موهبتی مطرح كرد

پرداخت مطالبات مراكز طرف قرارداد بیمه سلامت

پرداخت مطالبات مراكز طرف قرارداد بیمه سلامت

به گزارش دكتر میوه سرپرست سازمان بیمه سلامت، اظهار داشت: پرداخت مطالبات اردیبهشت ماه بخش دولتی از بیمه سلامت، هفته آینده به اتمام می رسد.


به گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، طاهر موهبتی، روز سه شنبه در نشست هم اندیشی با اهالی رسانه، به عرضه تازه ترین اقدامات و برنامه های بیمه سلامت در دوران کرونا پرداخت. وی اظهار داشت: امسال مطالبات بخش خصوصی بیمارستان ها و پاراکلینیک تصویربرداری، آزمایشگاه و داروخانه ها را تا اردیبهشت پرداخت کرده ایم که اتفاق کم نظیری است. موهبتی اضافه کرد: مطالبات اردیبهشت ماه بخش دولتی هم هفته آینده به اتمام می رسد. وی اظهار داشت: در سال ۹۷ داروخانه ها سه ماه و نیم طلبکار بودند اما در سال ۹۸ این طلب به دو ماه رسید. در بخش دولتی هم آبان و آذر را در سال ۹۸ پرداخت کردیم و در مجموع ۳ تا ۳ و نیم ماه بدهی داریم. این در حالیست که در سال ۹۶ بدهی سازمان بیمه سلامت، ۱۱ تا ۱۳ ماه بود. موهبتی در رابطه با وضعیت اعتبارات سازمان بیمه سلامت در سالجاری، اضافه کرد: از آغاز سال ۹۹ تا اول تیر، ما باید ۳۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت می کردیم درحالی که فقط ۴۰۰ میلیارد تومان به ما پرداخت شده است. وی در مورد بیمه مددجویان کمیته امداد، اظهار داشت: در سال ۹۸، ۳۴۰ میلیارد تومان برای مددجویان کمیته امداد در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر هزینه کردیم. امسال سهم فرانشیز مددجویان کمیته امداد نه تنها افزایشی نداشتیم بلکه توانستیم ۳۳ درصد آنرا کاهش دادیم.
سرپرست سازمان بیمه سلامت، در مورد برگزاری آزمون وسع، اضافه کرد: سه میلیون و ۳۰۰ هزار درخواست بیمه مجانی داشتند که از این تعداد حدود سه میلیون نفر تعیین دهک شدند و به صورت متوسط ۵۳ درصد تحت پوشش بیمه مجانی قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: در گذشته ۱۱ میلیون نفر از بیمه مجانی سلامت برخوردار بودند که تمامی هزینه های آنها توسط سازمان پرداخت می شد.
موهبتی به کاهش بار مراجعات در بعضی از آزمایش ها و سونوگرافی اشاره نمود و اضافه کرد: بر مبنای اقدامات انجام شده سونوگرافی در دوران حاملگی ۴۱ درصد کاهش و همینطور رادیوگرافی دندان ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد و در بعضی از آزمایشات مانند آزمایش گلوکز، اندازه گیری کراتین، آزمایش CBC؟، کاهش قابل توجهی داشت.
وی در مورد نسخه نویسی الکترونیکی هم اظهار داشت: بر مبنای هدفگذاری انجام شده قرار بود تا آخر سال در ۸۰ درصد مطب ها نسخه نویسی الکترونیکی صورت گیرد اما باتوجه به شیوع ویروس کرونا و الزامات موجود با تاکید رئیس جمهور قرار بر این شده از آخر مرداد ماه تمامی مطب ها نسخه نویسی خویش را به صورت الکترونیکی انجام دهند.
موهبتی با اشاره به اینکه هم اکنون در ۵۰ درصد مطب های ما نسخه نویسی الکترونیک انجام می شود، اضافه کرد: ۹ هزار مطب این مورد را رعایت می کنند و همینطور در نسخه پیچی الکترونیکی هم هم اکنون به سه میلیون و هشتصد هزار نسخه رسیده ایم و قرار بود تا آخر سال در صددرصد داروخانه ها، آزمایشگاه ها و پاراکلینیک ها نسخه پیچی الکترونیکی شود که این مورد هم تغییر نمود و همزمان با نسخه نویسی الکترونیکی باید صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه بخش سلامت پس از فضا و دفاع سخت ترین حوزه است، اظهار داشت: در تبادل اسناد الکترونیک در تمام دانشگاه های دولتی به جز دانشگاه شهید بهشتی اجرایی شد و هم اکنون به سمت بخش خصوصی حرکت کرده ایم که همه باید قواعد ما را رعایت نمایند.
موهبتی افزود: باتوجه به افزایش هزینه های بیمارستانی ما حاضریم خرید تضمینی انجام دهیم و ۹۰ درصد هزینه های سال قبل را پرداخت نماییم تا بیماران ما بتوانند از راه سیستم ارجاع و پزشک خانواده خدمات دریافت نمایند.
وی همینطور درباره مشوق های بیمه ای، اشاره کرد: قرار بود مشوق ها تا آخر سال گذشته مشوق ها اجرایی شود اما به سبب شیوع ویروس کرونا این مورد کمی به تعویق افتاد ودر چهار فاکتور قند، فشار خون، کلسترول و چاقی در صورت رعایت کردن موارد پزشکی و رفتن به موقع از تشویق های بیمه ای برخوردار می شوند که یکی از آنها تخفیف پرداخت حق بیمه است.
موهبتی به بدهی های سازمان بیمه سلامت و کسری اعتبارات آن اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای هدف گذاری انجام شده در سال های گذشته در سال ۹۸ قرار بود ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری ما باشد در صورتیکه امروز کسری ما تنها ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است و توانستیم با مدیریت منابع کسری ها را جبران نماییم. بدهی های ما مربوط به سال ۹۷ است که ۴ ماه تخصیص انجام نشد. سرپرست سازمان بیمه سلامت گفت: از نظر هزینه های دارویی، سه دارو بیشترین مصرف را در سال ۹۸ در نسخه های سازمان بیمه سلامت داشتند که عبارتند از «متفورمین» با ۲۴۰ میلیون عدد، «لوزارتان» با ۲۱۶ میلیون عدد و «آ اس آ» با ۲۱۵ میلیون عدد در صدر فهرست هزینه ها هستند. وی اظهار داشت: پرهزینه ترین دارو در کشور در سال ۹۸ «فاکتور ۸» با ۷۲۳ میلیارد تومان هزینه بود و بعد از آن «انسولین» در رتبه دوم قرار دارد که یک نوع آن ۷۰ میلیارد تومان هزینه بر است. همینطور انواع مختلف انسولین در مجموع بیشتر از ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای سازمان بیمه سلامت هزینه داشت.


منبع:

1399/04/03
15:06:12
5.0 / 5
2716
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , پزشك , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است