دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات هشدار داد

خطر موج جدید كرونا با بازگشایی قهوه خانه ها

خطر موج جدید كرونا با بازگشایی قهوه خانه ها

دكتر میوه: دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات ضمن انتقاد از آنچه كه ˮرشد صنایع دخانی در چند سال اخیرˮ خواند، در عین حال نسبت به خطر موج جدید كرونا در مصرف كنندگان مواد دخانی به دنبال بازگشایی قهوه خانه ها آگهی داد.


دکتر محمدرضا مسجدی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه دخانیات می تواند برای کسانی که در معرض خطر مبتلاشدن به ویروس کرونا هستند، مشکل آفرین باشد، اظهار داشت: مطالعات نشان داده است که مصرف کنندگان کالاهای دخانی در صورت مبتلاشدن به بیماری کووید۱۹، شدت بیشتری از بیماری را تجربه خواهند کرد و احتمال بستری شدن آنها در آی سی یو هم افزایش می یابد.
خطر موج جدید کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی با بازگشایی قهوه خانه هاوی اضافه کرد: اگر قرار باشد در رستوران ها و قهوه خانه ها بازگشایی هایی صورت گیرد و مراقبت های بهداشتی انجام نشود، فکر می کنم با موج جدید در گروهی مواجه هستیم که دخانیات مصرف می کنند. سفارش ما به افراد به ویژه قشر جوان آن است که از مصرف دخانیات و قلیان به شکل گروهی پرهیز کنند؛ کرونا باکسی تعارف ندارد و به راحتی منتقل خواهد شد. همزمانی کرونا با هفته ملی مبارزه با دخانیات زمان مناسبی است که این پیام بهداشتی به مردم برسانیم.
دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات در پاسخ به این پرسش که آیا به دنبال تعطیلی قهوه خانه ها بعد از انتشار ویروس کرونا، روند کاهشی در میزان مصرف قلیان را شاهد بودیم یا خیر؟، بیان کرد: در این مورد آمار دقیق نداریم اما ظاهر امر نشان میدهد وقتی در عموم جامعه قلیان به راحتی در دسترس نباشد، میزان مصرف آن کاهش پیدا کند. کرونا بهانه ای شده است تا سازمان بهداشت جهانی نیز در این خصوص سفارش هایی را مرتبا مطرح کند و به مردم در مورد مصرف دخانیات به ویژه به صورت جمعی آگهی دهد.
تا ۱۵ درصد مصرف کنندگان قلیان، سیگاری می شوندقرنطینه کرونا و افزایش مصرف سیگاروی اضافه کرد: مدتی بود که مصرف قلیان میان خانم ها افزایش شایان توجهی داشت، اما تغییر مصرف از قلیان به سیگار در بین این قشر به راحتی میسر نمی گردد. استقبال از قلیان انگیزه های خاص خودرا دارد، برخی بعنوان تفریح از آن استفاده می نمایند و شاید سیگار به راحتی جایگزین مصرف آنها نشود، اما می دانیم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مصرف کنندگان قلیان به استفاده از سیگار روی می آورند. البته مطالعاتی در کشورهای اروپایی نشان میدهد در مدت قرنطینه کرونا مصرف سیگار در بین افراد سیگاری افزایش یافته است چونکه محدود به حضور در منزل بودند و سیگار را وسیله ای برای تسکین خود انتخاب نموده بودند.
افزایش قیمت سیگار در جیب دلالانوی با اعلان اینکه گمان می رود مصرف قلیان، بعد از شیوع ویروس کرونا به دنبال تعطیلی قهوه خانه ها کاهش یافته باشد، اشاره کرد: اما در مورد سیگار دو اتفاق مهم افتاد. بعد از شیوع ویروس کرونا قیمت سیگار افزایش چشمیگری داشته است که متاسفانه هیچ مبلغی به جیب دولت و بیت المال نمی رود و تنها دلالان سود می برند. در حالی قیمت سیگار بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است که ما همچنان در مورد مالیات آن درجا می زنیم. ایران در مورد مالیات بر دخانیات در بین بیشتر کشورها در رتبه پایینی قرار دارد.
مسجدی درباب چگونگی روند اجرای طرح "پاد" یا «پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس» در شرایط تعطیلی مدارس، اظهار نمود: این طرح با مشارکت خود دانش آموزان دو برنامه را در فضای مجازی شروع کرد. این طرح برمبنای نظرات خود دانش آموزان انجام شد. برای آنکه دانش آموزان چندان از فضای طرح دور نباشند، دو مسابقه در این مدت برایشان در نظر گرفته شد تا در آن شرکت نمایند. این کار انعکاس بسیار خوبی داشته است.
دخانیات؛ صنعت موفق کشور! عدم پایبندی وزارت صمت به مصوبات ضددخانیاتیوی معتقد می باشد که تنها صنعت موفق کشور طی چند سال اخیر صنایع دخانی بودند و اظهار داشت: این صنایع توانستند طی این مدت از ۴ یا ۵ واحد صنعتی به حدود ۱۸ واحد تولیدی برسند. زمانی واحدهای تولیدی افرایش می یابند که منفعت و سود داشته باشند که در این مورد سوددهی این صنایع یعنی تولید بیشتر اقلام دخانی که مصرف بیشتر محصولات دخانی را به دنبال خواهد داشت. متاسفانه دراین زمینه وزارت صمت برمبنای مصوبات و بخشنامه ها عمل نمی کند؛ برمبنای مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات، راه اندازی هر واحد جدید تولید دخانیات باید در ستاد تایید شود؛ درحالی که وزارت صمت خودش مبادرت به صدور مجوز می کند.
انتقاد از سریال "زیرخاکی"دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات با تاکید بر این که مبارزه با دخانیات یک روند چند وجهی است، اشاره کرد: در حالی پربیننده ترین سریال ماه مبارک رمضان، سریال "زیرخاکی" بود که صحنه های زیادی از دخانیات را نشان می داد. با این وجود می توان تنها با سفارش به مردم توقع کاهش مصرف این دست اقلام لطمه رسان را داشت؟ ما طرح پاد را انجام می دهیم، در حالی که دانش آموز در خانه و در سریال و فیلم ها استعمال دخانیات را مشاهده می کند، مشخص است که قدرت آنها بیش از طرحی است که ما اجرا می نماییم.
وی درباره برنامه های جمعیت مبارزه با دخانیات امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: در بنیاد نیکوکاری سرطان برنامه ای در نظر داریم که صورت گیرد. در این راستا ۱۵ کلیپ در مورد کرونا و دخانیات، کرونا و بیماری های ریوی و... تهیه شده است که معاونت استان های صدا و سیما آنرا برای پخش به شبکه های استانی ابلاغ کرده است.
منبع:

1399/03/09
09:55:50
5.0 / 5
2640
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است