آخرین وضعیت بروز آنفلوآنزا در كشور

آخرین وضعیت بروز آنفلوآنزا در كشور

به گزارش دكتر میوه رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به روند كاهشی بروز آنفلوآنزا در كشور، آخرین آمار مبتلا شدن به این بیماری شرح داد.


دكتر حسین عرفانی در گفتگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت همه گیری آنفلوآنزای فصلی انسانی با اشاره به اینكه آمار مبتلا شدن به بیماری های مزمن تنفسی به شكل هفتگی گرفته می شود، اظهار داشت: از تاریخ ۳۰آذر تا ۶ دی ماه سال جاری ۲۳۸۸ مورد مبتلا به عفونت شدید تنفسی در بیمارستان ها بستری شدند. از این تعداد فقط از افرادی كه در آی سی یو بستری شده یا فوت می شوند نمونه تهیه می شود كه با این اوصاف موارد مرگ بر اثر آنفلوآنزا در هفته گذشته ۴ مورد بوده است.
وی با اشاره به اینكه مجموع موارد فوت شده بر اثر اپیدمی فصلی آنفلوآنزا امسال تا كنون به ۱۱۰ مورد رسیده است، افزود: تا قبل از جمع آمار هفته گذشته ۱۰۶ نفر بر اثر مبتلا شدن به آنفلوآنزا جان خویش را از دست داده بودند با جمع فوت شدگان هفته گذشته این عدد به ۱۱۰ مورد می رسد. از چهار نفری كه هفته گذشته جان خویش را بر اثر آنفلوآنزا از دست داده اند، یك نفر اهل تهران، یك نفر اهل خراسان رضوی و دو نفر اهل استان آذربایجان شرقی بوده اند.
عرفانی در ادامه ضمن تعریف سندروم «ILI» یا ناخوشی های شبیه به آنفلوآنزا، اظهار داشت: اگر نسبت درصد بار رجوع سندروم «ILI» یا بیماران با علایم تب و سرفه به كل موارد رجوع كننده از ۲.۱ درصد بیشتر باشد، نشان دهنده همه گیری بیماری در آن جامعه است. در ابتدای آذر ماه این عدد به ۴.۱ درصد رسیده بود؛ اما خوشبختانه در هفته گذشته یعنی با آغاز دی ماه این عدد به ۲.۵درصد رسیده است. كاهش این عدد نشانگر تحت كنترل بودن اپیدمی آنفلوآنزا است.
وی در مورد احتمال بروز موج بعدی آنفلوآنزا در كشور، اظهار نمود: همه گیری آنفلوآنزا در كشور به هیچ عنوان قابل پیشگیری نیست؛ اما می توان آنرا پیشبینی كرد؛ این در شرایطی است كه می توان از موارد تك گیر آنفلوآنزا پیشگیری كرد؛ اما در مورد همه گیری این حالت صادق نیست. تا زمانی كه بیماری در جامعه وجود دارد موارد تك گیر بیماری در جامعه وجود دارد كه این مورد هم به شرایطی مانند رعایت نكات بهداشتی، میزان برودت هوا و... بستگی دارد. پس با رعایت رفتار بهداشتی و در صورتیكه تغییر خاصی در برودت هوا و رخدادهای هواشناسی نداشته باشیم، احتمال بروز موج بعدی آنفلوآنزا دوز از ذهن خواهد بود؛ اما این مورد كاملا وابسته به سایر عوامل است و نمی توان به شكل قطعی راجع به آن اظهار نظر كرد.



1398/10/08
20:07:50
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است