ارائه سهام به فرزندان سوم و چهارم چاره درد رشد منفی جمعیت نیست

ارائه سهام به فرزندان سوم و چهارم چاره درد رشد منفی جمعیت نیست

دكتر میوه: مدتی پیش یكی از نمایندگان مجلس از تدوین طرحی در مجلس برای تشویق زاد و ولد آگاهی داد كه برمبنای آن برای فرزند سوم و چهارم به بعد سهامی از شركت های معتبر دولتی همچون پالایشگاه و پتروشیمی ها بعنوان «سهام آیندگان» تخصیص داده شود این در حالیست كه معاون وزارت جوانان معتقد می باشد پیشنهادات مقطعی و وابسته به متغیرهای دیگر چاره درد رشد منفی جمعیت نیست و نمی تواند به حل این مشكل كمكی كند.


محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: به نظر می آید، اختصاص مشوق های مقطعی در تمام زمینه ها از قبیل ازدواج و فرزندآوری پاسخگو نیست و مشوق های ما باید به صورت مادام العمر و بدون وابستگی به متغیرهای دیگر باشد.
وی با اعلان اینکه مشوقی مانند بورس کاملا وابسته به متغیرهای دیگر است، افزود: سود و ضرر مشوقی مانند بورس و اینکه بطور دقیق در چه دوره ای امکان استفاده از آن وجود دارد معین نیست.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به بلاتکلیفی مردم در بحث هایی مثل سهام عدالت، اضافه کرد: منظور از مشوق های دائمی، مشوق هایی است که به صورت ملموس در زندگی خانواده ها لحاظ شود مانند معاف شدن از مالیات به صورت پلکانی و به تعداد فرزندان، معاف شدن از پرداخت های درمان و بیمه به صورت پلکانی و یا افزایش حقوق به صورت کاملا مشخص و مشهود و نه بعنوان یک کمک عائله مندی که تاثیر چندانی هم نخواهد داشت.
تندگویان معتقد می باشد این مشوق ها باید بر اساس تعداد فرزندان بطور دقیق و مادام العمر بر میزان افزایش حقوق و یا تاثیر آن برای بازنشستگی را مشخص نماید.
وی با اعلان اینکه ارائه مشوق هایی مانند وام نمی تواند در مباحث افزایش جمعیت و ازدواج کمکی کند، اظهار نمود: باید یک بررسی اساسی در زمینه رسیدن به جمعیت جایگزین صورت گیرد تا جمعیت جانشین کشور به سمت جلوگیری از کاهش رشد جمعیت و کاهش رشد منفی جمعیت برود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تشریح کرد: باید تعداد فرزندان را بعنوان هدف مشخص، خانواده ایده آل را طبق آن شناسایی و سپس بر اساس آن مشوق های دائمی برای خانواده ها لحاظ نماییم، در غیر این صورت با مشوق های کوتاه مدت، مقطعی و وابسته نمی توان به افزایش زاد و ولد دست یافت.
بگفته تندگویان، باید جایگاه خانواده را در دریافت هایی پرداختی دولت نظیر وام هایی که در مباحث تولید، اشتغال، مسکن و تمام امکانات رفاهی نظیر مسکن مهر و... مشخص نماییم و به شکلی نباشد که افراد مجرد بتوانند از تمامی تسهیلات استفاده کنند و دیگر انگیزه ای برای تشکیل خانواده نداشته باشند.
وی ادامه داد: علاوه بر بحث ازدواج باید به صورت هدفمند تعداد موالید خانواده ایرانی مشخص شود و بر اساس آن مشوق های ثابت، دائمی و همیشگی را لحاظ نماییم.، همین طور خانواده ی نمونه ایرانی مد نظر باید در دریافت سایر تسهیلات و مشوق هایی که از طرف دولت پرداخت می شود در اولویت قرار بگیرند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مشوق های موجود در زمینه ی زنان حامله و ناباروری را ناکافی و بی تاثیر دانست و اختصاص مشوق های مناسب برای زنان باردار، رایگان کردن خدمات درمانی برای نازایی در کشور و... را گامی موثر جهت افزایش زاد و ولد عنوان نمود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: می توان برای حضور همسران در خانه بطور مشخص دستورالعمل تدوین کرد که در هنگام حاملگی خانم، مشوقی در دوره ی کاری همسر لحاظ شود و همسر خانمی که حامله است در منزل کنارش باشد و در انجام امور کمکش کند.
تندگویان معتقد می باشد می توان در پرداخت های سرپرست خانواده بعنوان مردی که تعداد موالیدش افزایش می یابد مشوق هایی ثابت لحاظ شود.
وی در آخر با اشاره به شیوع بیماری کرونا که جمعیت را تحت تاثیر خود قرار داده است، اظهار داشت: با توجه به این که بیماری کرونا می تواند در حوزه جمعیت یک هشدار جدی ایجاد کند، اگر این موارد انجام نشود با کاهش ازدواج و زاد و ولد و در نهایت کاهش جمعیت مواجه خواهیم شد و ما بطور جد نگران رشد منفی جمعیت تا هنگامی که این بیماری اتمام یابد، هستیم.
به گزارش دکتر میوه به نقل از ایسنا، سیدعلی موسوی نماینده مردم ملکان از تدوین طرحی در مجلس برای تشویق زاد و ولد آگاهی داده بود که در آن پیش بینی شده است برای فرزندان سوم و چهارم به بعد سهامی از شرکت های معتبر دولتی، تحت عنوان سهام آیندگان، تخصیص داده شود.


منبع:

1399/06/23
12:59:01
5.0 / 5
1946
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , حاملگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر میوه

دکتر میوه

تگهای دكتر میوه

دکتر میوه

دکتر میوه دكتر میوه

رژیم غذایی و معرفی خواص میوه ها

drmiveh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر میوه محفوظ است