سفارش های دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت برای مقابله با گرمازدگی

سفارش های دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت برای مقابله با گرمازدگی

به گزارش دكتر میوه معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اشاره به نشانه های گرمازدگی و عوامل بروز آن، چگونگی غلبه بر گرمازدگی را شرح داد.


دکتر علیرضا عباسیان در گفتگو با ایسنا، در خصوص روش های طب سنتی برای مقابله با گرمازدگی، اظهار داشت: یکی از حالت هایی که امکان دارد در فصول گرم سال رخ دهد، گرمازدگی است. گرمازدگی حالتی است که فراتر از یک احساس گرمای ساده اذیت کننده است و به سبب اینکه فرد در مدت طولانی در محیط گرم زیر تابش نور آفتاب بوده است، آب و مایعات بدن خویش را از دست داده و گرفتار علایم بالینی می شود که با یک خنک شدن ساده رفع نخواهد شد. این علایم می تواند طیف گسترده ای از یک بی حالی ساده تا سردرد و حتی بیهوشی، اغما و مرگ در بعضی افراد داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه گرمازدگی در دو شاخه مجزا مطرح می شود، اضافه کرد: شاخه اول بروز گرمازدگی در افراد سالم می باشد و شاخه دوم بروز آن در افرادی است که بیماری زمینه ای دارند؛ به صورت مثال در افرادی که به دیابت گرفتار هستند این مورد بسیار مهم تر است؛ چونکه امکان دارد این افراد بخصوص کسانی که قند بالایی دارند به سبب اینکه آب بدن خویش را از دست می دهند، اندازه قندخون شان حتی دو برابر شده و همین مبحث سبب بیهوشی، غما و به کما رفتن آنها شود.
معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طب رایج و طب سنتی دستورات خاص خویش را برای رفع این مورد دارند، اظهار نمود: مهم ترین اقدامی که طب رایج سفارش می کند، جایگزینی مایعات برای افرادی است که گرفتار گرمازدگی شده اند که معمولا در حالات خفیف مایعات خوراکی استفاده می شود. ما هم در شاخه طب سنتی سفارش می نماییم این مایع اندکی املاح هم داشته باشد؛ به صورت مثال استفاده از دوغی که کمی نمک دارد یا لیوان آبی که مقداری نمک و شکر دارد به افراد سفارش می شود، چونکه با تعریق علاوه بر از دست دادن آب بدن، مقداری از املاح بدن را هم از دست می دهیم.
وی ادامه داد: در حالت های شدید گرمازدگی هم با تزریق سرم به فرد ضمن رساندن آب به بدن فرد، املاح کافی هم به او خواهد رسید و کمک می نماید فرد در شرایط بهتری قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه طب سنتی در دو بخش درمان و جلوگیری از گرمازدگی، سفارش هایی به مردم دارد، اظهار داشت: در بحث پیشگیری فرد باید حالاتی را که منجر به گرمازدگی خواهد شد، پیش بینی نماید و بطری آب، سایه بان و... فراهم آورد تا بتواند از گرمازدگی پیشگیری کند. به افردی که مجبور به خروج از منزل در هوای گرم هستند هم سفارش می نماییم در ساعات اولیه بامداد یا هنگام غروب آفتاب از منزل بیرون بروند تا در معرض تابش مستقیم نور زیاد خورشید قرار نگیرند. همینطور به افراد سفارش می نماییم در این فصل از مصرف غذاهای گرم مزاج مانند غذاهای تند و ادویه دار، خشکباری مانند گردو، میوه هایی مانند موز اجتناب کنند. در مقابل مصرف غذاهای سرد مزاج یا غذاهایی که رطوبت بالایی دارند مانند کاهو که حجم زیادی از آنرا آب تشکیل می دهد سفارش می شود.
عباسیان با اشاره به اینکه در طب سنتی تنوعی از سکنجبین ها وجود دارد، اظهار نمود: اگر بخواهیم به صورت اجمالی توضیح دهیم، سکنجبین ها از دو طعم ترش و شیرین تشکیل شده و سفارش می شود در تهیه سکنجبین ها، درصد ترشی را بیشتر در نظر بگیرند؛ حتی یک شربت آبلیموی ساده هم یک نوع سکنجبین به حساب می آید. استفاده از سکنجبین ها بعنوان یک نوشیدنی پیشگیری کننده از گرمازدگی در بامداد روز گرمی که مقرر است از منزل بیرون بروند، سفارش می شود. البته هر کس به فراخور حال خود می تواند به این سفارش ها عمل کند و فردی که دیابت دارد بهتر است از همان سفارش اول یعنی استفاده از دوغ همراه با کمی نمک پیروی کند.
وی درباره مواقعی که فرد گرفتار گرمازدگی می شود هم اظهار داشت: سفارش اول این است که فرد را به محلی که سایه است ببرند و سپس روی بدن او لباس مرطوب قرار دهند و آرام آرام به او مایعات خنک بدهند. آب ساده یا دوغ رقیق نمک دار می تواند موثر باشد. استفاده از تخم خرفه خیس شده در آب یا دوغ هم می تواند موثر باشد.
معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت درباره سفارش های طب سنتی برای مقابله با سوختگی های پوست بدن ناشی از قرار گرفتن در هوای گرم و آفتابی، بیان نمود: ماسک کردن تراشه خیار یا خیار رنده شده، ماسک کردن ماست، ژل آلوئه ورا می تواند کمک کننده باشد.
وی با اشاره به اینکه در هنگام گرمازدگی موضوعی مانند صدمه دیدن چشم به دنبال گرمای زیاد هم مطرح است، تصریح کرد: بستن چشم ها و قرار دادن پارچه مرطوب بر روی چشم هم می تواند برای رفع این مشکل، موثر باشد.1399/03/21
11:30:14
5.0 / 5
2907
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است