدمات ماموگرافی، سونوگرافی و... است. سرطان سومی كه در غربالگری ها به آن می پردازیم سرطان روده بزرگ است. در این فرایند خانم ها و آقایان ۵۰ تا ۶۹ ساله طبق فراخوان به مراكز عرضه خدمت رجوع می كنند و در صورتیكه علائمی مانند خون ریزی و تاخیر در اجابت مزاج داشتند، به سطوح بالاتر ارجاع داده می شوند. در بررسی های صورت گرفته تاكون پنج درصد از جمعیت هدف این بیماری احتیاج به خدمات در سطوح بالاتر را دارند. یكی از اقداماتی كه جهت ارتقای مراحل غربالگری در این خصوص انجام می شود، تست خون مخفی در مدفوع است.
مطلق در انتها با تاكید بر اینكه بیماری سرطان دیگر قابل درمان و پیشگیری است، اظهار نمود: سال گذشته از مجموع ۱۳۷ مركز تشخیص زودرس سرطان در كشور، ۷۵ مركز راه اندازی شد و در حال تكمیل سایر مراكز هستیم. هرچند در این زمینه با محدودیت های كمبود بودجه روبه رو بودیم، اما امیدواریم مراكز باقی مانده هم سریع تر به چرخه عرضه خدمات اضافه شوند.1398/08/17
16:56:20
5.0 / 5
4380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است