یافته محقق ایرانی دانشگاه آمریكا؛

داروی هیدروكسی كلروكین تاثیرات مخربی بر ضربان قلب دارد

داروی هیدروكسی كلروكین تاثیرات مخربی بر ضربان قلب دارد

به گزارش دكتر میوه محققان دریافتند كه داروی مالاریا معروف به هیدروكسی كلروكین (HCQ) كه بعنوان درمان احتمالی بیماری كووید۱۹ استفاده می شود، دارای عوارض جانبی برای ضربان قلب است.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، محققان مؤسسه تکنولوژی جورجیا آمریکا دریافتند این دارو باعث بروز آریتمی قلب (نامنظمی ضربان قلب) در مدلهای حیوانی آزمایشگاهی شد. به قول محققان، این دارو باعث تغییر در زمان بندی امواج الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب می شود.
محققان از راه نقشه برداری نوری توانستند اثبات نمایند که چگونه شکل موج تغییر می کند و این دارو می تواند گسترش موج را در قلب تغییر دهد.
دکتر «شهریار ایروانیان»، عضو سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «این یافته ها همراه با گزارشات بالینی از مرگ ناگهانی و آریتمی قلبی در بیماران کووید ۱۹ که داروی HCQ مصرف می کردند نشان داده است که این دارو باید بعنوان یک درمان مضر تلقی شود و استفاده از آن در مورد بیماران کووید ۱۹ محدود شود.»
محققان در مطالعه خود مشاهده نمودند داروی HCQ باعث تغییر زیاد طول موج قلب شده و با اندازه گیری پراکندگی جریان الکتریکی در بخش های از قلب، افزایش ولتاژ در بافت مشاهده شد. این تغییر در مقایسه نوع موج قلب در زمان مصرف داروی HCQ و عدم مصرف آن، بسیار چشم گیر و قابل توجه بود.
داروی HCQ جریان پتاسیم را مهار می کند، که باعث طولانی شدن طول امواج الکتریکی شده و تغییرات مکانی را در خواص آنها بوجود می آورد. درنهایت، این وضعیت می تواند منجر به ایجاد تپش های سریع و ناکارآمد قلب شود.
بیمارانی که داروی HCQ را برای بیماری های نظیر لوپوس و آرتروز مفصلی مصرف می کنند به ندرت از آریتمی قلبی رنج می برند چونکه دوز مصرفی آنها بسیار کمتر از دوز مصرفی پیشنهادی برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است.


منبع:

1399/03/14
14:28:59
5.0 / 5
2505
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است