عوارض وابستگی نوجوانان به گوشیهای هوشمند

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشیهای هوشمند

دكتر میوه: تحقیقات روان پزشكان در انگلیس نشان میدهد كه حدود یك چهارم از نوجوانان تاحدی به گوشیهای هوشمند خود وابسته اند كه این وابستگی برایشان شبیه به صورتی اعتیاد شده است.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، این مطالعه از دانشگاه "كینگز لندن" نشان داده كه چنین رفتار اعتیادگونه ای به معنای این است كه این نوجوانان در صورت عدم دسترسی مداوم به گوشیهای هوشمند خود "وحشت زده" یا "ناراحت" می شوند.
هم چنین نوجوانان نمی توانند مدت زمانی را كه صرف گوشیهای هوشمند می كنند، كنترل كنند.
این مطالعه آگهی می دهد كه چنین اعتیادهایی "عواقب جدی" برای سلامت روان دارد.
این تحقیق كه در مجله روان پزشكی "BMC" انتشار یافته است، ۴۱ مطالعه مربوط به ۴۲ هزار جوان را در تحقیق درباره "استفاده مشكل آفرین از گوشی هوشمند" تجزیه و تحلیل كرده است.
این مطالعه نشان داد كه ۲۳ درصد از نوجوانان رفتارهای شبیه به اعتیاد دارند، مانند این كه در صورت قادر نبودن به استفاده از گوشیهای هوشمند خود گرفتار اضطراب شده و نمی توانند زمان استفاده از این گوشیها را به شكلی تنظیم كنند كه به سایر فعالیت هایشان صدمه ای نرساند.
بر طبق این مطالعه، این رفتار اعتیادگونه می تواند با سایر مشكلات مانند استرس، روحیه افسرده، كمبود خواب و كاهش پیشرفت در مدرسه ارتباط داشته باشد.
بگفته متخصصان بااینكه این مطالعه اعتیادآور و مشكل آفرین بودن گوشیهای همراه برای نوجوانان را نشان داده اما هنوز معین نمی باشد این اعتیاد ناشی از خود گوشیهای هم راه است یا برنامه هایی كه افراد از آنها استفاده می نمایند.
با این وجود، نیاز به آگاهی عمومی در مورد استفاده از گوشیهای هوشمند در كودكان و نوجوانان وجود دارد و والدین باید آگاه باشند كه فرزندانشان چقدر از وقت خودرا با گوشیهای همراه صرف می كنند.
مولف ارشد این مطالعه آگهی داده كه اعتیاد می تواند عواقب جدی بر سلامت روان و عملكرد روزانه افراد داشته باشد، بدین سبب نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد استفاده مشكل آفرین از گوشیهای هوشمند وجود دارد.
بنا بر گزارش شبكه خبری بی بی سی، متخصصان اعتقاد دارند كه استفاده از گوشیهای هوشمند یك طرفه نیست و علاوه بر مضرات، فوایدی نیز دارد اما با این وجود باید در نحوه و مدتِ استفاده از آنها دقت داشت.
منبع:

1398/09/10
14:36:49
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: پزشك , دانش , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است