نامه جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشكی خطاب به سخنگوی وزارت بهداشت؛

خبر صداوسیما در خصوص انتقال كرونا از راه هوا پایه علمی ندارد

خبر صداوسیما در خصوص انتقال كرونا از راه هوا پایه علمی ندارد

به گزارش دكتر میوه تعدادی از استادان دانشگاه های علوم پزشكی در نامه ای خطاب به سخنگوی وزارت بهداشت اعتراض خویش را در مورد یك خبر جعلی اعلام نمودند.به گزارش دكتر میوه به نقل از مهر، تعدادی از استادان دانشگاه های علوم پزشكی در نامه ای خطاب به سخنگوی وزارت بهداشت اعتراض خویش را در مورد یك خبر جعلی اعلام نمودند. متن این نامه به شرح ذیل است:
«جناب آقای دكتر جهانپور
رئیس محترم مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی و رئیس محترم كمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با كرونا ویروس
سلام علیكم
اینجانبان امضا كنندگان زیر، تعدادی از استادان دانشگاه های علوم پزشكی ضمن تشكر از زحمات جنابعالی و همكاران و هم رسانه ملی در تهیه و انتشار اخبار به روز و مستند در مورد اپیدمی كرونا در كشور، بر خود لازم دانستیم نسبت به عواقب انتشار برخی اخباری كه امكان دارد پشتوانه كافی و مناسب علمی نداشته باشند مطالبی را مطرح نمائیم. گاهی مشاهده می شود كه اخبار تهیه شده به جای اینكه از نهادهای رسمی و معتبر صادر شده باشند، منتج از شایعاتی در فضای مجازی بوده و سبب ایجاد نگرانی بی مورد در مردم و روی آوردن آنها به روش های نامناسب برای پیشگیری و به تبع آن، غفلت از روش های مناسب می گردد. این امر همینطور سبب می شود برخی امكانات و وسایلی كه صرفاً در موارد خاصی باید استفاده شوند، كمیاب شده و از دسترس افرادی كه واقعاً به آنها نیاز دارند بیرون برود.
برای مثال در خبری كه از بخش خبری شبكه سه سیما مورخ جمعه شب هشتم فروردین ماه پخش گردید، با استناد به مطالعه ای كه مرجع آن به غلط سازمان جهانی بهداشت ذكر گردید، اشاره شد كه «این ویروس تا ۸ ساعت در هوای محلی كه افراد سرفه یا عطسه كرده اند باقی می ماند. در ادامه گفته شد پزشكان متخصص تاكید می كنند به هیچ عنوان نباید بدون ماسك از منزل خارج شوید.» در مورد این خبر باید به چند نكته توجه داشت. منبع این خبر، مطلبی است كه در سایت خبری CNBC تحت عنوان خبر «considers WHO ‘airborne precautions’ for medical staff after study shows coronavirus can survive air in » منتشر گردیده است. در این خصوص نكات زیر را متذكر می گردد:
۱- خبر مذكور هیچگاه توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر نگردیده و این سازمان درگاه های رسمی برای انتشار راهنماهای بهداشتی خویش را دارد. و این سازمان علاوه بر مستنداتی كه در زیر به آنها اشاره خواهد شد و صفحه پرسش و پاسخی كه در آن صراحتاً انتقال هوابرد را مردود دانسته با توجه به ابهامات پیش آمده، مجدداً دبیر كل سازمان جهانی بهداشت به همراه كارشناس عالی خود در برنامه زنده اینستاگرامی كه سه شنبه ۵ فروردین ماه برگزار گردید و همینطور در نشست مطبوعاتی صبح ۹ فروردین خود، انتقال این ویروس از راه هوا را مردود اعلام نموده است. پزشكان متخصص یاد شده در خبر مذكور چه افرادی هستند و چگونه از سوی سازمان جهانی بهداشت مطلبی عكس آنچه خود سازمان منتشر نموده را بیان می كنند؟
۲- به علت حساسیت بالای این موضوع، همكاران ما در مركز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشكده محیط زیست، گروه مهندسی بهداشت محیط و گروه ویروس شناسی دانشكده بهداشت) مرجع رسمی تأیید موارد مثبت آلودگی به ویروس (دانشگاه علوم پزشكی تهران كه همگی در بالاترین سطح علمی كشور هستند، طی یك مطالعه ی تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشكی تهران، نمونه های گوناگونی از هوای اتاق های محل بستری بیماران مبتال به كووید ۱۹ گرفته اند. نتایج این مطالعه كه نشان دهنده منفی بودن همه نمونه هاست، برای انتشار به یكی از معتبر ترین مجلات علمی بهداشتی دنیا ارسال شده و می تواند بعنوان مدعای دیگری دال بر رد انتقال هوابرد ویروس باشد.
۳- در همان خبر شبكه CNBC به نقل از دكتر Kerkhove Van Maria رئیس اداره بیماری های نوپدید و مشترك انسان و دام سازمان جهانی بهداشت ذكر شده كادر درمانی حین انجام فرایندهایی كه تولید ذرات معلق (آئروسل) می كنند، به علت اینكه امكان دارد این ذرات مدت كمی طوالنی تری در هوا باقی بمانند، اهمیت دارد حین انجام این فرآیند ها احتیاط بیشتری به خرج دهند:
When you do an aerosol-generating procedure like in a medical care facility، you have the possibility to what we call aerosolize these particles، which means they can stay in the air a little bit longer.” She added: “It’s very important that health-care workers take additional precautions when they’re working on patients and doing those procedures.”
منظور از این احتیاطات اضافه، كه در راهنمای انتشار یافته در تاریخ ۲۷ فوریه این سازمان هم تحت عنوان Rational use of personal protective equipment for coronavirus disease ۲۰۱۹ ۲ (۱۹-COVID) قید شده بوده آن است كه این دسته از پرسنل باید از ماسك های اصطلاحاً N۹۵ استفاده كنند در صورتی كه سایر كادر درمانی چنانچه از همان ماسك های معمولی) جراحی (استفاده كنند كافی خواهد بود. این راهنما كه در تاریخ ۱۹ مارس تحت عنوان protective personal of use Rational equipment (PPE) for coronavirus disease (COVID-۱۹): interim guidance، ۱۹ March ۲۰۲۰۳ و بعد از انتشار گزارش های پراكنده دال بر احتمال ضعیف وجود ویروس در هوا انتشار یافته، همان سفارش ها را بدون هیچگونه كم و كاستی تكرار كرده است. لازم به توضیح است راهنمای یاد شده پس از ترجمه توسط گروهی از متخصصین دانشگاه علوم پزشكی تهران به صورت الكترونیك منتشر و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.
امضا كنندگان: (به ترتیب حروف الفبا)
دكتر نعمت الله جعفرزاده حقیقی استاد مهندسی بهداشت محیط دانشگاه جندی شاپور اهواز
دكتر محمدصادق حسنوند دانشیار مهندسی بهداشت محیط، پژوهشكده محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر حجت زراعتی استاد آمار حیاتی، دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر خسرو صادق نیت استاد گروه طب كار و رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر اكبر فتوحی استاد اپیدمیولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی
دكتر علیرضا مصداقی نیا استاد مهندسی بهداشت محیط، دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران و رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران
دكتر سحرناز نجات استاد و مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر كاظم ندافی استاد مهندسی بهداشت محیط، دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر كامران یزدانی دانشیار اپیدمیولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران
دكتر مسعود یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران»

1399/01/10
13:36:03
5.0 / 5
3200
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است