وزیر بهداشت خبر داد:

تغییر ساختار دانشگاه های علوم پزشكی

تغییر ساختار دانشگاه های علوم پزشكی

به گزارش دكتر میوه وزیر بهداشت با اشاره به اینكه تغییر ساختار دانشگاه های علوم پزشكی در دستور كار قرار دارد، اظهار داشت: در این رویكرد رئیس دانشگاه به حوزه آموزش و پژوهش می پردازد و قائم مقام وی به حوزه درمان.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، دكتر سعید نمكی امروز در حاشیه اجلاس معاونین آموزشی دانشكده ها و دانشگاه های علوم پزشكی كشور در محل دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار نمود: یكی از مهم ترین مباحث استمرار درست نظام سلامت، بحث تحول آموزشی است و تحول نظام سلامت بدون تحول عرصه آموزش، امكان پذیر نیست. خوشبختانه این تحول در دانشگاه ها شروع شده است.
وی اضافه كرد: شیوه ها و مدلهای آموزشی و تحول در ارتقای اعضای هیئت علمی و ایجاد دگرگونی در بخش آموزش و بیمارستان های آموزشی و همین طور جامع محور كردن آموزش علوم پزشكی از دیگر مباحث این جلسه بود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به بحث عدالت آموزشی اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است كه تمام افراد با استعداد واجد شرایط، بدون توجه به پایگاه طبقاتی شان، باید بتوانند درس بخوانند و این تبلیغات تحصیلات پزشكی به صورت قطعی، مشكلی است كه دانشگاه های علوم پزشكی محكم در مقابل امواج این تبلیغات دروغین ایستاده اند.
نمكی بیان كرد: حتی فقیرترین و بهره مندترین افراد هم نباید از آموزش عالی محروم شوند. تلاش داریم تا موضوعات دیگر، كمترین تأثیر را غیر از هوش و استعداد در پذیرش افراد داشته باشد.
وی اظهار داشت: مدل اداره بیمارستان های آموزشی، از دیگر مباحث مورد توجه در حوزه آموزش است و با عنایت به اینكه حالا اداره بیمارستان ها بر عهده معاونت درمان است، معاونان آموزشی باید مداخله بیشتری دراین زمینه داشته باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به بحث مهم اداره امور دانشگاه ها تصریح كرد: اینكه چگونه ساختار دانشگاه ها تغییر كند، یكی از مهم ترین مباحث ما در وزارت بهداشت است و با تغییر این ساختار، رئیس دانشگاه بعنوان نخستین اولویت خود به آموزش و پژوهش می پردازد و بجای پرداختن به حوزه درمان و دارو، یك قائم مقام خواهد داشت كه به این امور خواهد پرداخت. دراین زمینه نحوه انتخاب رؤسای بیمارستان های آموزشی نیز در اختیار رؤسای دانشكده های پزشكی قرار می گیرد.
نمكی درباره دانشجویان انتقالی از خارج به داخل كشور اظهار داشت: دانشجویان ایرانی خارج كه در هر نقطه ای از دنیا بهر دلیلی درس می خوانند و استحقاق این را دارند كه به داخل كشور بیایند، باید روشی برای ورود آنها داشته باشیم اما این چارچوب ها باید به شكلی باشد كه دانشجویان ما در داخل احساس غبن نداشته باشند كه یك عده ای تنها با چرخ زدن در كشوری دیگر، به راحتی به داخل كشور برگردند.
وی با اشاره به پذیرش دانشجوی خارجی نیز اظهار داشت: حالا ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی داریم و بطور قطع یكی از سیاست های ما این است كه پذیرش دانشجوی خارجی را بیشتر كنیم؛ این كار دو پیام دارد، اول آنكه كمك اقتصادی و علمی برای دانشگاه های علوم پزشكی است و دیگر اینكه هر یك از این دانش آموختگان بعنوان سفیران علمی و فرهنگی در سایر كشورها به مردم خدمت می كنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درباره لایحه اصلاح سهمیه نیز گفت: ما نمی توانیم سهمیه ها را به شكل گلوبال ببینیم و باید در خیلی از بخش ها برمبنای توانمندی دانشجویان و بر حسب نیاز ارائه خدمات به سهمیه ها نگاه نماییم. اینكه با هزینه دولت، دكتری بگیریم و روی دستمان بماند، درست نیست و باید بدانیم كه چه كسی را برای چه بخشی و به چه اندازه تربیت می نماییم.
نمكی درباره سهمیه ایثارگری افزود: بحث اصلاح سهمیه های ایثارگری، بحث جدیدی است كه مراحل آن در حال پیموده شدن است.
وی در مورد داروی بیماران MPS اظهار داشت: این دارو توسط یك كمپانی آمریكایی و همین طور یك كمپانی كره ای تحت لیسانس آمریكا تولید می شود و ما هم ارز دلاری و هم ارز ریالی آنرا تأمین كردیم اما متأسفانه با وجود حرف هایی كه آمریكایی ها می زنند، تمام راه ها را برای تأمین تمام داروها بر ما بسته اند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اضافه كرد: با این وجود ما تحریم ها را دور زدیم و برای تأمین داروهای اساسی مشكلی نداریم و تنها مشكل ما تأمین این دارو است كه متأسفانه فرزندان این مملكت با كمال بی رحمی از طرف آمریكایی ها مواجه گشته اند.
نمكی اظهار داشت: من نامه ای به دبیركل سازمان بهداشت جهانی داده ام و در آن به شدت از این مساله گلایه كردم كه آمریكایی ها جنایت مقابل بشریت انجام می دهند.

1398/10/10
12:24:46
5.0 / 5
4370
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است