یك استاد دانشگاه:

مردم وسواس برای مصرف مكمل ها برای مقابله با ویروس كرونا نداشته باشند

مردم وسواس برای مصرف مكمل ها برای مقابله با ویروس كرونا نداشته باشند

به گزارش دكتر میوه یك استاد دانشگاه اظهار داشت: مردم با عنایت به شرایط موجود جامعه و شیوع ویروس كرونا به صورت وسواسی وتهاجمی به دنبال مكملها نباشند واز یك رژیم غذایی متنوعی كه شامل همه گروههای غذایی است پیروی كنند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر جلال الدین میرزای رزاز اظهار نمود: ۸۰ تا ۸۵ درصد مردم به صورت عادی تمام مواد مغذی لازم را از همین تنوع رژیم غذایی می توانند دریافت نمایند.
وی درباره سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس ها اظهار داشت: بدن در مقابله با بیماری ها فارغ از اینكه عامل تهاجم میكروب، ویروس یا هر جرم بیماری زای دیگری كه باشد یك سیستم تقابل و دفاعی دارد كه به سیستم ایمنی مشهور است. این سیستم دارای بخش های مختلفی است كه به بخش های اختصاصی وغیر اختصاصی تقسیم می شود كه در قسمت غیر اختصاصی از خط اول دفاعی بدن مثل پوست، لایه اپیتلیال دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی، گلبول های سفید و آنزیم لیزوزوم تشكیل شده است كه با ورود یك عامل خارجی دفاع خودشان را آغاز می كنند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: در قسمت دوم كه به دفاع اختصاصی مشهور است در واقع سیستم های لنفوسیت های Tو Bوارد كارزار می شوند و یك اتفاقات پیچیده به لحاظ علمی اتفاق می افتد و خروجی همه آنها این است كه بدن را برای مقابله با آن عامل تهاجم خارجی آماده می كند.
دكتر میرزای رزاز اظهار داشت: هم اكنون عامل تهاجم در بحث ویروس ها كرونا ویروس می باشد. ویروس ها بهرحال در عرف بیماری زایی مشكلات زیادی دارند و داروهای خاصی ندارند. یكی از معضلات شاید گروه پزشكی مشكلاتی هست كه عامل بیماری زایی آنها ویروس می باشد. ما در این دوره جدید با ویروسی مواجه هستیم كه دارای بیماری زایی بالاتری نسبت به سایر ویروس های مشابهی كه تابحال وجود داشته مثل H۱N۱ كه در فصل پاییز با آن مواجه بودیم كه با یك همكاری خوب سبب ریشه كنی آن شدیم.
رئیس انجمن تغذیه ایران در ادامه اظهار نمود: امروز ما با عنایت به حوزه فعالیت خودمان در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور از دیدگاه تغذیه ای می خواهیم به مبحث نگاه نماییم و اشاره نماییم كه در این رابطه چه كارهایی می شود برای جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس انجام داد. در زمینه تغذیه ای ما یك سری ویتامین هایی داریم كه مشهورتر هستند كه می تواند كمك بیشتری در زمینه آمادگی بدن و افزایش سیستم ارتقا و كیفیت ایمنی ما انجام دهند. چند ویتامین محلول در چربی داریم به نام A، ِD، E كه اینها معروف تر هستند كه خیلی خوب می توانند ما را در مقابل بیماری ها كمك بیشتری كنند.
وی ادامه داد: از گروه ویتامین های محلول در آب ویتامینC خیلی این روزها راجع به آن صحبت می شود. آخرین اطلاعاتی كه راجع به آن هم اكنون داریم ویتامین C در همان حدی كه در غذاهای رایج، میوه وسبزیجات استفاده می نماییم كافی است. دریافت مكمل اضافه لازم نیست. نگرانی هایی كه در این حوزه استفاده از ویتامین C وجود دارد حتما برخی منابع مثل WHO اشاره كرده بودند كه در هنگام ابتلاء به بیماری كرونا این ویتامین خیلی كمك كننده نیست و در بعضی موارد شاید مضر هم باشد.
رئیس انستیتو و دانشكده علوم تغذیه و صنایع غذایی اظهار داشت: گرفتن ویتامین C از منابع طبیعی مانند میوه و سبزیجات چه پیش از بیماری و چه پس از بیماری می تواند بسیار كمك كننده باشد.
وی خاطرنشان كرد: دو تا ریز مغذی دیگر هم داریم كه از گروه ریز مغذی ها هستند. این دو ماده معدنی یا ریز مغذی زینك و یا روی است كه ما مشكلاتی كه داریم در این حوزه به صورت طبیعی بسیاری از افراد كمبودی به نام كمبود حاشیه ای دارند. كمبود حاشیه ای بدین معناست كه خود فرد هیچ گونه علایمی از كمبود آن ویتامین یا ریز مغذی را ندارد ولی در شرایط خاصی كه مواجهه می شود سیستم ایمنی آن به صورت كامل عمل نمی نماید. بعد از گروه ریز مغذی ها زینك یا روی را به آن اشاره می نماییم و دیگری عنصری به نام سلنیوم است كه این هم گفته می شود با عنایت به مقالاتی كه در این حوزه وجود دارد مفید و كمك كننده برای بدن می باشد. سفارش ما به همه مردم این است كه به منابع غذایی روی آورند تا به مكمل درمانی.
دكتر میرزای رزاز با اشاره به رژیم های غذایی اظهار داشت: رژیم های غذایی كه دارای تنوع هستند و هم گروه های غذایی در آن استفاده می شود تمام آن چیزهایی كه من ذكر كردم را دارا هستند و نیازی به مكمل درمانی نیست مگر در شرایط خاص.
وی درباره ویتامین D در كشور اظهار داشت: ما در كشور در مورد ویتامین D مشكل داریم كه سیاست های دولت یكی غنی سازی در این حوزه است كه هم اكنون عموما ازطریق غنی سازی آرد و روغن صورت می گیرد. گر چه گروهی دیگر از منابع علمی معتقد به دریافت ویتامین D از راه مكمل یاری هستند. در مجموع استفاده از مكمل ها در شرایط و در دوران خاصی از زندگی شاید لازم باشد كه باید از متخصصین این حوزه استفاده كنند و مشاوره بگیرند.
دكتر میرزای رزاز اضافه كرد: با حدود 9000 فارغ التحصیل رشته تغذیه در سراسر كشور هموطنان عزیز امكان استفاده از مشاوره تخصصی این فرهیختگان را دارند.
وی در مورد تفكیك سیستم ایمنی خانم ها از آقایان اظهار داشت: شاید این تفكیك خیلی امكان پذیر نباشد و اما در شرایط عادی خانم ها گروه های در معرض خطر بیشتری هستند. در كشور ما بدلیل مسایل و محدودیت های اقتصادی ویا موارد ذائقه ای و سلیقه ای در زمینه مصرف گوشت كه منبع غنی آهن است، شیوع كمبود آهن و كم خونی ناشی از فقر آهن در خانم ها وجود دارد. اغلب خانم ها در زمینه كمبود آهن دارای مشكلاتی به صورت حاشیه ای هستند كه اكثرا با نظر متخصصین نیازمند دریافت مكمل آهن در اشكال مختلف است. استفاده از مكمل ویتامین Dنیز برای بانوان ودر سنین سالمندی حتی برای آقایان هم سفارش می شود.
این متخصص علوم تغذیه اضافه كرد: اصلاح سبك زندگی راه كارهای مبارزه با بیماری ها در همه شرایط است مثل شرایط این دوران كه ما با آن مواجه هستیم. یكی از عوامل موثر كه بر مبنای مقالات مختلف به اثبات رسیده عدم استرس و اضطراب هست كه تأثیر مستقیم روی سیستم ایمنی داشته باشد و ثابت شده به صورت علمی در شرایطی كه فرد دارای استرس و اضطراب باشد عملكرد سیستم ایمنی آن مبتلا به اختلال می شود پس حفظ آرامش و رعایت نكات و دستورات بهداشتی راهكار است. پس این وسواس و مشكلاتی كه پیش آمده صدمه به سیستم ایمنی می زند كه بدن ما دفاع كافی در مقابل با بیماری ها را داشته باشد بعنوان مثال همین شستشوی دست كه مكررا سفارش می شود اگر به صورت وسواسی عارضه كسی شود این اضطراب را برایش بوجود می آورد و می تواند غیر مفید باشد. پس حفظ آرامش و تبعیات از دستوراتی كه داده می شود می تواند بعنوان راهكارهایی در این حوزه كمك نماید.
وی درباره فعالیتهای بدنی و ورزشی اظهار داشت: هم اكنون گونه فعالیتهای ورزشی سنگین سفارش نمی گردد و ورزش های عادی و سبك مثل پیاده روی و انجام فعالیتهای فیزیكی در منزل سفارش می شود.
رئیس انستیتو و دانشكده علوم تغذیه و صنایع غذایی با اشاره به تعامل دولت و ملت برای مهار این بیماری اظهار داشت: هم اكنون تمام امكانات دولت بسیج شده است و من بعنوان سرباز كوچك نظام سلامت شهادت می دهم كه تمام امكانات و دانش كافی برای انجام كارهایی كه ضروریست در حال انجام می باشد. وزیر بهداشت با تیم درمان به صورت شبانه روزی و تمام وقت پیگیر امور است. در تهران هم دكتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بعنوان رئیس فرمانده مقابله با كرونا در استان تهران به صورت تمام وقت هم پیگیر امور جاری است.
وی ادامه داد: غیر از وزارت بهداشت، وزارت خانه های مختلف دیگری مانند وزارت صنعت و معدن وتجارت، وزارت دفاع، سازمان پدافند غیر عامل، شهرداریها و.... در حال كمك رسانی و خدمت به هموطنان هستند.
طبق گزارش انستیتو و دانشكده علوم تغذیه وصنایع غذایی، این استاد دانشگاه در مورد نقش مردم در مهار این بیماری اظهار داشت: از مردم كشورمان می خواهیم اخبار و اطلاعات را از منابع موثقی مثل سازمان صدا و سیما دریافت نمایند و ما نیازمند فرهنگ سازی بیشتری هستیم و با عنایت به این كه گفته شد از سفرهای غیر ضروری اجتناب كنید متاسفانه اینك شاهد آن هستیم كه مدخل ورودی و خروجی شهرهای ما مواجه با ترافیك های سنگینی است كه مردم در حال جابجایی می باشند كه این عدم توجه به هشدارها سبب شیوع بیماریها می شود.
دكتر میرزای رزاز در انتها با اشاره به تشكیل "كمپین كورنا را شكست می دهیم" توسط وزیر بهداشت ابراز امیدواری كرد تا با همكاری مردم، دولت و همه دستگاههای مسئول شاهد كاهش و مهار این ویروس در خلال روزهای آتی در كشور باشیم.

ٍ


1398/12/09
14:19:47
5.0 / 5
3360
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است