استانی عاری از كرونا نداریم

استانی عاری از كرونا نداریم

معاون كل وزارت بهداشت، با اشاره به روند كاهشی رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از احتمال بازگشت محدودیت ها اطلاع داد و اظهار داشت: از همه می خواهیم مردم را به استفاده از ماسك و رعایت نكات بهداشتی تشویق كنند تا مجبور به بازگشت به شرایط قبل نباشیم.


به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به اینکه شایعه استعفای وزیر بهداشت یک شوخی تلخ بود، اظهار داشت: به هیچ وجه مبحث استعفا از جانب ایشان مطرح نبوده است؛ این مورد اصلا در شأن ایشان و تیمی که با ایشان کار می کنند مطرح نیست. این تیم با فداکاری کامل در حال کار هستند. طی چهار ماه گذشته می توانم بگویم دکتر نمکی حتی شب ها هم بیدار بودند و پیگیر موضوعات بودند. هرچه دارند برای این ملت خواهند گذاشت و برای آنها کار می کنند. معاونین ما حتی به انجام کارهای مهم خود نمی رسند. مجموعه دولت، نظام و وزارت بهداشت در اختیار مردم است تا این ویروس منحوس را شکست دهیم.
وی با اشاره به اینکه همه کشورها به علت معیشت مردم مجبور به بازگشایی ها هستند، اضافه کرد: مهم ترین ابزاری که می توانیم با آن از انتقال بیماری جلوگیری نماییم، ماسک است. افراد باید هنگام خروج از خانه از ماسک استفاده کنند. مردم می توانند از ماسک سه لایه و یا ماسک خانگی هنگام خروج از منزل استفاده کنند. برای تهیه هر دو نوع ماسک به قیمت های مناسب، دستوراتی از جانب رئیس جمهور به وزارت صمت داده شده است تا این کالای بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد. اگر همه مردم ماسک بزنند و قطرات تنفسی فرد بیمار به سایرین نرسد می توان از انتقال بیماری جلوگیری کرد. ما از هنرمندان، ورزشکاران، روحانیون و... می خواهیم اطرافیان خویش را به استفاده از ماسک تشویق کنند. حتی به نظر من عدم استفاده از ماسک می تواند بعنوان یک رفتار کریه اجتماعی تلقی شود. همین الان تعداد افرادی که به واسطه شرکت در مراسم عروسی، عزا و... به کرونا مبتلا شدند رقم قابل توجهی است. اگر از ماسک بهره برده بودند حتی در استان های جنوبی ما چنین معضلی به وجود نمی آمد.
معاون کل وزارت بهداشت، افزود: فاصله گذاری دو متری در مترو، اتوبوس، مغازه ها و... محقق نمی گردد. مردم نباید این موضوعات را شوخی بگیرند؛ پزشکان، پرستاران و کادر درمان ما فرسوده شده اند. وقتی فردی در آی سی یو بستری می شود، لوله ای به طول ۱.۵ متر و و قطر یک سانتی از بینی او وارد می نماییم، لوله ای تنفسی وارد حلق می شود، برای کنترل ادرار سُند به بیمار وصل می شود و... کسی که یک هفته در آی سویو بستری باشد با این لوله گذاری ها حدود ۴۰ درصد از بافت عضلانی خویش را از دست می دهد، ریه ی او دیگر ریه قبلی نخواهد بود. وقتی ما ویروس را به سایرین منتقل می نماییم ما هم درصدی در مرگ او سهیم خواهیم بود.
وی با تاکید بر این که ما هنوز در موج اول کرونا هستیم، خاطرنشان کرد: تا روز ۲۲ فروردین عمده تست هایی که انجام می دادیم فقط برای بیماران بستری بود. از هفته دوم و سوم فرودین روند کاهشی قابل توجهی در بیماری داشتیم و نسبت به این روزها حدود ۷۰ درصد کاهش داریم. در چند روز اخیر موارد مرگ سه رقمی را باردیگر مشاهده می نماییم که سبب تاسف است اما تمام مجموعه در کوشش برای کاهش آمار موارد مرگ و میر هستند. ما در کل جنگ تحمیلی ۱۹۲ هزار شهید دادیم پس ارقام سه رقمی برای مرگ ناشی از کرونا زیاد است. فوت روزانه حدود ۱۰۰ نفر حدودا می شود ۱۰ درصد از مرگ های ما ولی مطمئنیم می توانیم این رقم را کاهش دهیم.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا باید از بیماری بترسیم، اظهار داشت: اصلا معلوم نیست که در صورت مبتلا شدن به کرونا، شرایط ما چگونه خواهد بود، مثلا دکتر کولیوند که به این بیماری مبتلا شدند، به نوع سخت آن گرفتار شدند و حتی به بنده اعلام نمودند که حدود یک ماه برای بازیابی توان از دست رفته، فیزیوتراپی می کردند. یک انسان ۶۰ ساله باید حدود ۲۲ الی ۲۵ سال زنده باشد وقتی در ۶۱ سالگی فوت می کند یعنی حدود ۲۰ سال زندگی را از دست می دهند. بستری در هزار نفر جمعیت ما به حدود ۲.۵ در هر هزار نفر جمعیت رسیده است خوشبختانه با اقدامات مناسب منحنی فوت ما پایین است یعنی حدود ۱.۱ در هر ۱۰هزار نفر است. این رقم مرگ بازهم نگران کننده است.
حریرچی با با اشاره به اینکه ویروس خفیف و کمرنگ نشده است، اظهار نمود: در آنفلوآنزای اسپانیایی موج اول بیماری در تابستان رخ داده است و موج دوم آن در پاییز رخ داده است. ویروس کرونا حتی خصوصیت های بدتری از آنفلوآنزای اسپانیایی دارد. کل دنیا تا زمان کشف واکسن این ویروس باید با این ویروس زندگی کنند.
وی با اشاره به اینکه حالا ۱۸ درصد مرگ و میرهای کرونا برای آمریکا است، اظهار داشت: حالا سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده است که در آفریقا از هر ۵ نفر یک نفر به کرونا مبتلا خواهد شد. این معضل برای تمام جهان است و ما توانستیم اقدامات مناسبی انجام دهیم.
مردم نباید برای گردش و تفریح به پاساژها بروند

وی با اشاره به اینکه از فاصله گذاری اجتماعی در سیستم خدماتی گله داریم، اضافه کرد: ما با کلی پروتکل به این مشاغل اجازه بازگشایی دادیم. تا ۲۷ اردیبهشت موارد بهداشتی تا ۷۸ درصد رعایت می شده و همین سبب شد تا تعداد مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد. این رقم در ۱۵ خرداد به ۲۷ درصد و در ۲۱ خرداد به ۱۸ درصد رسید واین یعنی در مراکز خدماتی تا ۸۲ درصد موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند. ما با بازگشایی ها با عادی انگاشته شدن بیماری توسط مردم مواجه شدیم. این روند در استان های جنوبی هم بگونه ای بوده است که رعایت فاصله گذاری اجتماعی از ۸۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. استان های شرقی از ۷۹ درصد به ۱۷ درصد رسیده است. اما فاجعه در استان تهران رخ می دهد؛ رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران به ۹ درصد رسیده است و این مورد اصلا خوب نیست. مردم نباید برای گردش و تفریح به پاساژها بروند.
وی با اشاره به اینکه حتما موارد بستری ناشی از کرونا افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: ما امکان دارد برگشت به عقب و فاصله گذاری مجدد اجتماعی داشته باشیم. امکان دارد عناصر حکومتی تصمیم بگیرند به شرایط محدودیت ها بازگردیم و آن موقع است که خیلی ها بدون تقصیر، از این محدودیت ضرر اقتصادی می بینند. تعداد مبتلا شدن به بیماری در ایران علیرغم آنکه پایین است اما قابل توجه است.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: ما برای خوزستان خیلی نگران هستیم. هیچ استانی نداریم که نگرانی برای روند بیماری در آن نداشته باشیم. تنها شهر سبز کشور هم ابوموسی است. سیاست دولت و وزارت بهداشت ایجاد ایمنی جمعی به دنبال ابتلای همه مردم به کرونا نیست بلکه به ایمنی جمعی با واکسن فکر می نماییم.
وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، درباره علایم شایع کرونا، اظهار داشت: تب، از دست دادن اشتها، خستگی، از دست دادن بویایی، تنگی نفس، سرفه، درد عضلانی، گیجی، سرفه با خون، درد قفسه سینه، نارسایی کلیه و حتی علایم مغز و اعصاب بروز خواهد نمود. از مردم می خواهیم نکات بهداشتی را رعایت نمایند و در صورت بروز علایم با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگرند.
منبع:

1399/03/27
14:18:14
5.0 / 5
2376
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است