یك راه پرامید...

گزارشی از 30 سالگی یك دانشگاه

گزارشی از 30 سالگی یك دانشگاه

به گزارش دكتر میوه ایسنا/سمنان رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان سمنان با اشاره به قدمت سی ساله این دانشگاه اظهار داشت: علوم پزشكی استان سمنان در این سی سال منشاء خدمات شایانی بوده است.


دكتر نوید دانایی در جشن 30سالگی این دانشگاه از توسعه بیش از پیش این دانشگاه و خدمات آن در سطح استان آگاهی داد و اظهار نمود: علوم پزشكی استان سمنان در همه بخش های بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهش، بین الملل و... پیشرفت قابل توجهی در این سی سال داشته است.
وی از افزایش قابل توجه شاخص امید به زندگی بعنوان یكی از نمودهای موفقیت این دانشگاه در استان نام برد و اشاره كرد: امید به زندگی در استان سمنان كه در حال نزدیك شدن به 80سالگی و فراتر از میانگین كشوری است از دستاوردهای همكاران ما در این دانشگاه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان با اشاره به اینكه امید به زندگی در شهرهای تحت پوشش این دانشگاه 78.77سال است اضافه كرد: اهمین رشد این شاخص زمانی بیشتر روشن می شود كه بدانیم در سال 59 امید به زندگی در استان تنها 53 سال بوده است.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی استان امروز یك دانشگاه بین المللی است افزود: هم اكنون آموزش در این دانشگاه به دو زبان زنده دنیا در حال انجام می باشد و 117 دانشجوی خارجی نیز در پردیس بین المللی آن تحصیل می كنند.
دانایی از درصد بالای فارغ التحصلان این دانشگاه كه در تحصیلات تكمیلی پذیرفته می شوند بعنوان یك شاخص مهم نام برد و اظهار داشت: بیشتر از 51 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشكی استان در دوره های تخصصی، فوق تخصصی پذیرفته شده و به ادامه تحصیل می پردازند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان با اشاره به اینكه این دانشگاه امروز به یك دانشگاه تحصیلات تكمیلی تبدیل گشته اشاره كرد: دانشجویان این دانشگاه خیلی از رتبه های برتر كشوری در علوم پایه، دوره پیش كارورزی، ارشد و دكترا و... را به خود اختصاص می دهند.
وی از رشد این دانشگاه در حوزه پژوهشی بعنوان یك برگ افتخار دیگر در كارنامه دانشگاه علوم پزشكی استان نام برد و افزود: دانشگاه علوم پزشكی استان در سالیان اخیر توانسته رتبه هشت را در میان دانشگاه های همتراز به خود اختصاص دهد. ضمن آنكه انتشار مقالات اساتید و دانشجویان این دانشگاه رشد بسیار شایان توجهی داشتند.
دكتر دانایی به دستاوردهای این دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان پرداخت و اضافه كرد: توفیقات در این بخش چندان بالا است كه به ناگزیر تنها به سه شاخص اشاره می كنم.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان از مرگ یك نوزاد زنده در هر هزار تولد بعنوان شاخصی مهم در این استان نام برد و اظهار داشت: استان سمنان از نظر این شاخص با كشورهای توسعه یافته و كشورهای اسكاندیناوی رقابت می كند. ضمن آنكه در شاخص مرگ كودكان زیر یك سال با 10.68 و مرگ كودكان زیر پنج سال با 8.9 شرایط بسیار بهتری از دیگر استانها دارد.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی استان امروز پایلوت اجرای طرح ملی هر خانه یك پایگاه سلامت است اظهار داشت: هم اكنون در صددیم كه آموزش های بهداشتی را به بطن خانواده ها ببریم
وی از وجود 6 بیمارستان در شهرهای تحت پوشش این دانشگاه آگاهی داد و اشاره كرد: همكاران ما علاوه بر این خدمات خودرا در هشت كلینیك تخصصی و فوق تخصصی و ده ها خانه بهداشت و مركز جامع سلامت و... به عموم مردم ارائه می دهند.
دكتر دانایی با اشاره به اینكه امروز نه تنها در هركجای استان كه بیماران از خدمات بالگرد هوایی ما نیز بهره مند هستند اظهار داشت: در طول این سی سال همواره فضاهای درمانی استان روند توسعه ای داشته و امروز از زیرساخت های بسیار مطلوبی برخورداریم.
به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا در جشن 30 سالگی دانشگاه علوم پزشكی استان سمنان چند تن از روسای پیشین این دانشگاه نیز حضور داشتند.
این دانشگاه كه در این 30 سال روسای زیادی به خود دیده، امروزه بعضی از آنها از چهره های شناخته شده علمی، سیاسی و مدیریتی در كشور می باشند.
دكتر علی اصغر پیوندی كه تا همین چند وقت پیش ریاست هلال احمر جمهوری اسلامی را برعهده داشت، قاضی زاده هاشمی كه در سال ها است ردای نمایندگی مردم مشهد در مجلس را پوشیده، مهدی شادنوش كه هم اینك رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت است و همین طور دكتر علی خردمند نخستین رئیس این دانشگاه، دكتر جدیدی، دكتر علی رشیدی كه از 76 تا 84 بر ریاست این دانشگاه تكیه داده همچون روسای پیشین این دانشگاه هستند كه هر كدام یا با حضور در جشن 30 سالگی امروز و یا با ارسال پیام تصویری 30 سالگی این دانشگاه را تبریك و به مرور خاطرات دور خود از این دانشگاه پرداختند.
دكتر علی اصغر پیوندی با اشاره به دوران ریاست خود بر دانشگاه علوم پزشكی استان اظهار داشت: در دوران خدمتش استان سمنان را به استان های برتر كشور از نظر فاكتورهای بهداشتی ارتقا داده است.
وی با برشمردن برخی خدمات آن دوره در بخش درمان و توسعه زیرساخت های درمانی و بهداشتی اشاره كرد: دانشگاه علوم پزشكی استان از پتانسیل بالایی برخوردارست و می تواند در آینده گام های بلندتری نیز بردارد.
دكتر علی رشیدی رئیس اسبق این دانشگاه نیز اظهار داشت: در آن دوره با مشاركت و همدلی بین همه اركان و نیروهای دانشگاه در قالب یك برنامه عملیاتی به اجرای پروژه های زیربنایی مختلفی پرداخته است
وی با اشاره به اینكه در دوران مدیریتش 67 پروژه بهداشتی به بهره برداری رسید افزود: دانشگاه علوم پزشكی استان در آن دوره از رتبه 27 به رتبه 10 در میان دانشگاه های علوم پزشكی كشور ارتقا یافته است.
دكتر مجید جدیدی از روسای اسبق این دانشگاه نیز فاصله بین 87 تا 92 بر كرسی هدایت این دانشگاه تكیه داده بود اظهار داشت: بیمارستان های كوثر سمنان، ولایت دامغان، كتابخانه دانشگاه علوم پزشكی، ساختمان های پزشكان در سمنان و گرمسار و آرادان و... از یادگارهای دوره اوست.
وی از كسب مجوز رشته های دندانپزشكی بعنوان دیگر دستاورد خود نام برد و اضافه كرد: دانشگاه علوم پزشكی استان در دوره وی در میان بیشتر از 50 دانشگاه علوم پزشكی كشور رتبه 14را كسب كرده و در حوزه آموزشی و تربیت دانشجو نیز گام های بلندی برداشته شده است.
مهدی شادنوش رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشكی استان نیز با مرور خاطرات خود از سمنان 92 تا 97گفت: كوشیدیم كه در این دوره حوزه سلامت را به سایر بخش ها آنگونه كه شایسته است معرفی نماییم.
وی از اتحاد در دانشگاه و نگرش بلندمدت به سلامت تا بین المللی شدن این دانشگاه و بهره برداری صدها پروژه بهداشتی درمانی و آموزشی بعنوان قسمتی از دستاوردهای دوره خود نام برد.
مهدی شادنوش اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی استان در این 30 سال گام های بلندی برداشته اما در سال های پیش رو با ظرفیت بزرگی كه داردمی تواند گام های بلندتری نیز بردارد.
به هر روی امروز در دانشگاه علوم پزشكی استان 30 سال خاطرات دانشجویان، اساتید، روسای دانشگاه و.... مرور شد و قسمتی از دستاوردهای علمی، آموزشی، بهداشتی، درمانی و... برشمرده شد تا اینك كه این نگین و گوهر سلامت و خردورزی 30 سال را پشت سرگذاشته بدانیم سال های پرامید دیگری پیش رو است...1398/10/05
15:08:43
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است