در گفتگوی تفصیلی با مهر مطرح شد؛

تمجید یونیسف از نظام بهداشتی ایران در مقابله با ویروس كرونا

تمجید یونیسف از نظام بهداشتی ایران در مقابله با ویروس كرونا

نماینده یونیسف در ایران، با تمجید از نظام مراقبت های بهداشتی كشورمان، بر تداوم همكاری این سازمان بین المللی برای ریشه كن كردن بیماری كرونا تاكید نمود.خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت: با شیوع کرونا در سراسر جهان لزوم همکاریهای بین المللی بین کشورها و سازمان های مردم نهاد بیشتر از پیش به چشم می خورد. جمهوری اسلامی ایران هم همچون سایر کشورها، با پیگیری مستمر دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت و همکاری تنگاتنگ با سازمان های بین المللی همچون سازمان کودکان ملل متحد (یونیسف) و صلیب سرخ جهانی به دنبال کنترل هرچه سریع تر این بیماری بوده است؛ هرچند این همکاری ها دستخوش موانعی همچون تحریم های یک جانبه آمریکا هم بوده است.
در همین خصوص متدیپ اوبرایان نماینده یونیسف در ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تشریح چارچوب کلی همکاریهای یونیسف با کشورهای درگیر با کرونا، توضیحاتی را در مورد همکاریهای کنونی و آتی این سازمان با ایران برای پیشبرد اهداف درمانی در بحبوحه ویروس کرونا عرضه داد.
مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.
رویکرد کلی یونیسف در قبال کشورهایی که گرفتار چالش های بیشتری در مبارزه ضد همه گیری کرونا هستند، چیست؟
همانگونه که امروزه در سطح جهان شاهد می باشیم، همه گیری کرونا و تبعات ناشی از آن مانند فشار بر نظام های بهداشت، بسته شدن مرزها، تعطیلی مدارس و کسب وکارها، زندگی کودکان و خانواده های آنها را دگرگون ساخته است.
یونیسف در چنین شرایط سختی، به برنامه های جاری خود در بیشتر از ۱۹۰ کشور ادامه می دهد و کارشناسان این سازمان در بخش های مختلف به سختی در تلاش هستند تا کادر درمان، نیروهای واکنش به بیماری در خط مقدم و هم سیاست گذاران، اطلاعات مورد نیاز خویش را برای پیشگیری از شیوع بیماری و به حداقل رساندن تاثیر آن بر کودکان، دریافت نمایند.
برخی از حوزه های فعالیت و حمایت جهانی یونیسف در دوران همه گیری کرونا عبارتند از عرضه اطلاعات ضروری درباره شستشوی دست ها و بهداشت عمومی و هم تأمین بسته های بهداشت فردی، عرضه تجهیزات محافظت فردی شامل روپوش، ماسک، عینک و دستکش جراحی به کادر درمان، تأمین دیگر مایحتاج ضروری برای کارکنان خط مقدم و کودکانی که در محیط های چالش برانگیز قرار دارند، توزیع بسته های آموزشی اضطراری و فرصت های یادگیری از راه دور و هم پشتیبانی از بازگشایی ایمن مدارس، پشتیبانی از کودکان صدمه دیده از راه مشاوره های روانی-اجتماعی، تسهیل تحلیل های اجتماعی-اقتصادی و هم تاثیر ثانویه این بحران بر کودکان، پشتیبانی از برنامه های حمایت اجتماعی برای کودکان و خانواده های صدمه پذیر است.
اما در بعضی کشورها که شرایط از قبل وخیم بوده، این بیماری تهدیدهای جدیدی پدید آورده و عرضه خدمات حیاتی را سخت تر ساخته است. در این کشورها، بیماری کرونا یک وضعیت اضطراری مضاعف است. برای مثال در یمن، یونیسف در حال افزایش آمادگی و برنامه های پاسخ به بیماری در سطح کشور است. این فعالیت ها شامل تأمین آب آشامیدنی سالم برای جوامع نیازمند، توزیع بسته های بهداشتی اولیه برای توانمند ساختن خانواده هایی است که در داخل کشور آواره شده اند تا این خانواده ها بتوانند از خودشان مراقبت کنند. یونیسف و همکارانش همینطور از راه بازدید خانه به خانه، به بیشتر از نیم میلیون یمنی در سرتاسر این کشور اطلاعات در رابطه با فاصله گیری اجتماعی را عرضه کرده و همینطور قصد دارند هزاران نفر از کادر بهداشت و درمان را در جلسات اطلاع رسانی درباره بیماری کرونا آموزش دهند.
در کشور سوریه، همکاران من در دفتر یونیسف سوریه با شرکای خود همکاری می کنند تا ضمن رساندن پیام های جلوگیری از کرونا را به کودکان و خانواده های سوری، آب سالم را در اختیار آنها قرار داده و صدها هزار قالب صابون را هم بین آنها توزیع کند تا خطر ابتلاء به بیماری کرونا کاهش پیدا کند. یونیسف با کمک شرکایش همینطور توانسته از راه یک پویش خانه به خانه شستشوی دست که شامل توزیع صابون هم می شود به صدها هزار آواره سوری که در اردوگاه های غیر رسمی زندگی می کردند، کمک نماید.
همکاری یونیسف با سازمان های ایرانی مانند جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بحبوحه این همه گیری چگونه بوده است؟
یونیسف در ایران از همکاران دولتی خود بخصوص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نبرد ضد شیوع کرونا حمایت کرده است. تابحال و در پاسخ به درخواست وزارت بهداشت، یونیسف در مجموع ۶۳ تن تجهیزات حفاظت فردی وارد کشور کرده که در بیمارستان های پذیرای بیماران مبتلا به کرونا و تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی در استان های گیلان، اصفهان، خوزستان، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، همدان، تهران و البرز توزیع شده اند.
این تجهیزات شامل ماسک، دستکش، روپوش، شیلد، پیش بند و عینک جراحی برای پزشکان و پرستاران و کادر بهداشت و درمان هستند. علاوه بر این، یونیسف در همکاری با دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، تولیداتی حاوی اطلاعات مهم برای کودکان و خانواده های آنها تدوین و توزیع کرده اند که شامل پیام هایی درباره جلوگیری از بیماری کووید -۱۹، مهارت های فرزندپروری و هم مقابله با فشارهای روانی-اجتماعی ناشی از همه گیری است.
این همه گیری، علاوه بر بخش بهداشت عمومی، چندین حوزه دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده است. بعضی از همکاریهای یونیسف با دیگر بخش ها عبارتند از همکاری یونیسف با وزارت ورزش و جوانان و وزارت بهداشت در حوزه نیازهای روانی- اجتماعی نوجوانان و جوانان متأثر از این شرایط همکاری کرده و تجهیزات (شامل هدست، نگهدارنده تلفن همراه و شارژ تلفن) برای آنها عرضه می کند.
همچنین ۱۱۰ متخصص سلامت روان از ۳۱ استان و هم مشاوران هفت باشگاه سلامت نوجوانان که تحت حمایت یونیسف و وزارت بهداشت هستند، تحت آموزش قرار گرفته اند. این متخصصین و مشاوران آموزش دیده مراقبت و حمایت روانی-اجتماعی را از راه مشاوره تلفنی در خانه های جوانان تحت مدیریت دولت و هم باشگاه های سلامت نوجوانان در اختیار افراد جوان و والدین آنها قرار خواهند داد.
ما در پاسخ به درخواست دولت، کمک های دیگری به مانند اقلام محافظتی ساده، پالس اکسی متر و اقلام بهداشتی هم عرضه می نماییم تا از کودکان صدمه پذیر به مانند کودکان کار و خیابان، کودکان بدون سرپرست شامل آنهایی که در پرورشگاه ها و مراکز مراقبتی ویژه در سرتاسر کشور زندگی می کنند، محافظت گردد.
یونیسف بعد از تعطیلی مدارس به دلیل همه گیری کرونا، به حمایت فنی از وزارت آموزش و پرورش ادامه داده و تجربیات و مستندات بین المللی در پاسخ به کرونا را در اختیار این سازمان قرار داد. همینطور یک برنامه اقدام مشترک برای بازگشایی ایمن مدارس در حال آماده سازی است. حمایت یونیسف شامل تولید و توزیع پیام هایی برای معلمان و والدین درباره آب، بهداشت فردی و عمومی، پیشگیری و کنترل بیماری و همینطور پیام های بهداشت روان و روانی-اجتماعی است. ما در حال خرید تجهیزات آب و بهداشت برای ۲۰۰ هزار کودک در ۱۰۰۰ مدرسه در ۵ استان کمتربرخوردار کشور هستیم.
یونیسف با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اجرای شدن طرح آزمایشی سیستم حمایت اجتماعی فعال ایران به صورت پرداخت های نقدی مشروط همکاری دارد. این مدل منجر به پویای بیشتر حمایت های اجتماعی عرضه توسط دولت می شود. سیستم حمایت مذکور منتج به شروط نرمی خواهد شد که دسترسی به خدمات اجتماعی اولیه را بهبود خواهد بخشید، برای مثال از راه بیمه سلامت، کوپن های تغذیه ای، سبدهای غذایی، و دسترسی به یادگیری از راه دور برای کودکان در معرض خطر. این رویکرد، مکملی برای برنامه ملی دولت خواهد بود که سه دهک پایین درآمد را در بعضی از استان های متأثر از کرونا هدف قرار می دهد.
یونیسف در پاسخ به نیازهای کودکان صدمه پذیر همچون کودکان کار و خیابان، در دوران همه گیری بیماری کرونا و بنا به درخواست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۵۵ هزار و ۲۰۰ عدد ژل ضدعفونی دست، ۴۵ هزار و ۴۵۰ لیتر مایع ضدعفونی دست و ۵۲۰۰ عدد صابون مایع شستشوی دست خریداری نموده است. یونیسف همینطور ۱۵ هزار بروشور اطلاع رسانی در مورد اقدامات پیشگیرانه و سفارش های بهداشتی کرونا به زبان کودکان برای کودکان در معرض صدمه تهیه و چاپ کرده است. این اقلام به همراه بروشورها از راه پلت فرم وزارتخانه معروف به کمک میان ۱۱ سازمان غیردولتی مردم نهاد که خدمات و حمایت های اجتماعی روانی به کودکان صدمه پذیر، همچون کودکان کار و خیابان، و همینطور کودکان مهاجر افغانستانی در استان های مختلف عرضه می دهند، توزیع شدند.
یونیسف به درخواست سازمان بهزیستی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رسیدگی به نیازهای کودکان صدمه پذیر در دوران همه گیری کرونا، ۴۲۱ دستگاه اکسیژن سنج خون (پالس اکسیمتر) از راه دفتر مرکزی تدارکات و اقلام خود در کپنهاک تهیه و به ایران ارسال کرد. یونیسف همینطور ۶۵ هزار و ۷۰۰ بسته پوشک کودک از راه تولیدکنندگان داخلی تهیه کرد که این پوشک ها به همراه دستگاه های اکسیژن سنج خون، در بین مراکز توانبخشی و شیرخوارگاه های تحت پوشش بهزیستی جهت استفاده کودکانی که با معلولیت زندگی می کنند و کودکان فاقد سرپرست مؤثر در استان های مختلف توزیع شدند. در کنار این اقلام، تهیه بسته های فرزندپروری و ظرفیت سازی برای مددکاران اجتماعی هم با سازمان بهزیستی در حال انجام می باشد.
چه برنامه هایی برای ادامه همکاری و کمک رسانی به ایران برای مهار همه گیری دارید؟
یونیسف در خیلی از کشورها همچون در ایران برنامه همکاریهای خود با دولت را در جهت رفع نیازهای کودکان، به خصوص کودکانی که به علت همه گیری بیماری کرونا صدمه پذیرتر هستند، تنظیم کرده است.
دفتر یونیسف ایران علاوه بر جمع آوری موفقیت آمیز منابع مالی از خیلی از کشورها و سازمان های اهداکننده، ازجمله اتحادیه اروپا، ژاپن، دانمارک، لهستان و همینطور صندوق جهانی بشردوستانه یونیسف، برای پاسخ به همه گیری کووید -۱۹ در ایران، در حال مذاکره با شرکای خود است تا منابع بیشتری جمع آوری کرده و برنامه اقدامات خویش را با عنایت به شرایط همه گیری مجدداً اولویت بندی کند و نحوه استفاده از بودجه ها را بگونه ای تغییر دهد که پاسخ مؤثر به اثرات مستقیم و ثانویه بحران کرونا در کشور تضمین شود.
یونیسف و شرکایش اقدامات زیادی در زمینه های سلامت مادران و نوزادان، تغذیه، بازگشایی مدارس، پشتیبانی از کودکان کار، کودکان دارای معلولیت، کودکان فاقد سرپرست مناسب، و همه کودکان صدمه پذیر همچون کودکان پناهنده در دست انجام دارند. همینطور یونیسف برای «برنامه احیا اقتصادی- اجتماعی پسا کرونای سازمان ملل در ایران» هم به سایر اعضای تیم کشوری سازمان ملل پیوسته است.
یونیسف چه اقداماتی برای کمک به ایران در تأمین نیازهای پزشکی بیماری های خاص، ازجمله برای کودکان مبتلا به بیماری پروانه ای، انجام داده است؟
یونیسف با حمایت مالی دولت آلمان پانسمان های مخصوص برای کودکان مبتلا به بیماری پروانه ای، یا همان بیماری ای بی، تهیه و به ایران وارد کرده است. این اقدام بنا به درخواست وزارت بهداشت و درمان از یونیسف انجام گرفت، چونکه به علت تحریم ها مشکلاتی در تهیه این پانسمان ها به وجود آمده بود.
پانسمان های مخصوص که محصول شرکت دارویی سوئدی به نام مولینکه است، توسط دفتر مرکزی تدارکات جهانی یونیسف در کپنهاگ تهیه گردید. محموله حدود ۸/۵ تنی حاوی این پانسمان ها تحویل وزارت بهداشت شد تا از راه «خانه ای بی» میان خانواده های کودکان مبتلا به این بیماری در استان های مختلف توزیع شود.
عملکرد ایران و زیرساخت ها و پتانسیل های بخش بهداشت و درمان ایران در رویارویی با بیماری کرونا را چگونه توصیف می کنید، بخصوص با در نظر گرفتن سایر بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله که ایران با آن روبروست؟
ایران یک نظام مراقبت های بهداشتی اولیه قوی دارد که در زمان بروز بیماری های همه گیر مانند همه گیری کووید -۱۹ و هنگام بروز بلایای طبیعی نسبت به سایر کشورهایی که نظام های بهداشت ضعیفی دارند، یک ارزش افزوده حساب می شود.
در کشورهایی که نظام های بهداشتی ضعیفی دارند، بیماری کرونا سبب اختلال در زنجیره تأمین اقلام پزشکی شده و مشکلات مالی و منابع انسانی گوناگونی بوجود آورده است. در این کشورها رفتن به مراکز درمانی به علت قرنطینه، محدودیت عبور و مرور و اختلال در سیستم حمل و نقل رو به کاهش است و جوامع همچنان از آلودگی به ویروس می ترسند. یونیسف در یکی از گزارشات نشریه جهانی لانست، اخطار داده است که این اختلالات می تواند منجر به افزایش شدید مرگ و میر مادران و کودکان شود.
یونیسف در ایران همچنان به پشتیبانی از وزارت بهداشت و درمان و وزارت آموزش و پرورش برای تقویت نظام بهداشتی خود، با هدف به حداکثر رساندن پوشش واکسیناسیون و عرضه خدمات بهداشتی ضروری ادامه می دهد و از سیاست ها و بودجه بندی برای محافظت از سلامت و تغذیه کودکان در پاسخ به همه گیری کرونا و احیا پساکرونا، حمایت می کند.
گفت و گو: مرتضی رحمانی


منبع:

1399/05/07
14:30:25
5.0 / 5
1974
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است