عضو انجمن رادیوتراپی و انكولوژی ایران مطرح كرد؛

پیشرفت های تازه درمان سرطان با روش براكی تراپی در ایران

پیشرفت های تازه درمان سرطان با روش براكی تراپی در ایران

به گزارش دكتر میوه عضو انجمن رادیوتراپی و انكولوژی ایران، اظهار داشت: درمان های جدید براكی تراپی با كاهش عوارض جانبی و كاهش دوره درمان می تواند برای بیماران سرطانی مفید باشد.به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، حمیدرضا دهقان منشادی، با اشاره به پیشرفت های کشورمان در زمینه درمان سرطان با وجود تحریم ها و مشکلات موجود، اظهار نمود: با وجود همه مشکلات خوشبختانه درمان سرطان در کشورمان دیگر یک موضوع پیچیده نیست و نمونه های زیادی از درمان قطعی سرطان در کشور وجود دارد.
وی با اعلان اینکه روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که حدود ۲۵ درصد مرگ و میر در جهان و ایران را شامل می شود، تصریح کرد: یکی از روش های قدیمی درمان سرطان که هم اکنون پیشرفت های شایان توجهی کرده و امید به بهبود را در بیماران می افزاید براکی تراپی است. براکی تراپی به مدلول درمان از راه نزدیک است. این روش قدیمی ترین روش پرتو درمانی است و سال ها قبل از رادیو تراپی بعنوان درمان سرطان ها شناخته شد.
رئیس بخش رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان شهدای هفتم تیر تهران، اشاره کرد: براکی تراپی مکمل درمان رادیوتراپی است و در بعضی از موارد بعنوان تنها روش درمان برای بیماری سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته دهقان منشادی، این روش درمانی برای سرطان های پروستات، سر و گردن، سرطان های زنان، سرطان های پوستی، تومورهای چشمی و برخی تومورهای گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند امید به بهبود را در این بیماری ها بسیار افزایش دهد.
وی در تشریح روش های درمانی براکی تراپی اشاره کرد: برای انجام این درمان باتوجه به پیشرفت های زیادی که صورت گرفته روش های متنوعی وجود دارد. LDR یا روش درمان با آهنگ آهسته (Low Dose Rate) و HDR یا روش درمان با آهنگ شدید (High Dose Rate) دو روش درمانی براکی تراپی هستند که باتوجه به نوع و زمان درمان متفاوت هستند. در روش درمانی LDR زمان درمان طولانی تر است اما میزان دوز پرتو مورد استفاده کمتر است اما در روش HDR پرتو مورد استفاده دوز بالایی دارد و زمان درمان به کمتر از یک روز کاهش پیدا می کند.
موسس اولین مرکز براکی تراپی تهران با اشاره با سایر مزایای براکی تراپی، اظهار داشت: تعداد جلسات براکی تراپی در مجموع زیاد نیست و می توان با این روش مراحل درمانی را از ۳ تا ۱۳ جلسه انجام داد و این روش برای بیمارانی که از شهرهای دور یا خارج از کشور برای درمان به تهارن مراجعه می کنند بسیار مفید می باشد.
دهقان منشادی اشاره کرد: روش براکی تراپی این مزیت را دارد که ماده رادیواکتیو مستقیما وارد بدن بیمار می شود و نزدیک تومور قرار می گیرد، بدین جهت نتایج قابل توجهی در درمان انواع خاص سرطان ها دارد. براکی تراپی می توان روشی در کنار رادیو تراپی خارجی باشد و این بدان مدلول است که ما با بهره گیری از رادیوتراپی خارجی مناطق مختلفی که ممکنست تومور گسترش پیدا کرده باشد را درمان می نماییم و سپس با بهره گیری از براکی تراپی روی خود منطقه تومور که منشا بیماری بوده متمرکز می شویم.
وی افزود: اگر تومور در نزدیکی نخاع یا بافت های حساس باشد با بهره گیری از روش براکی تراپی می توان بدون لطمه به نقاط حساس بیماری را کنترل و درمان کرد.
دهقان منشادی اضافه کرد: عوارض ناشی از درمان براکی تراپی زیاد نیست و در مقایسه با درمان های رادیو تراپی خارجی و شیمی درمانی که عوارض شدیدی چون ریزش مو و حالت تهوع و...، دارند عوارض بسیار کمی دارد.
وی ابراز امیدواری کرد با توسعه روش های جدید درمانی در کشور دیگر سرطان برای مردم یک بیماری ترسناک و نگران کننده نباشد.


منبع:

1399/03/23
14:52:23
5.0 / 5
2860
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است