در گفت وگو با دكتر میوه اعلام شد

كاهش موارد آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته

كاهش موارد آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته

به گزارش دكتر میوه رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت بروز آنفلوآنزا در كشور اظهار داشت: از چهارشنبه هفته گذشته (13 آذرماه) به تدریج شاهد روند كاهشی موارد جدید مبتلاشدن به این بیماری و كاهش بار بازگشت بیماران حاد تنفسی به مراكز درمانی بوده ایم و این روند حكایت از آن دارد كه طی دو تا سه هفته آینده، اپیدمی آنفلوآنزا در كشور كنترل می شود.


دكتر حسین عرفانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پایش روند همه گیری آنفلوآنزا در كشور و با اشاره به اینكه در بعضی مواقع امكان بروز موج های بعدی آنفلوآنزا نیز وجود دارد، اضافه كرد: موج های بعدی آنفلوآنزا غالبا موج های خفیف تری هستند، اما هم اكنون پیش بینی خاصی از بروز موج دوم یا سوم آنفلوآنزا نداریم. در علم همه گیری شناسی بر پایه یك روش مدلینگ با عنایت به اطلاعاتی كه باید از نظر زمانی در اختیار داشته باشیم می توانیم در مورد موج های بعدی پیش بینی نماییم كه هم اكنون برایمان امكان پذیر نیست.
بروز موج های بعدی آنفلوآنزا؛ آری یا خیر؟ وی با تاكید براینكه موج فعلی آنفوآنزا یك موج اپیدمی فصلی و انسانی بوده است، اضافه كرد: بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است، مگر اینكه اطلاعاتی به دست مان برسد كه خلاف آنرا ثابت كند، اما هم اكنون اطلاعاتی مؤید شكل گیری موج های بعدی آنفلوآنزا در اختیار نیست.
تقاضای كاذب برای تزریق واكسن آنفلوآنزا رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همین طور با تاكید بر اینكه تقاضای صورت گرفته برای تزریق واكسن آنفلوآنزا امسال نوعی تقاضای هیجانی و كاذب بود، اشاره كرد: سال قبل میزان واكسن آنفلوآنزایی كه از بخش خصوصی وارد كشور شد، ۳۰درصد از میزان توزیع شده امسال كمتر بوده است. نكته قابل توجه آن است كه از میزان توزیع شده واكسن در سال گذشته، حدود ۵۰۰هزار واكسن به سبب عدم مصرف دور ریخته شد.
وی با اشاره به این كه بخش خصوصی از نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو محدودیتی برای واردات واكسن ندارد، افزود: اما اتفاقی كه امسال با آن در میزان تقاضای واكسن روبرو بودیم، نوعی تقاضای كاذب و هیجانی بود. واكسن آنفلوآنزا در صورتیكه در زمان درست خود برای دو گروه در معرض خطر و در معرض تماس تزریق شود، می تواند تا حدی از بروز بیماری آنفلوآنزا پیشگیری كند.
شاه كلید كنترل آنفلوآنزا عرفانی اظهار داشت: اما از واكسن مهم تر، شاه كلید كنترل آنفلوآنزا رعایت بهداشت فردی است. پایه اصلی كنترل این بیماری رعایت نكات بهداشتی است. بدین سبب شست وشوی مرتب دست ها بسیار سفارش می شود؛ چونكه ویروس آنفلوآنزا بوسیله دست حداقل می تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین مبنا باید رفتار بهداشتی به یك فرهنگ تبدیل گردد و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خودرا بپوشانند.
81 فوتی آنفلوآنزا تا كنون او همینطور درباب آخرین آمار فوتی های آنفلوآنزا اظهار داشت: طبق آخرین آمار كه روز شنبه ( 16آذر) نیز اعلام شد، 81 نفر به سبب مبتلاشدن به آنفلوآنزا در كشور جان خودرا از دست داده اند كه البته تمام این افراد دارای بیماری زمینه ای بوده اند.
منبع:

1398/09/20
21:16:01
5.0 / 5
4304
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است