باستانی مطرح كرد

لزوم تهیه آمار و سیستم مناسب برای تخصیص خدمات حمایتی دولت

لزوم تهیه آمار و سیستم مناسب برای تخصیص خدمات حمایتی دولت

به گزارش دكتر میوه سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر لزوم تهیه آمار درست و سیستم مناسب برای تخصیص خدمات حمایتی دولت به اصناف، مشاغل و صنایع صدمه دیده از بحران كرونا تاكید نمود.


سعید باستانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اثرات اقتصادی بحران كرونا، اظهار نمود: اگر حوزه اقتصاد را به سه بخش خدمات، صنعت و معدن و كشاورزی تقسیم نماییم هر كدام به نحوی از تبعات كرونا متضرر خواهند شد. پیشبینی ها این است كه بخش خدمات كه شامل اصناف است ۵۰ درصد، بخش صنعت و معدن ۲۵ درصد و بخش كشاورزی ۱۰ درصد از این مورد صدمه خواهند دید.
وی ادامه داد: مساله كلی تر این است كه در مجموع تقاضای كلی در دنیا كاهش پیدا خواهد نمود و متناسب با آن تمام بخش های تولید متاثر می شوند و در واقع سبك زندگی آدم ها هم به مرور تغییر خواهد نمود و همین مبحث روی بسیاری از كسب و كارها امكان دارد اثرگذار باشد. مثلا امكان دارد یك كالایی بیشتر و یك كالایی كمتر استفاده شود، ازاین رو متناسب با تغییر سبك زندگی، عرضه خدمت هم متاثر خواهد شد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس افزود: معمولاً وقتی چنین مسائلی پیش می آید، در مرحله اول ركود اقتصادی را به همراه خواهد داشت. ما از آغاز اسفند وارد ركود شده ایم و دو ماه گذشته و پیشبینی می شود این وضعیت تا دو ماه دیگر هم ادامه داشته باشد. در واقع ما گراف V شكل داریم كه پایین ترین نقطه آن تاب آوری اقتصادی می باشد و نكته مهم این است كه نباید بگذاریم بیشتر از این پایین بیاید چونكه در این صورت نمی توان بخش هایی مثل صنعت، خدمات و كشاورزی را به حالت قبل برگرداند.
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن تصریح كرد: پس از تبدیل اپیدمی كرونا به پاندومی هر كشوری پكیج اقتصادی خویش را تعریف كرده، مثلا آمریكا ۲۰۰۰ میلیارد دلار و ایران ۷۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. در این میان پكیج اقتصادی دولت ها تعیین كننده است كه آیا هركدام از بخش ها به حالت قبل برمی گردد یا نه، البته ضرورتا همه به شرایط اولیه بر نمی گردند، امكان دارد یك مغازه فست فود دیگر نچرخد.
باستانی در ادامه خاطرنشان كرد: اینكه آیا پكیج اقتصادی تعریف شده می تواند ما را به حالت قبل برگرداند سوالی است كه باید در اینباره گفت متاسفانه ما آمار و سیستم خوبی برای اجرا نداریم و پاشنه آشیل ما همین است. ما سال های قبل هم طرح های خوبی مثل رونق تولید داشتیم كه نفس كار خوب بود ولی در اجرا به سختی حق به حق دار رسید.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون بخش خدمات ما بسیار بزرگ است و حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی را در بر می گیرد، اظهار داشت: اگر ما به تشكل ها و اصناف بها بدهیم آنها می توانند آمار درست را در بیاورند و در سوی دیگر سامانه جامع تجارت الكترونیك و شناسایی آنها وظیفه دولت می باشد. در واقع ما باید NGOها و تشكل ها را تقویت نماییم و از طرفی دولت سیستم درست كند و ناظر باشد، در این صورت مبحث قابل حل است چونكه كار دشواری نیست بلكه اراده می خواهد.
این نماینده مجلس در انتها خاطرنشان كرد: هم اكنون كمیسیون ویژه تولید ملی و بقیه كمیسیون ها پیشنهاداتی را در مورد جبران خسارات مادی بحران كرونا تهیه كرده اند كه به دولت عرضه خواهند كرد و بعید می دانم مجلس دهم در مدت زمان باقیمانده اقدام جدیدی در این حوزه انجام دهد. باید ببینیم با عنایت به پیشنهادات عرضه شده و برنامه پیشبینی شده از جانب دولت چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد.
منبع:

1399/01/24
22:39:41
5.0 / 5
3245
تگهای خبر: تولید , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است