قلیان و خطر انتقال كروناویروس

قلیان و خطر انتقال كروناویروس

به گزارش دكتر میوه ظاهرا در حالیكه مسؤلان، همینطور رسانه ها در كوشش برای اطلاع رسانی درباره كروناویروس و كاهش عوارض بروز احتمالی آن هستند، یك نكته مغفول مانده؛ آن هم استفاده از وسایل مشترك مانند قلیان است كه سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها دارند.


در همین راستا دكتر محمدرضا مسجدی_دبیر كل جمعیت مبارزه با دخانیات در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه كرونا ویروس بیشتر از آنكه فضای واقعی داشته باشد، فضای مجازی در حال پرداخت گسترده تر به این مورد است، اظهار داشت: خوشبختانه تابحال هیچ مورد مثبتی از بیماری در كشور گزارش نشده است.
وی با اشاره به اینكه سیگار و قلیان می تواند سیستم ایمنی بدن بخصوص سیستم ایمنی دستگاه تنفس را تحت تأثیر قرار دهد، اظهار نمود: تمام ویروس ها از ویروس های معمولی سرماخوردگی تا كرونا ویروس جدید و جهش یافته، بدن افراد را تحت تأثیر قرار می دهند كه در این بین مصرف كنندگان سیگار و قلیان بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار دارند؛ چونكه سیستم ایمنی بدن و ریه هایشان به مراتب نسبت به كسانی كه مصرف كننده كالاهای دخانی نیستند، در معرض خطر قرار دارد.
مسجدی با تاكید بر اینكه قلیان می تواند عوارض به مراتب بدتری برای ریه ها داشته باشد، اضافه كرد: درحالی كه رسانه ها، وزارت بهداشت و... تمام تلاش خویش را برای اطلاع رسانی در زمینه رعایت آداب تنفسی، شستن دست ها، خودداری از روبوسی، دست دادن و... می كنند؛ استفاده از وسایل مشترك مانند قلیان سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه معمولا در این فصل مصرف كنندگان قلیان به اماكن سربسته مانند قهوه خانه ها و كافی شاپ ها می روند، خاطرنشان كرد: در چنین فضاهایی كه نظارت جدی هم بر آنها وجود ندارد، ویروس ها به راحتی از راه وسایل مشترك و هوای آلوده فضا به راحتی منتقل می شوند و اثرات زیانباری برای دستگاه تنفسی به دنبال خواهند داشت.
همچنین دكتر مسعود مردانی_عضو كمیته كشوری آنفلوآنزا در گفتگو با ایسنا، در مورد نقش قلیان در انتشار كروناویروس، اظهار داشت: قلیان توان انتقال تمام عفونت های دستگاه تنفسی همچون كرونا ویروس را دارد.
وی در تشریح علت این موضوع، اظهار نمود: هنگام كشیدن قلیان ویروس از راه نفس فرد آلوده به مخزن آب قلیان منتقل می شود و از آنجایی كه ویروس ها در سرما حفظ می شوند، محفظه آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس كمك كرده و امكان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می كند. ازاین رو به مردم سفارش می نماییم برای حفظ سلامت خود از استعمال قلیان اجتناب كنند.1398/11/17
14:30:38
5.0 / 5
4562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است