رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی:

مردم از مصرف خودسرانه مكمل ها پرهیز كنند

مردم از مصرف خودسرانه مكمل ها پرهیز كنند

دكتر میوه: رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور اظهار داشت: با عنایت به شیوع بیماری كرونا، مردم پیش از مصرف مكمل ها و مولتی ویتامین ها با مشاورین و متخصصان علوم تغذیه مشورت كنند.


به گزارش دكتر میوه به نقل از ایسنا، دكتر جلال الدین میرزای رزاز با بیان این مطلب، اضافه كرد: مصرف بیش از اندازه مكمل ها سبب ایجاد عارضه اشباع بیش از اندازه ویتامین ها می شود كه خود، كبد چرب به همراه سردرد و تهوع را به دنبال دارد.
وی به مردم سفارش كرد پیش از استفاده از هر مكملی با مشاوران و متخصصان علوم تغذیه مشورت كنند.
دكتر میرازی رزاز با اشاره به اینكه ویتامین ها و مكمل ها در طبقه بندی داروهای بدون نسخه قرار می گیرند و این داروها بدون نسخه در همه جای دنیا رایج است و می توانند در تمام داروخانه ها به راحتی در اختیار مردم قرار گیرند، اظهار داشت: اگر ما برای سلامتی خودمان ارزش قایل هستیم، حتما باید از متخصصین علوم تغذیه در این حوزه مشاوره بگیریم و دانش آنها را برای ارتقای سطح سلامت در زندگی خودمان به كار ببریم.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ما شاهد بیماری ناشی از ویروس كرونا در كشور هستیم و لزوم دارد مراقب سالمندان كه در معرض ویروس كرونا هستند هم باشیم، خاطرنشان كرد: سالمندان در واقع یكی از گروه هایی هستند كه صدمه پذیریشان در ارتباط با این بیماری نسبت سایر گروه ها بیشتر است و لذا، بهترین و اصلی ترین كار پیشگیری است كه آنها مبتلا به این ویروس نشوند و سفارش موكد ما این است كه این عزیزان و كسانی كه بیماری زمینه ای دارند، حتما رعایت نمایند و در خانه بمانند؛ البته ناگفته نماند این قشر نیازمند تغذیه سالم تری هم هستند.
وی اظهار داشت: زنان آبستن بخش دیگر از افراد جامعه هستند كه در دوران حاملگی از برنامه غذایی خاصی پیروی می كنند و تعدادی ویتامین و مكمل به صورت معمول برای آنها تجویز می شود.
دكتر میرازی رزاز با اشاره به مباحثی كه درمورد اثربخشی مصرف زنجبیل و لیموترش در درمان بیماری ناشی از ویروس كرونا در جامعه مطرح شده، خاطرنشان كرد: هیچ منبع و ماخذی كه تایید كند لیموترش و زنجبیل راهكار درمان ویروس كرونا است، نداریم، ازاین رو مردم واقعا باید هوشیار باشند كه رعایت رژیم غذایی به همراه رعایت نكات بهداشتی است كه می تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد و این به آن مفهوم نیست كه ما زنجبیل بخوریم و نكات بهداشتی را رعایت نكنیم، سیستم ایمنی مان در مقابل بیماری مقام خواهد شد.
وی در مورد فعالیتهای علمی انستیتو درمورد بیماری كرونا، اظهار نمود: ما بعنوان انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور و انجمن تغذیه بعنوان رسالت و جایگاه سازمانی خود در این شرایط، مبادرت به تشكیل 3 كارگروه كرده ایم؛ كارگروه جلوگیری از ویروس كرونا، كارگروه تهیه بسته های حمایتی تغذیه ای، راهنمای جامع حمایتی تغذیه ای در بیماران بستری خصوصاً در بیماران بستری در تخت های ویژه ICU و یك دستورالعمل برای شرایطی كه بیمار پس از كرونا دوران بازتوانی خویش را طی می كند.
وی خاطرنشان كرد: این سه كارگروه با بهره گیری از دانش هیات علمی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور تهیه شده و انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور بعنوان پایگاه همكار سازمانی جهانی بهداشت در منطقه emro، در حال ترجمه این دستورالعمل ها است.
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور تصریح كرد: با عنایت به نیاز روز افزون مردم به تكمیل اطلاعات غذایی و هم استفاده از مكمل ها، انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور هم اكنون در تكاپوی راه اندازی یك اپیكیشن برای ارتباط سیستم، مردم با مشاوران و متخصصین تغذیه در سطح كشور است كه اخبار تكمیلی آن طی روزهای آینده اعلام می شود.1398/12/21
23:49:58
5.0 / 5
3427
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است