گزارش دكتر میوه

بلاتكلیفی تایید حكم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده ها

بلاتكلیفی تایید حكم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده ها

به گزارش دكتر میوه با وجود گذشت بیشتر از یك ماه از وعده رئیس بنیاد شهید برای صدور حكم شهادت مدافعان سلامت بعنوان شهید خدمت، هنوز این امر عملی نشده و حكم شهدای سلامت تایید نشده است.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: قریب به ۷ ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و در این زمان کادر درمان بعنوان خط مقدم مقابله با این ویروس، بیشتر از هر قشر دیگری گرفتار صدمه و فشار شده اند.
به طوری که طی این مدت به علت ارتباط مستقیم مدافعان سلامت با بیماران کرونایی، شمار زیادی از پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان جان خویش را از دست داده و شهید راه خدمت شده اند.
به دنبال جان باختن شماری از مدافعان سلامت در بهمن و اسفند ۹۸ هم سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه ای به رهبر معظم انقلاب، درخواست نمود تا مدافعان سلامتی که در راه مبارزه با ویروس کرونا جان خویش را از دست داده اند، بعنوان شهید خدمت محسوب شوند.
رهبر انقلاب هم با درخواست وزیر بهداشت در خصوص شهید محسوب شدن متوفیان حوزه سلامت و خدمت کنندگان به بیماران کرونایی موافقت کردند.
با موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع، تعامل دستگاه های متولی همچون بنیاد شهید، وزارت بهداشت و دیگر نهادهای دخیل شروع شد و هر نهادی مبادرت به اعلام آمار نیروهای خدماتی و متوفی خود در عرصه کرونا کرد.
بر اساس آیین نامه «تعیین مصادیق احراز شهید و ایثارگر» مصوب اردیبهشت ۹۳، کسی که جان خویش را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده یا می نماید شهید به حساب می آید.
بر اساس این آیین نامه هم کسی که از نظر مأموریت، وظایف و اهداف تعیین شده همانند شهید است، ولی از لحاظ شرایط وقوع یا محل شهادت متفاوت می باشد و این فرد هم در صورت جان باختن در حکم شهید به حساب می آید.
بنابر اعلام پیشین سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم شهدای سلامت در «حکم شهید» محسوب می شوند و بر مبنای ماده ۳ آیین نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، شهدای عرصه سلامت با عنوان «شهید خدمت» و در حکم شهید محسوب می شوند.
حال با وجود گذشت ماه ها از موافقت رهبر معظم انقلاب با این مورد و وجود قانون مشخص و روشن برای آن، مبحث شهید محسوب شدن مدافعان سلامت همچنان به نتیجه نهایی نرسیده و باوجود وعده های مسئولین هنوز حکمی تحت عنوان شهید خدمت برای این افراد صادر نشده است.
وعده بی سرانجام بنیاد شهید
این در حالی است که اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۱ تیر ماه سالجاری در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام نمود که تا آخر تیر ماه روند ثبت متوفیان مدافع سلامت انجام و این افراد بعنوان شهید خدمت محسوب می شوند.
اوحدی در گزارش دکتر میوه به نقل از مهر، در مورد آخرین وضعیت تأیید خدمت گزاران عرصه سلامت بعنوان شهدای سلامت، اظهار داشت: وضعیت شهدای سلامت بر مبنای سه گردش کار خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال شد. یک گردش کار از جانب ستاد کل نیروهای مسلح، یک درخواست از جانب وزارت بهداشت و یک درخواست هم از جانب بنیاد شهید برای ایشان ارسال شد و خوشبختانه با عنایت رهبر انقلاب با هر سه درخواست در خصوص به شمار آوردن خدمت گزاران عرصه سلامت بعنوان شهدای خدمت موافقت شد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اضافه کرد: هم اکنون مصوبه شورایعالی امنیت ملی در این خصوص گرفته شده و روند ثبت این عزیزان بعنوان شهدای سلامت در راه خود قرار گرفته است. بر مبنای قانون با آخر این روند، این عزیزان بعنوان شهید تلقی خواهند شد و از تمامی خدمات بنیاد شهید هم بهره مند می شوند.
وی ابراز امیدواری کرد: بزودی آخرین هماهنگی ها با ستاد کل نیروهای مسلح صورت خواهد گرفت و تا آخر ماه جاری روند تأیید شهدای سلامت انجام می شود.
ابتلای کادر درمان ایران به کرونا بالاتر از استاندارد جهانی
تاکنون و با شیوع موج دوم کرونا، مدافعان سلامت بیشتر از پیش تحت فشار قرار گرفته و شماری زیادی از آنها در راه کمک به هموطنان جان خویش را از دست داده اند.
بر اساس اعلام منابع رسمی، تابحال ۱۶۵ نفر از خدمتگذاران عرصه سلامت و بهداشت در راه مقابله با ویروس کرونا جان خویش را از دست داده اند.
به علاوه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران هم روز گذشته در مورد فرسودگی کادر درمانی در مقابله با کرونا، اخطار داد و اظهار داشت: آمار تطبیقی نشان داده است ایران، آمریکا و روسیه سه کشوری هستند که از نظر قدر مطلق ابتلاء، میزان ابتلای کادر درمان در این کشورها بیش تر است و میزان ابتلای کادر درمان در ایران به ویروس کرونا نسبت به استاندارد جهانی بالاتر رفته است.
حال با وجود گذشت بیشتر از یک ماه از وعده رئیس بنیاد شهید در خصوص تأیید حکم شهید خدمت برای مدافعان سلامت، هنوز حکم این افراد صادر نشده و متوفیان عرصه درمان تابحال در زمره افراد در حکم شهید قرار نگرفته اند.
پیگیری های خبرنگاران در اینباره هم هنوز به نتیجه ای نرسیده و هربار وعده هایی در خصوص انجام این امر داده می شود هرچند که هنوز این وعده ها عملی نشده است.
امید است با عنایت به فشارهای کادر درمان و مشکلات خانواده های شهدای سلامت و با عنایت به سپری کردن روز پزشک، نهادهای مسئول و متولی هرچه سریع تر نسبت به تأیید حکم مدافعان سلامت بعنوان شهید و بهره مندی آنها از خدمات بنیاد شهید اقدام نمایند.

1399/06/03
13:26:38
5.0 / 5
1586
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است