معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام كرد

تزریق واكسن فقط در خانه بهداشت

تزریق واكسن فقط در خانه بهداشت

به گزارش دكتر میوه معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: با عنایت به ساختار قوی نظام شبكه بهداشت در كشور، هیچ خدمت تكراری در حوزه بهداشت عرضه نمی گردد. بعنوان نمونه تزریق واكسن فقط در خانه بهداشت انجام می شود در صورتی كه، خدمات تكراری در حوزه درمان، به وفور مشاهده می شود.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رییسی در همایش كشوری بهورزان و مربیان بهورزی كه با حضور وزیر بهداشت در مشهد مقدس برگزار شد، تصریح كرد: یكی از اهداف بهورزان در كشور از دهه های گذشته تا كنون، توانمندسازی زنان بوده در صورتی كه در دنیا حدود یك دهه است كه به این مورد توجه می شود و بهورزان شاغل با عنایت به تصویب مقطع كاردانی، می توانند ادامه تحصیل دهند.

وی ادامه داد: سه خصوصیت اصلی بهورزان شامل بومی بودن و آشنایی آنها با فرهنگ و مشكلات مردم مناطق خودشان، توسعه محوری در فعالیت ها و توجه به عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت و مهارت آموزی بر اساس وظایف سازمانی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: در دنیا و منطقه، تنها كلمه ای در حوزه سلامت كه احتیاج به ترجمه ندارد، بهورز است و در تمام دنیا به یك مفهوم است و دبیركل سازمان جهانی بهداشت كه به تازگی به ایران سفر كرده بود، اذعان كرد كه از خدمات بهداشتی ایران، بسیار تحت تأثیر قرار گرفته و شگفت زده شده است و مشاهداتش بسیار بیشتر از شنیده هایش بوده است.

رییسی خاطرنشان كرد: در دنیا حدود ۴۰ سال است كه به خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه توجه شده؛ در صورتی كه در كشور ما، بیشتر از ۴۵ سال است كه این خدمات عرضه می شود.

وی تصریح كرد: در پوشش همگانی سلامت، همه افراد باید بدون مخاطرات مالی بتوانند به خدمات پیشگیری، ارتقای سلامت، درمان بیماری ها، توانبخشی و مراقبت های تسكینی دسترسی پیدا كنند. پوشش همگانی سلامت سه محور دارد كه شامل افزایش طیف و كیفیت خدمات، افزایش پوشش جمعیت و گروه های هدف و همینطور كاهش پرداختی از جیب مردم است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح كرد: پوشش همگانی سلامت بسیار مهم می باشد چون شاهد تغییر در الگوی بیماری ها به علت افزایش سالمندی و رشد بیماری های غیرواگیر و هم رشد عوامل خطر جدید مانند تغییرات اقلیمی و آلودگی های زیست محیطی و صنعتی هستیم. متاسفانه تا ۳۰ سال آینده، بیشتر از ۳۰ درصد از جمعیت كشور، بیشتر از ۶۰ سال سن دارند و جمعیت ایران پیر می شود.

رییسی از منابع ناكافی و ناپایدار، پوشش بیمه ای ناكافی، حمایت ناكافی بیمه ها از بسته های اساسی سلامت و بالا بودن هزینه های تكنولوژی های تشخیصی و مداخله ای برای بیماری های غیرواگیر بعنوان چالش های دسترسی به پوشش همگانی سلامت یاد كرد.

وی تصریح كرد: با توسعه نظام بیمه سلامت، بكارگیری راهنماهای بالینی و بسته های خدمات مدیریت شده، عرضه خدمات به شكل سطح بندی شده در چارچوب نظام ارجاع، بكارگیری نظام های ثبت الكترونیك، استقرار نظام اعتباربخشی و صدور مجوز و اجرای طرح پزشكی خانواده می توان به پوشش همگانی سلامت دست یافت.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در این مراسم از سامانه گنجینه سلامت هم با هدف ایجاد بانك اطلاعاتی مجازی برای گردآوری و تجلیل شواهد گذشته نظام سلامت كشور توسط وزیر بهداشت رونمایی گردید.

این سامانه به صورت بین بخشی و با مشاركت مركز مدیریت شبكه معاونت بهداشت، پژوهشكده آینده پژوهی در سلامت دانشگاه علوم پزشكی كرمان، دبیرخانه شورایعالی سلامت و امنیت غذایی و مركز تحقیقات راهبردی آموزش راه اندازی و در حال تكمیل است.

بنابر اعلام وبدا، گنجینه سلامت از تمام علاقمندان دعوت می كند شواهد قدیمی مرتبط نظام سلامت نظیر عكس، فیلم، كتاب و مكاتبات مهم دو وزارت و دانشگاه های علوم پزشكی را با رفتن به وب سایت گنجینه به آدرس healthlib.ir با نام خودشان بارگذاری كنند.
منبع:

1398/08/18
14:43:46
5.0 / 5
4208
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است