سهم ارز دولتی در قیمت تمام شده دارو چقدر است؟

سهم ارز دولتی در قیمت تمام شده دارو چقدر است؟

به گزارش دكتر میوه نایب رییس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به اینكه سهم ارز ۴۲۰۰ تومانی در قیمت تمام شده دارو، كمتر از ۴۰ درصد است، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷، حدود ۶۰۰ میلیون دلار ارز به دارو اختصاص یافته است.دكتر عباس كبریایی زاده در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ذخایر دارویی در صنعت داروسازی كشور، اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت موجودی صنعت دارویی خیلی خوب است و وزارت بهداشت به صورت مرتب كار تخصیص ارز را برای صنعت داروسازی كشور انجام می دهد. بر همین مبنا موجودی داروهای صنایع، موجودی خوبی است.

وی با اشاره به اینكه از بابت كمبود در حوزه داروهای تولید داخلی نگرانی چندانی وجود ندارد، درباره تعیین ارز ۴۲۰۰ برای دارو در لایحه بودجه ۱۳۹۹، اضافه كرد: ما بعنوان صنعت داروسازی معتقدیم كه اصلا نباید ارز چند نرخی وجود داشته باشد، اما اگر بنا باشد كه دولت و وزارت بهداشت ارز ۴۲۰۰ تومانی را در حوزه داروسازی حذف نمایند كه نظر ما هم این است كه این ارز حذف شود، حتما باید تدابیری برای تأمین ریال سازمان های بیمه گر جهت حفظ سهم پرداختی بیماران به شكلی كه این پرداختی افزایش نیابد و همینطور تأمین نقدینگی مورد نیاز صنعت اندیشیده شود.كبریایی زاده با اشاره به اینكه ازاین رو حتما باید این دو مولفه در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه دارو مورد نظر قرار گیرد، اضافه كرد: در عین حال چنانچه دولت ارز دارو را نیمایی كند كه اقدام درستی است، اما این دو مولفه اتفاق نیفتند، صنعت وارد بحران خواهد شد.

وی با اشاره به تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو در بودجه سال ۱۳۹۹، اظهار نمود: بر این اساس احیانا دولت نمی تواند نقدینگی مورد نیاز برای نیمایی شدن ارز در حوزه دارو را تأمین كند و بنابراین ارز دولتی باقی ماند. به صورت كلی ارز ارزان یا گران فسادآور است و این طبیعی است؛ چونكه انگیزه های ناسالم به آن ورود می كند. در عین حال باید توجه كرد كه بخش عمده ای از ارز دارو آزاد شده است. بعنوان مثال مواد جانبی، بسته بندی، ماشین آلات، قطعات و... با ارز آزاد می آید و سهم ارز ۴۲۰۰ تومانی در قیمت تمام شده دارو، هم اكنون كمتر از ۴۰ درصد است و فقط برای ماده موثره است. بنابراین دولت هم از افزایش قیمت دارو پرهیز می كند. این منصفانه نیست كه ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارز دارو، ارز آزاد باشد، ۴۰ درصد را هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی نگه دارید و قیمت دارو را هم بازبینی نكنید. این منجر به صدمه به صنعت می شود.

كبریایی زاده با اشاره به اینكه در حوزه تخصیص و تأمین ارز نیمایی مشكلی نداریم، اظهار داشت: از زمانیكه وزارت بهداشت ارز نیمایی را تخصیص می دهد، مشكلات مان رفع شده است. در گذشته وزارت بهداشت ارز نیمایی را تخصیص نمی داد و مشكلاتی بوجود آمده بود.

وی تصریح كرد: به صورت كلی مجموع ارز بری دارو برای تأمین ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز كشور، در سال ۱۳۹۷، حدود ۶۰۰ میلیون دلار است كه شامل ارز نیمایی و ارز دولتی است.
1398/10/18
14:27:49
5.0 / 5
4304
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , تولید , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است