مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام كرد

حذف بیمه سلامت چند بیمه ای ها

حذف بیمه سلامت چند بیمه ای ها

دكتر میوه: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینكه علت بدهی بیمه سلامت در پرداخت مطالبات سال 97 مراكز طرف قرارداد به ویژه داروخانه ها، عدم تخصیص كامل بودجه این سازمان است، در عین حال از قول مساعد دولت برای پرداخت مطالبات این سازمان بیمه گر آگاهی داد.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در بیست و ششمین جلسه هم اندیشی با اصحاب رسانه، درباره بدهی سازمان بیمه سلامت به داروخانه ها، اظهار داشت: خوشبختانه مطالبات داروخانه ها امسال تا آبان ماه پرداخت شده است اما، حدود ۳ ماه بدهی از مطالبات سال ۹۷ به داروخانه ها داریم.

بدهی بیمه سلامت به داروخانه ها، به سبب تخصیص ناقص بودجه ۹۷
وی با اشاره به اینكه علت بروز بدهی در پرداخت مطالبات سال ۹۷ به مراكز طرف قرارداد به ویژه داروخانه ها، عدم تخصیص كامل بودجه به این سازمان است، اضافه كرد: در صورتیكه با صرفه جویی هایی كه كردیم توانستیم به ذخیره پول كمك نماییم، اما به سبب عدم تخصیص كامل بودجه سال ۹۷، با بدهی مواجه شدیم.
موهبتی افزود: این در حالیست كه سال های پیش از ۹۷، حتی با تخصیص ۱۱۰ درصدی بودجه باز هم بیمه سلامت بدهكار می شد، اما ما با مدیریت برنامه ای كه داشتیم می توانستیم شاهد بروز بدهی نباشیم. زمانی كه بنده به بیمه سلامت آمدم سازمان به داروخانه ها ۱۱ ماه بدهی داشت، اما امروز این بدهی به ۳ ماه رسیده است. البته به هیچ عنوان همین میزان بدهی هم پسندیده نیست.

قول دولت برای پرداخت مطالبات بیمه سلامت
مدیرعامل بیمه سلامت اضافه كرد: در صورت پرداخت مطالبه ۴۹۰۰ میلیاردی دولت به بیمه سلامت، بدهی های ما به داروخانه ها پرداخت خواهد شد. دراین زمینه قول های مثبتی از طرف دولت به ما داده شده است.
وی درباب بودجه سال ۹۹ این سازمان، اشاره كرد: بودجه ما نسبت به سال ۹۸ حدود ۹ درصد افزایش یافته است. البته همچنان حدود ۵هزار میلیارد تومان كمتر از میزان درخواست ما بوده است. البته امیدواریم مجلس به ما توجه ویژه تری داشته باشد.

آخرین وضعیت پرداخت های بیمه سلامت به مراكز طرف قرارداد
موهبتی درباب پرداخت بدهی های این سازمان به سایر ارائه دهندگان خدمت، بیان كرد: در بخش دانشگاهی و خصوصی نیز پرداخت هایمان به مهر ماه ۹۸ رسیده است.

اقدام یك میلیون و ۷۰۰ هزار تن برای برخورداری از بیمه الزامی سلامت
وی با اشاره به اینكه تابحال یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای بیمه الزامی سلامت پیشقدم شده اند كه بیشتر انها تقاضای ارزیابی وسع داشتند، اشاره كرد: از این تعداد حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد كسانی كه تقاضای ارزیابی وسع داشتند مستحق بیمه رایگان شناخته شدند كه ۷۳ درصد آنها دفترچه دریافت نمودند. علت پایین بودن مراجعات برای دریافت بیمه الزامی سلامت می تواند این باشد كه مردم همچنان باور نكردند كه بیمه شدن روی تخت بیمارستان اتفاق نخواهد افتاد.

حذف بیمه سلامت چند بیمه ای ها
مدیرعامل بیمه سلامت در ادامه اضافه كرد: كوشیدیم هر قولی به مردم داده ایم انجام دهیم. نمونه آن افتتاح طرح پایگاه اطلاعات بر خط بیمه شدگان سلامت بود كه به سبب آن شاهد كاهش همپوشانی ها خواهیم بود؛ به صورتی كه هر جا یك بیمه دیگر مقابل بیمه سلامت قرار گیرد، بیمه سلامت حذف شده و بیمه دیگر شخص برایش فعال خواهد ماند. همین طور با بروز رسانی مداوم این اطلاعات، استحقاق سنجی در زمان ارائه خدمات از طرف مراكز ارائه دهنده خدمت، صورت خواهد گرفت. دراین زمینه قادر خواهیم بود سالانه به هر شخص بگوییم چه میزان خدمت با چه ارزشی دریافت كرده است.

مهم ترین گام برای حذف دفترچه كاغذی از مراكز درمانی
موهبتی اشاره كرد: در سه ماهه نخست سال ۹۹ تمامی ارائه دهندگان خدمت می توانند به این پایگاه اطلاعات برخط برای انجام اعمال استحقاق سنجی متصل شوند كه مهم ترین گام برای حذف دفترچه كاغذی خواهد بود و بعد از آن فرد با ارائه كد ملی قادر خواهد بود در مراجعه به مراكز درمانی خدمت دریافت كند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ادامه سخنان خود به آغاز طرحی جدید از اسفند ماه سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: مركز تحقیقات بیمه سلامت مامور بررسی رفتار مردم دنیا با بیمه هایشان شد كه بعد از آن دریافتیم آنهایی كه در خود مراقبتی پیش قدم هستند با سایر افراد یكی نیستند. وزارت بهداشت بسته های خود مراقبتی متنوعی مصوب كرده است بطور مثال فرد باید سالانه سه تا چهار بار مبادرت به اندازه گیری فشار خون خود كند و عدد فشار خون در پرونده شخص ثبت گردد. اما چند نفر از مردم چنین كاری انجام می دهند؟
وی اضافه كرد: برای تشویق مردم به انجام خدمات خود مراقبتی ۴ شاخص فشارخون، قندخون، كلسترول خون و شاخص توده بدنی را انتخاب كردیم تا با اندازه گیری این چهار شاخص و ثبت آن اطلاعات كاملی از بیمار داشته باشیم. حال در صورتیكه فرد در مدت مشخص بتواند استانداردهای وزارت بهداشت را پاس كند، از طرف بیمه سلامت برایش امتیاز قائل خواهیم شد. این امتیازات می تواند تخصیص تخفیف به بیمه پردازان نیز باشد.
موهبتی با تاكید بر اینكه اینگونه اقدامات در امتداد اصلاحات بیمه ای است، اظهار داشت: مردم باید بدانند كه بهتر است برای سلامت شان ارزش قائل باشند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اضافه كرد: این طرح به صورت پایلوت از اسفند ماه در گلستان و زنجان اجرا خواهد شد و بعد از ۳ ماه پایلوت به صورت كشوری اجرا خواهد شد. این طرح برای بیمه شدگان رایگان الزامی و برای بیمه پردازان اختیاری خواهد بود، اما به هر صورت باید منجر به كنترل و پیش گیری از بیماری ها شود.1398/11/27
22:32:03
5.0 / 5
4038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است