رییس دانشگاه علوم پزشكی اراك:

حتی یك روز هم كمبود دارو نداشتیم

حتی یك روز هم كمبود دارو نداشتیم

به گزارش دكتر میوه ایسنا/مركزی ریییس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: باوجود همه مشكلات، حتی یك روز هم با مشكل كمبود دارو در استان مواجه نبوده ایم.


سید محمد جمالیان امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه در نشست مطبوعاتی بیان نمود: با وجود همه مشكلات اقتصادی در كشور سال ۹۸ اقدامات خوبی در سطح دانشگاه علوم پزشكی اراك صورت گرفت به صورتی كه سطح خدمات در بخش سرپایی ۲۰ درصد و در بخش جراحی ۱۲.۵ درصد رشد داشت و شرایط پایه ای درمان به نحوی بود كه همه مردم از خدمات درمانی بهره مند شدند.
وی با اشاره به عقد قرارداد خرید ۲۵ میلیارد تومان تجهیزات به روز پزشكی توسط این دانشگاه، اضافه كرد: در این راستا یك دستگاه شتاب دهنده خطی ویژه بیماری های صعب العلاج و سرطان ها كه تنها ۴ عدد از آن وارد كشور شده بود به قیمت ۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به استان مركزی اختصاص یافت و با نصب آن در بیمارستان آیت الله خوانساری اراك، این بیمارستان عرضه دهنده خدمات مربوطه در غرب كشور خواهد بود.
جمالیان افزود: یك دستگاه آنژیوگرافی در بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراك هم نصب شده است كه با فعالیت دستگاه قبلی در بخش خصوصی خدمات درمانی در این عرصه توسعه پیدا می كند.
وی با اشاره به پایان راه اندازی كلینیك هپكو به مبلغ ۳.۵ میلیارد تومان و تجهیز آن به مبلغ ۳ میلیارد تومان كه در اوایل سال آینده راه اندازی می شود، اظهار داشت: استان مركزی در حوزه دارویی سال سختی را پشت سر گذاشت اما كمبود جدی در استان بروز نكرد، اقلام اساسی بیماران موجود بود، تنها در مدت كوتاهی با مشكل انسولین مواجه بودیم كه با تدابیر معاونت غذا و دارو و اعلام به داروخانه های ویژه و واردات دارو كار انجام شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك خاطرنشان كرد: باوجود بدهی های موجود، اجازه كمبود دارو را ندادیم، اما داروخانه های بخش خصوصی به علت مطالبات خود از بیمه ها وضعیت خوبی ندارند و دانشگاه باید تاوان پرداخت نشدن مطالبات داروخانه ها را به دوش بكشد، البته با همه این مشكلات و با وقوع سیل در اوایل سالجاری در كشور، استان مركزی مقدار زیادی دارو و شیر خشك به لرستان و خوزستان ارسال كرد و در كنار آن اجازه نداد مشكلی در استان ایجاد شود.
وی در مورد راه اندازی پروژه های عمرانی در دانشگاه بیان نمود: دانشگاه علوم پزشكی اراك در این حیث از دیگر دانشگاه های كشور وضعیت مناسب تری بدارد، بیمارستان جایگزین بیمارستان ایت الله طالقانی اراك به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است، بیمارستان ولیعصر(عج) اراك بعنوان مهمترین پروژه عمرانی دانشگاه در حال ساخت است هرچند كه سرعت كار مطلوب ما نیست، اما هم اكنون مرحله خرید تاسیسات شروع شده است. سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور برای سال ۹۹ برای این بیمارستان ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته است كه كم است و درصدد هستیم كه با تأمین منابع مالی ساخت ابنیه در سال آینده به پایان برسد.
جمالیان راه اندازی بیمارستان فرمهین، ارتقای خدمات رسانی در مراكز نقاط محروم، راه اندازی ۴ تخت دیالیز در بیمارستان خنداب، بهسازی اورژانس بیمارستان كمیجان و زیست پزشك این شهرستان و پیشرفت دیگر پروژه های عمرانی را دیگر اقدامات انجام شده در سطح دانشگاه عنوان نمود و اضافه كرد: در حوزه بهداشت هم كارهای خوبی به انجام رسیده است به صورتی كه با وجود تلاشهای صورت گرفته در توسعه مراكز جامع سلامت شهری، متاسفانه باز هم این حوزه بهداشت است كه به سراغ مردم می رود و باید فرهنگ رفتن به این مراكز تسری یابد.
وی بیان نمود: استان مركزی گرفتار معضل چاقی و كم تحركی است در حالیكه در این مراكز كارشناس تغذیه حاضر است، غربالگری های قند خون، چربی خون، غربالگری سرطان ها و بیماری های بدخیم انجام می شود و روانشناسان و مشاوران هم مستقر هستند و حتی در زمینه ترك سیگار و دخانیات هم كارشناسان لازم حضور دارند. باید از این ظرفیت بوجود آمده نهایت استفاده صورت گیرد چونكه دانشگاه برای این مراكز با همه تنگناهای مالی هزینه بسیاری را متقبل شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك با اشاره به اینكه اصلی ترین برنامه دانشگاه برای سال ۹۹، پیگیری در مورد بیماری های غیرواگیر است، اظهار نمود: مركز غربالگری بیماری های بدخیم در بیمارستان آیت الله خوانساری اراك به راه افتاده است و این امر در جهت از بین بردن ترس و وحشت مردم نسبت به نام این بیمارستان است. مردم در صورت ارجاع بیماران شان به این بیمارستان كه به عنوان مركزی برای درمان سرطان شناخته می شود، گرفتار ترس و وحشت می شوند در حالیكه بیماران مبتلا به كم خوبی، كمبود پلاكت و... به این امر مركز درمانی ارجاع می شوند و تنها مختص بیماران سرطانی نیست هرچند كه خیلی از بیماران مبتلا به سرطان موفق به درمان و ادامه زندگی خود شده اند.
وی افزود: برای از بین بردن این ترس در صدد هستیم كه بیمارستان آیت الله خوانساری از یك بیمارستان تك تخصصی خارج شده و در فاز سوم به بیمارستانی عمومی هم تبدیل گردد، همینطور در سال آینده پویش غربالگری سرطان هم راه اندازی خواهد شد تا این ترس كه پایه علمی ندارد از بین برود.
جمالیان به تلاشهای دانشگاه در حوزه آموزشی اشاره نمود و اظهار داشت: به تازگی ۱۳ نیروی فوق تخصص به مجموعه دانشگاه اضافه شده است كه بیشتر از ۶۰ درصد آنها آغاز به كار كرده اند، دانشگاه تنها یك فوق تخصص قلب و عروق داشت كه یك نفر دیگر هم در این عرصه افزوده شده است و شاهد احتیاج به اعزام بیماران به تهران نخواهیم بود. همینطور فوق تخصص گوارش، ریه، غدد و كلیه هم جذب شده اند و تلاش داریم كه كلینیك بیماران كلیوی مزمن هم برای جلوگیری از افزایش شمار این بیماران راه اندازی شود.
وی با تاكید بر كیفی سازی آموزش علاوه بر افزایش رشته های دانشگاهی و توانمندسازی اعضای هیات علمی، اظهار داشت: طی ۳ سال گذشته هزار نفر در مجموعه دانشگاه بازنشسته شده اند كه هیچ مجوز جذبی برای جایگزینی آنها وجود نداشته است و این امر فشار زیادی به بدنه دانشگاه وارد كرده است.
جمالیان با اشاره به تلاشهای دانشگاه برای افزایش نشاط دانشجویان و آغاز عملیات اجرایی ساخت یك سوله ورزشی ویژه دانشجویان در روزهای دهه فجر، اضافه كرد: متاسفانه دانشگاه فاقد خوابگاه متاهلی است درحالی كه ۴۵۰ دانشجوی متاهل در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند كه در این راستا انتظار حمایت خیرین را داریم.
وی با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در كشور اظهار داشت: بعد از وقوع سیل در كشور آنفلوآنزا شایع شد كه استان مركزی به بهترین شكل ممكن این بیماری را تحت كنترل درآورد و پایین ترین میزان فوت و عوارض(عوارض مغزی و عصبی) را داشت و حتی یك روز مشكل دارویی در مورد این بیماری وجود نداشت و نسخه نویسی علمی به انجام رسید، اما بلافاصله بعد از آن با شیوع ویروس كرونا روبرو شدیم كه خوشبختانه تابحال مورد مثبت از این ویروس در كشور گزارش نشده است و اگر موردی مشاهده شود بلافاصله به مردم اطلاع رسانی می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك بیان نمود: متاسفانه در حاشیه این بیماری شاهد شایعاتی هستیم كه به هیچ عنوان مستند و قابل قبول نیست و حتی به تازگی در یك اقدام مغرضانه یك نامه جعلی با امضای معاون وزیر منتشر گردید بنابراین لازم است مردم از منابع رسمی اخبار را دنبال كنند. خوشبختانه استان مركزی در تشخیص این بیماری جزو استان های دارای امكانات است، كیت های تشخیص این بیماری از آلمان تهیه شده است، نیروی تخصصی در كلینیك امام رضا(ع) در نظر گرفته شده است و در صورت وجود مورد مشكوك ظرف ۲۴ ساعت می توان نتیجه قطعی را اعلام نمود.
وی اظهار داشت: خوشبختانه سرعت انتشار ویروس در جهان كم شده و آماده باشی كه سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود در حال گذار است و به شرایط حدودا عادی می رسیم، اما باید حتما با هوشیاری در آمادگی لازم قرار داشته باشیم.
جمالیان درمورد معوقات پرسنل دانشگاه هم بیان نمود: خوشبختانه پرداخت حقوق پرستاران به روز است، تنها پرستاران ۱۰۰ ساعته كه حدود ۳۰ نفر هستند دارای معوقات هستند كه تلاش داریم بزودی به روز شود و در پرداخت كارانه و اضافه كاری هم حدودا شرایط مطلوب است.
وی با اشاره به اینكه یك مورد قصور پزشكی هم زیاد است، اما در كشورهای پیشرفته هم این قصور وجود دارد به صورتی كه ۱۳ درصد میزان مرگ در امریكا ناشی از قصور پزشكی است، بیان نمود: به تازگی دو نفر از خبرنگاران استان مركزی در بیمارستان آیت الله خوانساری اراك فوت كردند كه به جرات می گویم هیچ كوتاهی از جانب كادر درمانی برای این دو نفر صورت نگرفته است، ۳ مرگ در بیمارستان خصوصی و دولتی اراك گزارش شد كه سریعا رسیدگی شد و منتظر نظر مراجع ذیصلاح هستیم و البته روشن نشدن ماسك اكسیژن در این مورد هم حقیقت ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك بیان نمود: در این موارد دانشگاه خود مدعی است و پرونده های دارای شبهه قصور پزشكی را به نظام پزشكی ارجاع می دهد.
جمالیان با اشاره به اینكه ویزیت همزمان چند بیمار توسط پزشك تخلف است و شهروندان این موارد را گزارش كنند، اضافه كرد: طبق دستور دیوان محاسبات كشور انجام خدمات زیبایی توسط پزشكان عمومی مانع ندارد، تنها مبحث لیزر بود كه اول مانع شدند و سپس ابطال شد و تزریق زیبایی هم منعی ندارد مگر اینكه شكایتی از سمت رجوع كننده صورت گیرد، اما مشكل اینجاست كه كار به آرایشگاه ها كشیده شده است و این امر ناشی از ضعف فرهنگی جامعه است.1398/11/29
14:45:13
5.0 / 5
4177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است